Volání a SMS: rodině a přátelům výhodněji

Porovnali jsme neporovnatelné. Setřeli jsme med operátory mazaný kolem úst a poradíme vám, jak komunikovat s vašimi blízkými.
Volání a SMS: rodině a přátelům výhodněji
Kapitoly článku

Na našem telekomunikačním trhu se postupně začíná prosazovat nový trend – služby určené pro vzájemnou komunikaci skupiny čísel. V podstatě je můžeme souhrnně nazvat jako Programy služeb pro rodinu a přátele. O co tedy jde? Jedná se o zvýhodněné volání, či volání zdarma za paušální poplatek v rodině, mezi přáteli či kolegy z práce, atd. Původní myšlenka je založena na předpokladu, že významná část všech hovorů, SMS či MMS směřuje právě na několik málo telefonních čísel. Tuto myšlenku potvrdily nejen průzkumy, ale také oblíbenost těchto tarifů v jiných zemích, největšího rozmachu patrně dosáhly v USA. Jednoduše řečeno jsme nejčastěji prostřednictvím svého mobilního telefonu v kontaktu s malou skupinou lidí, například s rodinou.

Dle průzkumu T-Mobilu, jenž nedávno takovouto službu pod názvem Mých5 představil, můžeme vyjít ze závěru, že 60 % odchozích hovorů průměrného zákazníka je směřováno na pět nejčastěji volaných čísel. Vzpomínám si ještě na představení konkurenčního programu Kamarádi na konci ledna tohoto roku, kdy i Vodafone prováděl takovýto průzkum a i on prezentoval podobný výsledek. Pokud se zamyslíte a analyzujete své hovory, pak dost možná rovněž dojdete k závěru, že nejvíce voláte jen několik málo čísel. Jeden významný italský učenec, který se tímto principem zabýval by situaci interpretoval na svém pravidle 80/20 asi takto: Osmdesát procent odchozích hovorů směřuje na dvacet procent volaných čísel.

Z mých zkušeností s potřebami uživatelů jsem také na našem diskuzním fóru zaznamenal mnoho dotazů týkající se možnosti komunikace s jedním konkrétním číslem. Pochopitelně se jedná hlavně o páry, které většinou přes všední dny rozděluje práce, či studium. Všimněte si například akcí u operátora O2, ten dokonce na této potřebě více méně založil svou vánoční nabídku.

Ale zpět k programům služeb pro rodinu a přátele. Nejdříve se pokusím nabídky všech operátorů shrnout a upozornit na výhody a nevýhody jednotlivých nabídek. Řekněme, že budeme hledat balíčky, či tarify určené pro komunikaci se třemi až pěti čísly. Nabídky jsou velice různorodé a každá má svá specifika, závěrečné porovnání proto nebude vůbec snadné.

T-Mobile zavádí nový tarif

Od včerejšího dne si mohou paušální zákazníci aktivovat tarif Mých5. Zákazníci s předplacenou kartou si musejí počkat do 1. listopadu. Twist karty s tímto tarifem se ovšem ve speciální edici objevily již v dubnu. Nebylo možné je zakoupit v prodejně, pracovníci operátora je rozdávali zdarma v terénu. Nešlo na něj přejít z jiného předplaceného tarifu a původně měl platit do konce srpna příštího roku. Ceny Twist tarifu zůstaly nezměněny, na pět předem zvolených čísel nyní budou moci volat všichni za 3,50 Kč/min a zprávy odesílat za 1,50 Kč. Obvyklou vadou na kráse zůstává nevýhodné účtování v intervalu 30 sekund po první provolané minutě (60+30), tento aspekt proto v dalších tabulkách zohledním připočtením 10 % k původní sazbě.

TIP: jak jsem přišel na 10% zvýšení ceny u hovoru účtovaného 60+30? Úvahu najdete zde

TarifTwist Mých5
5 zvolených kontaktů
volání3,50 Kč
přepočtená minutová sazba*3,85 Kč
SMS1,50 Kč
ostatní čísla
volání7,00 Kč
přepočtená minutová sazba*7,70 Kč
SMS3,50 Kč

Paušální tarif Mých5 se nabízí buď v klasické verzi bez závazku nebo v tzv. HIT variantě, kdy za dvouletý úpis dostanete 20 % kreditu navíc. Jedná se tedy o tarif kreditní, tzn. bez volných minut. Paušál, který zaplatíte, můžete provolat nebo propsat podle svých potřeb. Každý měsíc za něj zaplatíte 416,50 Kč, za tento měsíční poplatek dostanete kredit ve stejné výši. V případě HIT varianty tarifu dostanete k provolání 499,80 Kč. Ceny za volání najdete shrnuty v tabulce:

TarifMých5
měsíční paušál416,50 Kč
měsíční kredit416,50 Kč
kredit HIT**499,80 Kč
5 zvolených kontaktů
volání2,98 Kč
přepočtená minutová sazba*3,28 Kč
SMS0,60 Kč
max. minut127
max. SMS694
ostatní čísla
volání6,55 Kč
přepočtená minutová sazba*7,21 Kč
SMS1,79 Kč
max. minut58
max. SMS233

* minutová sazba, do které je promítnuto účtování 60+30, k operátorem uváděné ceně je tedy přičteno 10 %

** hodnota kreditu se zvýhodněním HIT (úvazek na 24 měsíců)

Podíváme-li se pozorně na paušální verzi tarifu Mých5, zjistíme že ceny za volání a SMS v podstatě kopírují nejnižší kreditní tarif Kredit 150. V tabulce jsem vypočetl i maximální počty provolaných minut a odeslaných SMS na čísla ve skupině a mimo skupinu s přepočtenou minutovou sazbou. Pokud bychom vzali v úvahu výše prezentovanou statistiku operátora a rozdělili kredit na volání v poměru 60/40, můžeme s „nehitovou“ variantou a kreditem 416 Kč provolat celých 86 minut. Z toho 52 minut na čísla ve skupině a 34 minut na ostatní čísla. Zkusil jsem i porovnání s tarifem Kredit 450, který nabízí až 100 minut v rámci kreditu a má jednotnou sazbu pro všechny sítě. Pokud bychom uskutečnili 60 % hovorů na 5 čísel s ním, pak dosáhne úspora s tarifem Mých5 zhruba jedné stokoruny.

Jako vždy je nutné zvážit, komu voláme nejčastěji. Plusem tarifu je jednoznačně fakt, že do pětičlenné skupiny lze zařadit čísla z jakékoli sítě. Nedostatkem zase účtování. Tarif v jeho podobě pro kartu Twist si dovedu představit jako zajímavou možnost například pro seniory, kteří čísla mimo své rodiny téměř nevolají. I paušální verze si jistě najde příznivce v mnoha rodinách. Ovšem pozor, volání na ostatní čísla za 7,70 Kč, respektive za 7,21 Kč se může hodně prodražit.

U T-Mobile ještě najdeme službu Moji blízcí. Podmínkou využívání tohoto doplňku je smlouva vedená pod jedním rodným číslem nebo IČ, pak můžete založit skupinu (přidání člena vyjde na 23,80 Kč). Za měsíční poplatek 46,41 Kč si můžete volat až v pětičlenné skupině za 2,26 Kč za minutu. Služba je dostupná k vybraným tarifům, Kreditní tarify jsou z jejich výčtu vyřazeny. Volání se účtuje způsobem 60+1, ale je uplatněno až po vyčerpání volných minut nebo kreditu v rámci tarifu. Z tohoto důvodu je zvýhodněné volání velmi špatně použitelné, více se dozvíte v dalším textu.

TIP: Zákazníci T-Mobilu mohou se službou NEJ také neomezeně komunikovat s jedním číslem.

Témata článku: O2, T-Mobile, SMS, Vodafone, Operátoři, Největší rozmach, Volání, Stejný tarif, Aktivační poplatek, Původní myšlenka, Rod, Významná část, Podobný výsledek


Určitě si přečtěte