Vodafone Smart Tab II 7 a 10: malý a velký [recenze]

První generaci se asi dařilo, a proto se Vodafone rozhodl nabídnout nástupce. ZTE při výrobě vystřídal mnohem známější kalibr.

Náš nejmladší operátor se rozhodl zaujmout své zákazníky dvěma tablety těch nejklasičtějších rozměrů, tedy sedm a deset palců. Výrobu druhé generace Smart Tabů tentokrát svěřil Vodafone firmě Lenovo. Aby přístroje zapadly do nabízeného portfolia, je třeba, aby měly nějakou návaznost na telekomunikační služby, což se děje díky přítomnosti 3G modemu v obou úhlopříčkách. Asi není třeba připomínat, že konkurence je obrovská a mě samotného zajímalo, jaké zbraně Vodafone použije.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klíčové vlastnosti:

 • kvalitní zpracování
 • výdrž
 • plynulý systém
 • 3G modem
 • rozumná cena (Smart Tab II 7)
 • solidní výkon (Smart Tab II 10)

Hlavní nedostatky:

 • nevhodně rozdělená paměť
 • neumí běžné GSM hovory
 • podprůměrný fotoaparát (Smart Tab II 7)
 • horší displej (Smart Tab II 7)
 • chybí slot na microSD (Smart Tab II 10)
 • nešťastně řešená krytka na SIM (Smart Tab II 10)

Vodafone Smart Tab II 7 4GB 3G
rozměry a hmotnost: 192 × 122 × 11,4 mm, 400 g
displej: 7,0", kapacitní TFT LCD, 1 024 × 600, 170 PPI
sítě: GSM, 3G
konektivita: none, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 3, GPS
paměť: 4 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 1 GB, baterie: 3 550 mAh
procesor: Mediatek MT6575 (1× Cortex-A9, 1 GHz, 65nm)
operační systém: Google Android 4 (Ice Cream Sandwich)
fotoaparát: 2MPx, video
20 %
vybavenost
cena: už se neprodává


 

Vodafone Smart Tab II 10 16GB 3G
rozměry a hmotnost: 260 × 178 × 8,7 mm, 580 g
displej: 10,0", kapacitní TFT LCD, 1 280 × 800, 151 PPI
sítě: GSM, 3G
konektivita: none, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4, GPS
paměť: 16 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 1 GB, baterie: 6 350 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon S3 (2× Scorpion, 2 GHz, 45nm)
operační systém: Google Android 4 (Ice Cream Sandwich)
fotoaparát: 5MPx, video, autofocus
21 %
vybavenost
cena: už se neprodává


 

Malý cvalík

Menší sedmipalcový model by potřeboval pár koleček na stadionu, protože váha rovných 400 g je více než dost, obzvláště když konkurence nabízí i o 100 g lehčí modely. Za subtilnějšími rozměry a větší váhou se ale skrývá velká baterie a robustní konstrukce. Přední část tvoří chemicky tvrzené sklo, které kryje obrazovku o úhlopříčce 7" s rozlišením 1 024 × 600 bodů. V této cenové kategorii odpustím použití technologie TN, nevadí mi horší podání barev ani nižší rozlišení, které není žádnou velkou katastrofou; co ale nemohu překousnout, a neměli byste si to nechat líbit ani vy, jsou naprosto tragické pozorovací úhly. Nabídnout takovouto kvalitu zobrazovače u zařízení, kde je obrazovka jednou z nejzásadnějších komponent, je doslova ostudné. V této části je opravdu co zlepšovat, protože venku na sluníčku neuvidíte zpravidla nic.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vodafone Smart Tab II 7 má výchozí polohu na výšku

Zbytek těla tvoří plastová skořepina s velmi příjemnou povrchovou úpravou, díky které neklouže z rukou. Pod odnímatelnou horní bradou najdete slot na klasickou miniSIM a také slot na microSD kartu, uprostřed mezi nimi hledejte čočku 2Mpx fotoaparátu. Na horní straně najdete 3,5mm jack konektor, microUSB, zapínací tlačítko a mikrofon. Regulace hlasitosti našla své místo na pravém boku, hlasité reproduktory jsou zase ve spodní části zad. Za zmínku stojí ještě přední kamera nad obrazovkou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Karty u Smart Tabu II 7 se vkládají pod snímatelnou lištu v okolí fotoaparátu

Velký atlet

Větší kolega je na tom podstatně lépe s tělem, ale hůře s cenou. Už první uzmutí do ruky prozradí, že tito dva pánové mají společný jen název a výrobce, ale jinak jsou z úplně jiného těsta. Desítka je štíhlá, lehká a konstrukčně se příliš neliší od konkurence. Displej s rozlišením 1 280 × 800 bodů používá výrazně lepší technologii IPS, čemuž odpovídají lepší pozorovací úhly, jas a podání barev. Obrazovku pochopitelně kryje chemicky tvrzené sklo a povrchová úprava zad je v podstatě shodná s menším modelem. I tento stroj nabízí slot na SIM, bohužel jej kryje dost nešikovná záslepka na levém boku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vodafone Smart Tab II 10 má výchozí polohu v režimu na šířku

Na spodní straně najdete microUSB a dvě západky, které budou sloužit k ukotvení do docku nebo do nějaké klávesnice, toto příslušenství zatím u Vodafone v nabídce není. Na levém boku je zmíněný slot pro SIM, microHDMI, 3,5mm jack pro sluchátka a škvíra reproduktoru. Druhý repráček do stereo páru umístil výrobce na pravý bok a hned pod něj dal regulaci hlasitosti. Na horní straně nahmatáte zapínací tlačítko a mikrofon. Zadní kamera s rozlišením 5 Mpx a přisvětlovací LED je v pravém horním rohu zad, přední kameru uvidíte nahoře uprostřed nad obrazovkou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Větší Smart Tab II 10 má proti svému sedmipalcovému sourozenci lepší foťák s bleskem a HDMI výstup

Dostatečně rychle

Ani jeden z tabletů není žádný rekordman. Ten desetipalcový pohaní dvoujádrový Qualcomm, takže při pohybu v systému ani při hraní her pravděpodobně nenarazíte na žádný zásadní problém. V době testovaní běžel v tabletu Android 4.0.3, který byl obohacen o pár grafických drobností a několik předinstalovaných aplikací z dílny Vodafonu. Bezdrátová konektivita je velmi bohatá: Wi-Fi, Bluetooth 4.0, GPS a pochopitelně přenos na 3G sítích. K úplné spokojenosti chybí jen NFC a LTE. Absenci slotu na microSD částečně supluje 16 GB vnitřní paměti, ze které máte dostupné skoro 12 GB. Rozhodně potěší i přímý výstup na HDMI. Větší model působí dospěle a vyváženě, systém je svižný a celkově s ním může být docela zábava.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázky prostředí Smart Tabu II 10

Sedmipalcový model je výkonově slabší, protože bylo potřeba dostat cenu co nejníže. Použitý procesor MediaTek patří spíše k lowendu, ale díky podobně dobře vyladěnému systému je celek překvapivě rychlý. Výrobce použil o trošku novější verzi, konkrétně Android 4.0.4, jinak jsou ale oba systémy k nerozeznání. Ten stejný vzhled, ty stejné předinstalované aplikace. Jedna odlišnost se tu přeci jen najde, v nastavení můžete nakonfigurovat, kdy se má tablet vypnout a znovu zapnout, což je docela netradiční funkce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázky prostředí Smart Tabu II 7

Změnou u Smart Tabu II 7 je i o něco horší konektivita, Bluetooth jen ve verzi 3.0 a chybí HDMI. Slot na microSD kartu je rozhodně potřeba, protože vnitřní paměť nabízí jen 4 GB a navíc je zcela nepochopitelně rozdělená na dva oddíly, jeden má cca 500 MB, druhý 1,85 GB. Některé aplikace se nespokojí s instalací do většího prostoru, a proto je 500 MB žalostně málo.

Fotit raději ne

Menší tablet s 2Mpx kamerou a přední VGA kamerou asi ani nemá cenu příliš hodnotit, jedná se spíše o nouzové řešení, které použijete opravdu výjimečně. Zadní snímač postrádá automatické ostření a přisvětlovací LED, takže fotit můžete jen s dobrým světlem. Co se ostatního multimediálního využití týče, tak na nahrávání videa zapomeňte, kvalita je stejně špatná jako u fotografií a ani přehrávání není díky slabému procesoru nijak slavné. Full HD video MP4 se často zasekávalo a zvuk z repráčků vycházel spíše sporadicky. Nicméně hlasitost produkce byla v pořádku a na běžný poslech bohatě stačí. Poslouchání hudby ze sluchátek uspokojí jen méně náročné, na audiofilní zážitek to opravdu není. Potěší i výdrž, protože tabletu nečinilo problém přehrávat méně náročné video při maximálním jasu a se zapnutou Wi-Fi přes šest hodin.

Ukázkové fotografie ze Smart Tabu II 7:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ukázkové fotografie ze Smart Tabu II 10:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Desetipalcový model je na tom s výdrží o trochu hůř, při stejných podmínkách vydržel pět a půl hodiny. Zadní kamera s autofokusem umí za asistence LED blesku pořídit obstojné snímky a ani natočené video není k zahození. Přední kamera s rozlišením 1,3 Mpx se dá bez problému použít na videotelefonování. Hlasitost reproduktorů je sice o něco horší než u sedmičky, ale mají čistší zvuk a s trochou fantazie objevíte i detaily ve vyšších tónech. Zvukový výstup je dramaticky lepší a poradí si i s lepšími sluchátky. Díky silnějšímu procesoru není problém s přehráváním Full HD videí, vše běží plynule a naprosto bez potíží.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Krabice a obsah balení Vodafonu Smart Tab II 7 

Cena obou tabletů není převratná a nákup bude zajímavý spíše pro lidi s pravidelnou měsíční útratou u Vodafonu. S rozumným paušálem může být desetipalcový tablet zajímavou volbou, menšímu se ale raději vyhněte. Vodafone má v nabídce i Nexus 7, který je sice dražší (bez dotace za 7 977 Kč), postaví vás ale před mnohem méně kompromisů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Krabice a obsah balení Vodafonu Smart Tab II 10
Diskuze (13) Další článek: mTarifikátor: doporučí levnější tarif na základě výpisu služeb

Témata článku: Android, Tablety, Recenze, Vodafone, Google Nexus 7, Google Nexus 7 (2. generace), Google Nexus 7 (2. generace) 16GB LTE, Google Nexus 7 (2. generace) 32GB LTE, Google Nexus 7 (2. generace) 32GB Wi-Fi, Google Nexus 7 16GB 3G, Google Nexus 7 32GB 3G, Google Nexus 7 32GB Wi-Fi, Google Nexus 7 8GB Wi-Fi, Vodafone Smart, Vodafone Smart Tab II 10, Vodafone Smart Tab II 7, Nouzové řešení, Běžný poslech, Velký, Robustní konstrukce, Voda, Netradiční funkce, Podprůměrný fotoaparát, Rozumná cena, Vodafon SMART, Telefony s Androidem na Heureka.cz