Volejte zdarma: nastavení SIP/ENUM pro Google Android

Už víte, jak pro volání zdarma nastavit chytré Nokie a komunikátory s Windows Mobile, dnes je na ředě Google Android.

Napsali jsme o VoIP/SIP/ENUM

Připojení k Wi-Fi

Připojení telefonu k WiFi není pro telefonování přes internet nutnou podmínkou, nicméně lze očekávat, že ne vždy bude mobilní připojení EDGE/3G k dispozici a dostatečnou kapacitou. Proto je určitě WiFi doporučeno. Pokud nejste ještě k WiFi připojeni, proveďte připojení v Settings / Wireless controls, kde zaškrtněte položku Wi-Fi a poté vyberte bezdrátovou síť v podmenu Wi-Fi settings viz obrázek.

Klepněte pro větší obrázek 

Instalace VoIP software

U platformy Google Android zatím není k dispozici tak široká škála různých VoIP aplikací jako u jiných platforem. Existuje zatím je jeden SIP klient – Sipdroid. Ten se už naštěstí posunul z beta na verzí na verzi 1.0 (aktuálně 1.0.2) a je v něm vyřešen problém s připojováním k účtům na nejrozšířenější VoIP ústředně Asterisk. Před jeho instalací se musíte rozhodnout, zda budete chtít telefonovat pouze přes WiFi a nebo budete chtít takto telefonovat nebo to alespoň vyzkoušet přes mobilní připojení EGDE nebo 3G. V prvním případě to budete mít jednodušší, protože pak budete moci nainstalovat Sipdroid přímo y Google Marketu. Po spuštění Marketu jej vyhledejte a nainstalujte běžným způsobem, viz následující obrázky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

V opačném případě bude muset nainstalovat Sipdroid ručně. To bude navíc také znamenat, že budete ochuzeni o automatické aktualizace a nové verze budete také muset stahovat a instalovat ručně. Manuální instalaci provedete tak, že si v prohlížeči otevřete adresu http://sipdroid.org, kde v sekci Download stáhnete instalační balíček, který pak ručně nainstalujete. Vše viz následující obrázky.

Pro zprovoznění dotazování do ENUM přímo z telefonu nainstalujte ještě aplikaci Enumdroid (http://code.google.com/p/enumdroid). To nejrychleji provedete přímo z Marketu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Konfigurace VoIP

Pro konfiguraci VoIP spusťte Sipdroid, zmáčkněte tlačítko menu a vyberte položku Settings.

Klepněte pro větší obrázek 

V první sekci SIP account settings vyplňte parametry vašeho SIP účtu. Pro účty u operátorů podporujících ENUM to je:

 Gyruss TelecomNETWAY.CZVOIPEXCL-NET
Username<vaše_číslo>
Password<vaše_heslo>
Server213.168.162.77sip.netway.czsip.ipex.czsip.clnet.cz
Port5060
ProtocolUDP

Níže v sekci Options pak zaškrtněte při jakém typu připojení chcete VoIP provozovat a to jakým způsobem chcete používat SIP – zda chcete volat přes internet, kdykoliv, když je dostupné připojení nebo ponechat běžné GSM (položka Phone). Další nastavení můžete také měnit v podmenu Advanced options.

Klepněte pro větší obrázek 

Jakmile zaškrtnete nějaký dostupný typ připojení, Sipdroid se okamžitě pokusí připojit a přihlásit na Váš SIP účet. Výsledek přihlášení poznáte podle indikátoru ve stavovém řádku – žlutá znamená, že probíhá přihlašování, zelená, že přihlašování proběhlo úspěšně a červená, že se přihlášení nepodařilo. Detaily zejména v posledním případě můžete vidět pokud si zobrazíte panel s upozorněními.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Pokud se vám Sipdroid přihlásil můžete telefonovat přes SIP a to ať už tak, že vložíte přímo do Sipdroidu SIP adresu volaného (to je samozřejmě nepohodlné, protože kdo si pamatuje SIP adresy) a nebo podle nastavení zda voláte pomocí GSM a nebo pomocí SIP (bohužel lze pouze globálně v nastavení Sipdroidu a nelze volit pro každý hovor či číslo zvláště).

Abychom nevýhody výše uvedených možností odstranili přidáme dotazování do ENUM pomocí Enumdroid. Spustíme jej, stiskneme tlačítko menu a v nastavení jej zapneme a zvolíme opět, zda chceme využívat i při EDGE/3G připojení. Nastavení ENUM přípony neměníme.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Enumdroid nyní při každém volaném čísle, které je v plném mezinárodním formátu např. +420222 745120 před zahájením vytáčení pošle dotaz do DNS na ENUM záznamy a pokud nějaké najde nabídne je uživateli na obrazovce, aby si vybral, jak se chce s uživatelem spojit přes internet. Pokud si pak jeden z dostupných vyberete volá se místo čísla na příslušnou SIP adresu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

V případě, že žádný záznam v ENUM nalezen není, zobrazí je pouze zpráva na displeji a hovor se rovnou spojuje přes GSM.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (4) Další článek: HTC Magic: magický Android od Vodafone (test)

Témata článku: Google, , , , , , , Nastavení, #Android, Pro +, Google Android, Vole, Motorola Egde +, Mezinárodní formát, Google +, Žďár, Dostupný typ, IPEX,