Volání přes Wi-Fi na tísňové linky. Vodafone umožní zavolat pomoc, i když jste mimo mobilní signál

Vodafone spustil službu Wi-Fi volání na tísňové linky. Zákazník, který potřebuje kontaktovat některou z linek 112, 150, 155 nebo 158 teď nepotřebuje být v dosahu mobilního signálu, pro sestavení hovoru si vystačí s Wi-Fi připojením. Novinka zatím funguje na iPhonech (u iPhonu 6 a novějších), postupně se přidají i ostatní značky po příslušné aktualizaci softwaru.

Klepněte pro větší obrázek

Služba Wi-Fi volání (nebo také VoWiFi) není v síti Vodafonu nic nového. Při volání na běžná čísla se dá použít všude, kde je slabý nebo žádný mobilní signál a ke spojení hovoru poslouží Wi-Fi. U volání na tísňové linky se částečně dalo spolehnout na signál z vysílačů ostatních operátorů, protože při nouzovém volání nerozhoduje, jakého operátora máte (dokonce se dá volat z telefonu bez vložené SIM karty). S Wi-Fi voláním je pravděpodobnost úspěšného spojení v nouzi ještě vyšší.

Zvlášť velký význam má Wi-Fi volání v místech, kde vůbec mobilní signál není nebo kam se skrze například silné stěny budov signál obtížně dostává.„Pravděpodobnost, že si v nouzi zavoláte včas pomoc, je nyní vyšší. Díky spolupráci a provázání služby VoWiFi se složkami integrovaného záchranného systému si třeba sanitku může zavolat i člověk, který je mimo dosah mobilního signálu,“ říká Ladislav Suk z Vodafonu.

Posílání SMS zpráv na tísňové linky

Další novinka v souvislosti s tísňovými linkami se týká SMS zpráv. V souladu s novelou zákona o elektronických komunikacích je možné od loňska na tísňové linky posílat také textové zprávy. Tato povinnost byla zavedena zejména s ohledem na podporu osob se zdravotním postižením a sníženými komunikačními schopnostmi.

Zde už je mobilní signál obtížněji nahraditelný, a to kvůli nutnosti lokalizace volající osoby podle polohy nejbližších mobilních vysílačů. Pokud člověk volá přes Wi-Fi a nelze určit jeho polohu podle mobilních vysílačů, pracuje Vodafone s poslední známou polohou telefonu.

U mobilního telefonu existuje několik možností, jak zjistit lokalitu člověka v nouzi, který nedokáže nebo nemůže říct, kde se právě nachází. V praxi už funguje služba s názvem AML (Advanced Mobile Location), která se aktivuje při volání z mobilní sítě na tísňové linky na telefonech s operačními systémy Android nebo iOS. Telefon díky AML zapne polohové služby, i když je má zákazník vypnuté, a následně odešle polohu pomocí SMS složkám integrovaného záchranného systému.

Hlavní výhody Wi-Fi volání:

  • Na příjmu jste i tam, kam běžný mobilní signál nedosáhne.
  • Všichni se dovolají na vaše standardní telefonní číslo. Stejně tak vy můžete volat na běžná čísla z vašeho adresáře.
  • Můžete využít funkci přesměrování hovorů.
  • Wi-Fi volání využijete doma i v zahraničí.
  • K dispozici je vyšší zvuková kvalita hovorů HD Voice. Výsledná kvalita hovoru přes Wi-Fi je závislá na síle Wi-Fi signálu a na parametrech připojení daného poskytovatele.
  • Když je vám hlas málo, přidáte si k hovoru i video (tuto funkci nemusí podporovat všechny telefony)
  • I když jde o Wi-Fi volání, fungovat vám budou i SMS a MMS.

Zdroj: Vodafone

Diskuze (1) Další článek: Zlodějům stačí pouhý restart. Služby Googlu a Samsungu pro vyhledání telefonu ztrácí smysl

Témata článku: , , , , , , F +, Volání, Hovor, AML, Tísňová linka, Advanced Mobil Location, MMS, Mobilní signál, Telefon, Vysílač,