Vodafone zrušil dotace u „hloupých mobilů“

Potřebujete jednoduchý mobil pro rodiče za výhodnou cenu? K Vodafonu už nechoďte, dotovaný mobil bez operačního systému už u něj nepořídíte.

Bez jediného slůvka a v naprosté tichosti provedl Vodafone zásadní změnu v dotační politice nabízených mobilů. Výsledek je následující a někoho možná zaskočí, každopádně operátor přestal dotovat mobily bez operačního systému. V praxi to znamená, že ti zákazníci, kterým z jakéhokoli důvodu nevyhovují pokročilé funkce mobilu a stačí jim přístroj pro telefonování a SMS, si připlatí. Pro nové zákazníky to platí úplně, stávající zákazníci si mohou „hloupý telefon“ pořídit s dotací odpovídající výši jejich minimálního měsíčního plnění.

Evidentně jde o součást strategie podpory chytrých telefonů, na které se Vodafone stále více zaměřuje. Už v minulosti oznámil, že smartphony tvoří více než polovinu všech prodaných telefonů.

Tak třeba taková Nokia C1-01 byla u červeného operátora ještě na začátku července (ceník z 1.7. k dispozici zde) k mání za 77 Kč s měsíční útratou 477 Kč a šestiměsíčním závazkem. Dnes už ji třeba i s tarifním balíčkem v ekvivalentní ceně nekoupíte jinak než za 1 377 Kč. A takových příkladů bychom našli vícero. Každopádně je zjevné, že operátor nechce dotovat tzv. „hloupé telefony“, jelikož zde není prostor „nacpat“ zákazníkům ještě i datové služby.

Klepněte pro větší obrázek
Z levných mobilů toho operátor moc nemá. Od července proto bude tlačit levné smartphony s Androidem a k nim Internet v mobilu

Ono surfování na webu s něčím jako je výše zmiňovaná Nokia C1-01 přeci jen není to pravé ořechové… Dále u operátora už za zvýhodněnou cenu nepořídíte Vodafone 246, Nokii 1800 a C3-01 Touch and Type, ZTE S202, Vodafone 547i, Sony Ericsson Spiro, Samsung Star II, Galaxy 550 a Xcover 271.

Berte Androida a plaťte za data

Místo klasických Nokií, Sony Ericssonů či jiných mobilů klasické konstrukce většinou z kategorie pro starší a pokročilé mobilisty bude operátor nabízet levné dotykovky s operačním systémem Google Android, což by vzhledem k aktuálním cenám modelů jako Vodafone 858 Smart či 845 nevadilo, ale najde se hromada lidí, kterým prostě takový mobil nevyhovuje.

Klepněte pro větší obrázek
Svým rodičům u Vodafone už jednoduchý mobil nekoupíte. Tedy s dotací... Telefony, které jsou primárně na telefonování jsou nově k mání jen za plnou cenu

Ale ještě zpět k Nokii, ta je vnímána jako poslední výrobce tradičních telefonů. A mezi nejprodávanějšími telefony v České republice jsou zejména levné klasické modely. Až s odstupem jsou poptávány dotykovky jako C5-03, C7-00 nebo N8-00. Vzhledem k velmi chabé nabídce chytrých Nokií v nejnižším segmentu se totiž nyní může podíl Nokie v Česku velmi propadnout. Zatímco ostatní výrobci své zástupce v ultralevých dotykových mají, Nokii citelně chybí. Zvrat by mohla přinést až řada nových lidových Nokií s dalším novým Symbianem z řady 500, 600 a 700. Ty výrobce ovšem ještě nepředstavil.

Jak už jsem psal v úvodu, mnozí mohou být jistě zaskočeni, že pokud si nevyberou, tak i za jednoduchý klasický telefon si nyní budou muset zaplatit plnou cenu i při úvazku. Jenomže v byznysu jde v první řadě o peníze. Ty díky Androidu a nezbytným internetovým balíčkům jen potečou. Na závěr ještě přidávám vyjádření operátora, kterého jsme se zeptali proč něco takového udělal.

Za Vodafone nám odpověděla Jana Háková z tiskového oddělení operátora: „Budoucnost vidíme jednoznačně ve smartphonech. Tomuto trendu jsme přizpůsobili i cenovou politiku a nabízíme smartphony za cenu srovnatelnou s běžnými telefony bez operačního systému, takže výhody chytrých telefonů si může vyzkoušet opravdu každý. Příkladem je smartphone Vodafone 858 Smart, který je se svou cenou 2577 korun bezkokurenčně nejlevnějším chytrým telefonem na trhu.“

Diskuze (53) Další článek: LG se hrabe ze ztrát, na mobilech prodělalo „už jen“ 50 milionů

Témata článku: Nokia, , , , Nokia C1-00, Nokia C1-01, Nokia C1-02, Samsung Galaxy 550, Samsung Star, Samsung Star II, Samsung Star II Duos, Samsung Star Wi-Fi, Sony Ericsson Spiro, Vodafone 246, ZTE S202, Voda, Hloupý mobil, Dotace, Nejnižší segment, Mobil, Poslední výrobce, Hák, MOBI, Dot,