Vodafone spustí 5G síť 1. října, a to rovnou v 5 městech. Rychlost nebude omezovat

Vodafone spustí 5G síť 1. října, a to rovnou v 5 městech. Rychlost nebude omezovat

Vodafone jako druhý český operátor spustí komerční síť 5G v České republice. Stane se tak 1. října 2020, a to rovnou v pěti městech. Očekávané Karlovy Vary, kde už druhým rokem operátor síť testuje v pilotním uzavřeném provozu, doplní další dvě města z projektu Ministerstva průmyslu a obchodu „5G pro 5 měst“ Ústí nad Labem a Jeseník, a přidají se části největších měst Praha a Brno.

Nová generace mobilní sítě znamená nejen vyšší přenosové rychlosti, ale zejména celkovou vyšší kapacitu sítě, větší množství připojených zařízení a nižší odezvu. Umožní realizovat řešení zejména z oblasti internetu věcí, robotiky a chytrých měst, která by na starších generacích byla obtížně realizovatelná nebo rovnou nemožná.

V první fázi bude Vodafone 5G provozovat na frekvencích, které už nyní slouží pro síť 4G (LTE), konkrétně pásma 1 800 a 2 100 MHz. Jako první v Česku přitom využije technologii Dynamic Spectrum Sharing (DSS), která zajišťuje dynamické sdílení frekvencí mezi 4G a 5G sítí podle aktuálních potřeb. Tím může efektivněji využít spektrum, které má zatím k dispozici. Další rozšiřování bude záviset na výsledku aukce kmitočtů v pásmech 700 MHz a 3,5 GHz, jejíž příprava už je v běhu.

Jak bude 5G fungovat a kdo se může připojit

Vodafone chce hned od začátku nabídnout svoji 5G síť k vyzkoušení co nejširšímu spektru zákazníků. Během zaváděcího provozu tak bude 5G dostupné pro všechny firemní i nefiremní zákazníky s paušálem a také pro majitele předplacených karet Vodafone. Jediným limitem tak bude vhodné zařízení, tzn. 5G smartphone. Podporované modely a další detaily k 5G operátor zveřejní od 1. října na svém webu.

Klepněte pro větší obrázek

Zákazníci, kteří dnes používají některý z tarifů s limitovanou rychlostí (např. Vodafone Neomezený pro jednoho s rychlostí stahování 10 Mbit/s), budou moci využít speciální nabídku. Pokud si u Vodafonu koupí 5G telefon (přístroj musí být kompatibilní se sítí Vodafonu), získají plnou technologicky dostupnou rychlost stahování v daném místě. Budou si tak moci vyzkoušet plný potenciál 5G v praxi. Po zaváděcím období a dalším rozšíření pokrytí představí Vodafone v příštím roce novou nabídku šitou už na míru 5G technologii.

Praktické využití pro lékaře i záchranáře

Ukázku možností 5G sítě dnes operátor předvedl přímo v Karlových Varech. Při simulované autonehodě se představila nová funkce mobilní aplikace Záchranka – online videopřenos. Díky přenosu videa prakticky bez zpoždění si záchranář může udělat obrázek o situace na místě, kam vyráží.

Budoucností živých přenosů má být 4K rozlišení, místo nákladné vysílací technologie (přenosových vozů a pevného nebo satelitního připojení) bude stačit pouze 5G síť a vysílací „batoh“. S pomocí 5G může být dostupnější i pravidelná zdravotní péče například pro pacienty v odlehlých oblastech. Takzvaná telemedicína umožňuje, aby místo lidí v řadě případů cestovala pouze elektronická data.

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (24) Další článek: Keynote bude už za týden! Ale iPhone 12 je s otazníkem…

Témata článku: Sítě 5G, Technologie, Vodafone, Mobilní sítě, Záchranka, Rychlost stahování, Jeseníky, MHz, Dynamic Spectrum Sharing, Internet, Operátor, Brno, Ústí nad Labem, Praha, DSS, Karlovy Vary, Stahování, Česká republika, Rychlost


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

**144Hz displej je skvělý, ale klidně může používat jen 90 Hz **5G začíná být zajímavé i u nás a telefon tyto sítě umí **MIUI je dvousečná zbraň a nemusí vyhovovat každému

Jakub Michlovský | 40

Natočte si EKG u chytrých hodinek od Samsungu. Ukážeme vám, jak na to

Natočte si EKG u chytrých hodinek od Samsungu. Ukážeme vám, jak na to

** Už dva modely chytrých hodinek od Samsungu podporují natočení EKG ** Samsung však v Evropě stále čeká na potřebné schvalovací procesy ** Pokud máte zájem, lze točení EKG na hodinkách aktivovat neoficiálně, ale na své vlastní riziko

Martin Chroust | 45

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

** Kauza Ulož.to a proč my dva už (moc) newarezíme ** Windows 10X existují, ale nabízí se otázka proč ** Nissan ukázal vizi kanceláře v podobě karavanu

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 28