Vodafone v Karlových Varech instaluje nejmodernější 5G vysílač a navrch přidá novou festivalovou aplikaci

  • Vodafone v Karlových Varech instaluje nejmodernější 5G vysílač
  • Zůstane zde i po konci MFF
  • Obdobné vysílače se začnou brzy objevovat po celém Česku

Vodafone v průběhu konání Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech zprovozní zatím nejmodernější a nejrychlejší 5G vysílač v zemi. Ten bude pokrývat primárně Spa Hotel Thermal a přilehlé okolí, a tak se během MFF očekává jeho hojné využití z řad mobilních uživatelů. 

A jaké jsou specifikace nového vysílače? Teoretická maximální rychlost připojení, kterou dokáže vysílač zprostředkovat, je až 2,2 Gb/s, v praxi ale bude záležet na počtu současně připojených uživatelů. I v rušném dni mají uživatelé počítat s rychlostí v řádů stovek MB/s. Pro využití rychlých dat bude samozřejmě třeba, aby 5G sítě podporovaly i koncová zařízení, zejména telefony či tablety. Vodafone vysílač do Karlových Varů nepřiveze jen na ukázku, ale bude se jednat o trvalou instalaci. Podobné vysílače chce operátor postupně nasazovat do rušných míst  napříč celým Českem.

Klepněte pro větší obrázek
Mapa Vodafone Relax zóny v Karlových varech

Pokud u Vodafonu nevyužíváte tarif s neomezenými daty, bude možné načíst speciální QR kódy, které vám aktivují neomezený objem přenesených dat na 24 hodin zcela zdarma, a to i opakovaně. Kódy budou umístěny na vybraných venkovních místech ve městě a také v tzv. Relax zóně, která se bude i tentokrát nacházet ve Dvořákových sadech. 

Síť 5G bude středobodem programu v neděli 3. července, kdy v sadech proběhne závod 5G miniautíček. V prostoru Vodafone Lounge ve Spa Hotelu Thermal zase bude připravena technická ukázka izolované 5G mobilní privátní sítě (MPN - Mobile Private Network), která vznikla za účasti firmy Nokia. Ukázková síť bude oddělená od veřejného internetu, čímž se dokáže v praxi zajistit stabilnější a bezpečné bezdrátové připojení, např. ve firmách, továrnách či v místech s kritickou infrastrukturou. Takováto síť lze následně využít pro vzdálené ovládání výroby, robotů, dronů či pro realtime komunikaci mezi zaměstnanci.

Klepněte pro větší obrázek
Takto vypadá oficiální aplikace filmového festivalu

Poslední novinkou je mobilní aplikace Vodafone KVIFF Guide 2022, která je oficiální aplikací filmového festivalu. Přes aplikaci je možno procházet filmový program či rovnou přejít k rezervaci, pokud do aplikace nahrajete zakoupenou vstupenku. Aplikace je dostupná na Google Play a App Storu.

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (7) Další článek: Apple iPhone dostane ultimátní nástroj pro tvorbu vtipných samolepek. Vyřízne zvířata i osoby

Témata článku: Internet, Google Play, Mobilní sítě, Vodafone, Sítě 5G, Pokrytí, Základnová stanice, BTS, Infrastruktura, Česká republika, Karlovy Vary, Celé česko, Sad, MFF, App Store, Maximální rychlost, Uživatelé, Aplikace, Vysílač, Vodafone — Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
FotomobilyVýběry
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace