Vodafone spustí 5G síť 1. října, a to rovnou v 5 městech. Rychlost nebude omezovat

Vodafone jako druhý český operátor spustí komerční síť 5G v České republice. Stane se tak 1. října 2020, a to rovnou v pěti městech. Očekávané Karlovy Vary, kde už druhým rokem operátor síť testuje v pilotním uzavřeném provozu, doplní další dvě města z projektu Ministerstva průmyslu a obchodu „5G pro 5 měst“ Ústí nad Labem a Jeseník, a přidají se části největších měst Praha a Brno.

Nová generace mobilní sítě znamená nejen vyšší přenosové rychlosti, ale zejména celkovou vyšší kapacitu sítě, větší množství připojených zařízení a nižší odezvu. Umožní realizovat řešení zejména z oblasti internetu věcí, robotiky a chytrých měst, která by na starších generacích byla obtížně realizovatelná nebo rovnou nemožná.

V první fázi bude Vodafone 5G provozovat na frekvencích, které už nyní slouží pro síť 4G (LTE), konkrétně pásma 1 800 a 2 100 MHz. Jako první v Česku přitom využije technologii Dynamic Spectrum Sharing (DSS), která zajišťuje dynamické sdílení frekvencí mezi 4G a 5G sítí podle aktuálních potřeb. Tím může efektivněji využít spektrum, které má zatím k dispozici. Další rozšiřování bude záviset na výsledku aukce kmitočtů v pásmech 700 MHz a 3,5 GHz, jejíž příprava už je v běhu.

Jak bude 5G fungovat a kdo se může připojit

Vodafone chce hned od začátku nabídnout svoji 5G síť k vyzkoušení co nejširšímu spektru zákazníků. Během zaváděcího provozu tak bude 5G dostupné pro všechny firemní i nefiremní zákazníky s paušálem a také pro majitele předplacených karet Vodafone. Jediným limitem tak bude vhodné zařízení, tzn. 5G smartphone. Podporované modely a další detaily k 5G operátor zveřejní od 1. října na svém webu.

Klepněte pro větší obrázek

Zákazníci, kteří dnes používají některý z tarifů s limitovanou rychlostí (např. Vodafone Neomezený pro jednoho s rychlostí stahování 10 Mbit/s), budou moci využít speciální nabídku. Pokud si u Vodafonu koupí 5G telefon (přístroj musí být kompatibilní se sítí Vodafonu), získají plnou technologicky dostupnou rychlost stahování v daném místě. Budou si tak moci vyzkoušet plný potenciál 5G v praxi. Po zaváděcím období a dalším rozšíření pokrytí představí Vodafone v příštím roce novou nabídku šitou už na míru 5G technologii.

Praktické využití pro lékaře i záchranáře

Ukázku možností 5G sítě dnes operátor předvedl přímo v Karlových Varech. Při simulované autonehodě se představila nová funkce mobilní aplikace Záchranka – online videopřenos. Díky přenosu videa prakticky bez zpoždění si záchranář může udělat obrázek o situace na místě, kam vyráží.

Budoucností živých přenosů má být 4K rozlišení, místo nákladné vysílací technologie (přenosových vozů a pevného nebo satelitního připojení) bude stačit pouze 5G síť a vysílací „batoh“. S pomocí 5G může být dostupnější i pravidelná zdravotní péče například pro pacienty v odlehlých oblastech. Takzvaná telemedicína umožňuje, aby místo lidí v řadě případů cestovala pouze elektronická data.

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (24) Další článek: Keynote bude už za týden! Ale iPhone 12 je s otazníkem…

Témata článku: , , , , , , Internet, DSS, SPU, Operátor, Rychlost stahování, Česká republika, Karlovy Vary, Rychlost, Stahování, Praha, Jeseníky, Ústí nad Labem, Brno, MHz, Dynamic Spectrum Sharing,