Volejte zdarma: nastavení SIP/ENUM pro Google Android

Už víte, jak pro volání zdarma nastavit chytré Nokie a komunikátory s Windows Mobile, dnes je na ředě Google Android.

Napsali jsme o VoIP/SIP/ENUM

Připojení k Wi-Fi

Připojení telefonu k WiFi není pro telefonování přes internet nutnou podmínkou, nicméně lze očekávat, že ne vždy bude mobilní připojení EDGE/3G k dispozici a dostatečnou kapacitou. Proto je určitě WiFi doporučeno. Pokud nejste ještě k WiFi připojeni, proveďte připojení v Settings / Wireless controls, kde zaškrtněte položku Wi-Fi a poté vyberte bezdrátovou síť v podmenu Wi-Fi settings viz obrázek.

Klepněte pro větší obrázek 

Instalace VoIP software

U platformy Google Android zatím není k dispozici tak široká škála různých VoIP aplikací jako u jiných platforem. Existuje zatím je jeden SIP klient – Sipdroid. Ten se už naštěstí posunul z beta na verzí na verzi 1.0 (aktuálně 1.0.2) a je v něm vyřešen problém s připojováním k účtům na nejrozšířenější VoIP ústředně Asterisk. Před jeho instalací se musíte rozhodnout, zda budete chtít telefonovat pouze přes WiFi a nebo budete chtít takto telefonovat nebo to alespoň vyzkoušet přes mobilní připojení EGDE nebo 3G. V prvním případě to budete mít jednodušší, protože pak budete moci nainstalovat Sipdroid přímo y Google Marketu. Po spuštění Marketu jej vyhledejte a nainstalujte běžným způsobem, viz následující obrázky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

V opačném případě bude muset nainstalovat Sipdroid ručně. To bude navíc také znamenat, že budete ochuzeni o automatické aktualizace a nové verze budete také muset stahovat a instalovat ručně. Manuální instalaci provedete tak, že si v prohlížeči otevřete adresu http://sipdroid.org, kde v sekci Download stáhnete instalační balíček, který pak ručně nainstalujete. Vše viz následující obrázky.

Pro zprovoznění dotazování do ENUM přímo z telefonu nainstalujte ještě aplikaci Enumdroid (http://code.google.com/p/enumdroid). To nejrychleji provedete přímo z Marketu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Konfigurace VoIP

Pro konfiguraci VoIP spusťte Sipdroid, zmáčkněte tlačítko menu a vyberte položku Settings.

Klepněte pro větší obrázek 

V první sekci SIP account settings vyplňte parametry vašeho SIP účtu. Pro účty u operátorů podporujících ENUM to je:

 Gyruss TelecomNETWAY.CZVOIPEXCL-NET
Username<vaše_číslo>
Password<vaše_heslo>
Server213.168.162.77sip.netway.czsip.ipex.czsip.clnet.cz
Port5060
ProtocolUDP

Níže v sekci Options pak zaškrtněte při jakém typu připojení chcete VoIP provozovat a to jakým způsobem chcete používat SIP – zda chcete volat přes internet, kdykoliv, když je dostupné připojení nebo ponechat běžné GSM (položka Phone). Další nastavení můžete také měnit v podmenu Advanced options.

Klepněte pro větší obrázek 

Jakmile zaškrtnete nějaký dostupný typ připojení, Sipdroid se okamžitě pokusí připojit a přihlásit na Váš SIP účet. Výsledek přihlášení poznáte podle indikátoru ve stavovém řádku – žlutá znamená, že probíhá přihlašování, zelená, že přihlašování proběhlo úspěšně a červená, že se přihlášení nepodařilo. Detaily zejména v posledním případě můžete vidět pokud si zobrazíte panel s upozorněními.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Pokud se vám Sipdroid přihlásil můžete telefonovat přes SIP a to ať už tak, že vložíte přímo do Sipdroidu SIP adresu volaného (to je samozřejmě nepohodlné, protože kdo si pamatuje SIP adresy) a nebo podle nastavení zda voláte pomocí GSM a nebo pomocí SIP (bohužel lze pouze globálně v nastavení Sipdroidu a nelze volit pro každý hovor či číslo zvláště).

Abychom nevýhody výše uvedených možností odstranili přidáme dotazování do ENUM pomocí Enumdroid. Spustíme jej, stiskneme tlačítko menu a v nastavení jej zapneme a zvolíme opět, zda chceme využívat i při EDGE/3G připojení. Nastavení ENUM přípony neměníme.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Enumdroid nyní při každém volaném čísle, které je v plném mezinárodním formátu např. +420222 745120 před zahájením vytáčení pošle dotaz do DNS na ENUM záznamy a pokud nějaké najde nabídne je uživateli na obrazovce, aby si vybral, jak se chce s uživatelem spojit přes internet. Pokud si pak jeden z dostupných vyberete volá se místo čísla na příslušnou SIP adresu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

V případě, že žádný záznam v ENUM nalezen není, zobrazí je pouze zpráva na displeji a hovor se rovnou spojuje přes GSM.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (4) Další článek: HTC Magic: magický Android od Vodafone (test)

Témata článku: Google, Android, Smartphony, Technologie, Google, NAS, Zdarma, Žďár, Google +, Dostupný typ, Nastavení, Mezinárodní formát, Google Android, IPEX, #Android, Motorola Egde +, Vole, Telefony s Androidem na Heureka.czVybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

** Levné smartphony se už dávno staly spotřebním zbožím ** Použitelný telefon se dá koupit už za dva tisíce korun ** Vůbec poprvé se do výběru dostaly telefony s 5G

Martin Miksa
Nižší třída
Rychlá pomoc pro návrat do normálu. K čemu je Android Safe Mode, a jak jej aktivovat?

Rychlá pomoc pro návrat do normálu. K čemu je Android Safe Mode, a jak jej aktivovat?

** V případě problémů s Android telefonem si hned vzpomeňte na režim Safe Mode ** V tomto módu se vypnou všechny vámi stažené aplikace ** Systém se zrychlí a zbaví chyb, jeho využití ale bude omezené

Martin Chroust
Nouzový režimAndroid
8 důvodů, proč uživatelé iPhonu nikdy nepřejdou na Android

8 důvodů, proč uživatelé iPhonu nikdy nepřejdou na Android

** Obě největší mobilní platformy mají svůj tábor skalních příznivců ** Ti mají jasno, proč je právě iOS nebo Android jediný správný systém ** Tady je několik důvodů, proč jablíčkáři nechtějí o robotech ani slyšet

Martin Miksa
SmartphonyiPhoneAndroid
Recenze systému Android 12. Největší skok správným směrem za poslední roky. Zatím ale jen pro někoho

Recenze systému Android 12. Největší skok správným směrem za poslední roky. Zatím ale jen pro někoho

** Android 12 je zatím graficky i funkčně nejjednotnější verze ** Vylepšuje zejména soukromí a práci s oprávněním aplikací ** Na jiných telefonech než Pixelech bude zážitek odlišný

Vladislav Kluska
Material YouAndroid 12Google
Evropská komise to vidí jasně. Česko má jednoznačně nejdražší mobilní tarify v celé EU

Evropská komise to vidí jasně. Česko má jednoznačně nejdražší mobilní tarify v celé EU

** Česko „kraluje“ žebříčku zemí s nejdražšími mobilními službami ** Evropská komise srovnala ceny ve všech 27 zemích EU ** Když se nepočítají neomezené tarify, vychází nabídky našich operátorů katastrofálně

Jan Láska
Předražené službyEvropská komiseTarify a mobilní služby
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny