VPN

VPN zdarma. Jmenuje se Warp a spouští ji Cloudflare

Před rokem Clouflare spustil veřejný DNS server 1.1.1.1, který můžete stejně jako třeba Google Public DNS použít namísto DNS operátora. Cloudflare slibuje lepší zabezpečení, ochranu před útoky na DNS a lepší odezvu.

Nyní jeden z největších poskytovatelů podpůrných CDN služeb na internetu oznámil spuštění anonymizační VPN služby Warp. Nejprve bude součástí mobilní aplikace 1.1.1.1 pro Android a iOS, v přípravě je ale i desktopový klient.

Klepněte pro větší obrázek
Cloudflare spouští anonymizační VPN Warp. Nejprve pro mobily, později i pro desktop.

Po aktivaci Warpu vás servery Cloudlfaru skryjí na webu, na kterém budete vystupovat pod jejich IP adresou a nikoliv pod tou vlastní. Cloudflare na svém blogu píše, že nebude uživatele nijak logovat a samotné spojení mezi jeho servery a vámi bude patřičně šifrované.

Warp je v tuto chvíli na pozvánky, takže kdo se dříve zapsal na čekací listinu, ten jej i dříve dostane. Základní Warp bude pro uživatele zdarma, Cloudflare však není charita, a tak spustí i placený Warp+, který nabídne vyšší rychlost a další benefity.

Klepněte pro větší obrázek
Placený Warp+ nabídne vyšší rychlost

Jelikož má Cloudflare rozsáhlou síť serverů po celém světě, má už prakticky hotovou síťovou infrastrukturu, ve které může běžet i Warp, spuštění podobné služby je tedy docela logické.

Z podobných bezplatných služeb stojí za zmínku VPN integrované do prohlížeče Opera.

Co je to DNS a VPN

DNS (Domain Name System): Klíčová funkce internetu, která slouží k překladu doménových jmen (třeba zive.cz) na IP adresu konkrétního počítače v internetové síti. Útočník, který DNS zneužije, může doménové jméno namířit na odlišnou IP adresu, na které poběží třeba webový server s malwarem.

Blokace webů pomocí DNS: Poskytovatel internetového připojení zpravidla nabízí i vlastní DNS server. Díky tomu může blokovat v přístupu třeba na některé úředně zakázané weby. Když jejich adresu (doménu) zadáte do prohlížeče, DNS server poskytovatele ji přeloží na jinou IP adresu – třeba na úřední server s informací, proč je cílový web zakázaný. Tuto formu blokace lze velmi snadno obejít nastavením odlišného DNS serveru v operačním systému. Třeba právě 1.1.1.1.

VPN (Virtual Private Network): Soukromé šifrované spojení mezi dvěma a více počítači. Zatímco dříve bylo doménou spíše podnikových a školních sítí (bezpečný přístup do intranetu z domova, poboček atp.), dnes se stále častěji používá i k anonymnímu surfování na webu. Klient (mobil, počítač) se šifrovaným spojením (tunelem) spojí s VPN serverem provozovatele a teprve ten s cílovým webem. Uživatel tedy pro vnější internet vystupuje pod IP adresou serveru provozovatele a jeho skutečná identita je skrytá.

Diskuze (7) Další článek: Dubnový ceník O2: Huawei P30 včetně Pro verze a hromada Extra slev

Témata článku: , , , Internet, War, Žďár, Server, Doménové jméno, Poskytovatel, DNS, Identita, Warp, Adresa, Virtual Private Network, Cloudflare,