Volání do evropských zemí je levnější. Paradoxně díky dnes už slabé koruně

Volání do evropských zemí je levnější. Paradoxně díky dnes už slabé koruně

Regulované v rámci EU nejsou pouze hovory, SMS a data v roamingu (tedy jednotky spotřebované z vlastního čísla přihlášeného do sítě zahraničního operátora), ale také mezinárodní volání a SMS, tzn. hovory uskutečněné z domácího čísla v tuzemsku na zahraniční číslo v jiných zemích Evropského hospodářského prostoru (EHP). 

Od 15. května 2020 došlo k mírnému snížení maximálních cen mezinárodního volání a SMS, které si operátoři mohou účtovat. Tato regulace platí od května loňského roku a každoročně upravuje cenové stropy v zemích, které neplatí eurem, podle aktuálního kurzu dané měny vůči euru. Počítá se zprůměrovaný kurz v prvním čtvrtletí.

Česko má štěstí, že v tomto období ještě koruna vůči euru posilovala, a to meziročně o 1,29 %. Maximální ceny, které si mohou účtovat čeští operátoři, tedy o něco klesly. Od 15. května to může být za minutu volání z ČR do zemí Evropské unie, Lichtenštejnska, Norska a na Island nejvýše 4,815 Kč bez DPH (0,19 eura) a za odeslání jedné SMS maximálně 1,521 Kč bez DPH (0,06 eura), uvádí Český telekomunikační úřad (ČTÚ).

Nutno dodat, že operátoři samozřejmě mohou ceny nastavit i na nižší úroveň, než jsou povolené cenové stropy, ale nedá se očekávat, že by tak učinili. Mimochodem, pokud by se referenční směnné kurzy počítaly v současnosti, za mezinárodní volání bychom si naopak připlatili. Kurz koruny vůči euru na konci března výrazně vzrostl a blíží se hranici 28 Kč/EUR. Loni touto dobou to bylo přitom zhruba o 2 Kč za jednotku evropské měny méně.

Jak se určují cenové stropy:

Maximální ceny za volání a odesílání SMS do zemí EHP se každoročně přepočítávají z cenových stropů stanovených v eurech podle průměrné hodnoty referenčních směnných kurzů zveřejněných ve dnech 15. ledna, 15. února a 15. března daného roku Evropskou centrální bankou v Úředním věstníku Evropské unie.

Diskuze (8) Další článek: Při změně operátora můžete zažádat o vrácení kreditu. Někdy se to ale nevyplatí

Témata článku: SMS, EU, Regulace, Evropská unie, Mezinárodní hovory, Cenový strop, EHP, Maximální cena, Telekomunikační úřad, Island, Norsko, Česká republika, Volání, Slabá koruna, Evropská centrální banka, Lichtenštejnsko, Mezinárodní volání, Euro, Strop, Operátor


Určitě si přečtěte

RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

** Otestovali jsme další letošní nové „áčko“, které by se mohlo stát mainstreamem ** Podobnost s Galaxy A72 je, až na baterii a jeden foťák, dost velká ** Sáhnete po levnější LTE verzi nebo po výkonnější 5G variantě?

Martin Chroust | 29

Martin Chroust
GalaxyRecenze
Skvělá zpráva pro řidiče: Mapy.cz podporují Android Auto
Karel Kilián
Android AutoMapy.czSeznam.cz
Hodinky Huawei se naučily instalovat aplikace a reagovat na notifikace. Ale…
Filip Kůžel
Polochytré hodinkyTýden mobilně
Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

** Xiaomi Mi 11 Ultra láká na špičkový fotoaparát a druhý displej ** Dvojice modelů Mi 11 Lite uspokojí náročnější uživatele střední třídy ** Překvapením je odlehčená vlajková loď Mi 11i

Martin Miksa | 105

Martin Miksa
DxOMarkDruhý displej