Vše, co jste chtěli vědět o akumulátorech v mobilech

Jaké typy akumulátorů se používají v moblních telefonech? Jak s akumulátorem správně zacházet a co všechno se dá udělat proto, aby vám mobil vydržel déle v provozu? Nejen to se dozvíte v dnešním článku.
Kapitoly článku

Článek vyšel v Mobilitách č. 1/2005

Klepněte pro větší obrázek

Mobilní telefon je elektrické zařízení jako každé jiné, ke svému provozu potřebuje nějaký zdroj - akumulátor. Existuje zaručený recept, jak o baterii pečovat, aby co nejdéle vydržela? Přinášíme kompletní přehled tipů, které odpoví na vaše otázky ohledně baterií do mobilů.

Co znamená Ni-MH?

Pokud na své baterii najdete nápis Ni-MH, znamená to, že je nikl-metalhydridová. Toho slova se nemusíte lekat, v baterii je zkrátka nikl smíchaný s nějakou sloučeninou dalšího kovu. Baterii Ni-MH je dobré formátovat a trpí také paměťovým efektem, což si vysvětlíme níže.

Co znamená Li-Ion?

Tato zkratka označuje lithium-ionovou baterii, která obsahuje místo jiných kovů lithium. Ve srovnání s baterií Ni-MH je podstatně lehčí, často má také větší kapacitu a hlavně lepší vlastnosti – uživatel se o ni nemusí tolik starat.

Co znamená Li-Pol?

K výrobě lithium-polymerové baterie se používá kromě lithia také organosulfidový polymer. Jedná se o nejmodernější a tudíž nejkvalitnější baterie, které si zatím můžete pořídit.

K novějším telefonům se už dodávají pouze Li-Ion nebo Li-Pol baterie. Lze je často dokoupit i ke starším přístrojům, jejichž akumulátor byl původně Ni-MH.

Jakou má moje baterie kapacitu?

Na zadní straně akumulátoru obvykle najdete údaj o kapacitě. Udává se v jednotce nazývané miliampérhodiny (zkratka mAh), ale jedná se o číslo, které vám v podstatě nic neřekne. Zjistíte sice, že baterie s kapacitou 1 000 mAh dokáže dodávat proud 1 000 mA (miliampér) po dobu jedné hodiny, nebo 500 mA po dobu dvou hodin, ale to je všechno. O skutečné výdrži telefonu tento údaj nic neříká.

Jak dlouho mi mobil vydrží?

Výdrž telefonu závisí nejen na kapacitě baterie, ale také na spotřebě přístroje. Mobil, který ke svému provozu potřebuje 100 mA, vydrží delší dobu než přístroj se spotřebou 250 mA. Pokud však do stejného mobilu vložíte dvě baterie, vydrží samozřejmě déle s tou, která má větší kapacitu. Spotřeba je závislá nejen na typu mobilu, ale také na tom, jak ho používáte. Vyšší spotřebu má samozřejmě volání, ale například i pohyb v místech s horším signálem.

Proč nové mobily méně vydrží?

Může za to hlavně displej. Zatímco u černobílých displejů jste si vystačili se slunečním světlem, případně slabým podsvětlením, aktivní barevné displeje si potrpí na stejnoměrné podsvětlení. Navíc samotné barevné displeje spotřebují víc energie než jejich černobílí předchůdci. Naději skýtají displeje typu OLED, které mají spotřebu pro změnu zase nižší.

Pohotovostní doba a doba hovoru

Výdrž telefonu se mění podle toho, jak moc ho používáte. Výrobce proto vždy uvádí dvě hodnoty a skutečná výdrž se pohybuje někde mezi nimi. První z nich je pohotovostní doba, která udává výdrž telefonu, z něhož se nevolá, nepíšou zprávy ani nic jiného. Druhá se jmenuje doba hovoru a informuje o tom, jak dlouho můžete z mobilu volat v kuse, než ho bude potřeba dobít.


Nabíjení baterií a všechno okolo

Používejte vždy originální nabíječku

Každá baterie potřebuje jiný nabíjecí proud, proto mají jednotlivé značky různé druhy nabíječek. Naštěstí výrobci odlišili i konektory, nabíječku ze Siemensu tedy do konektoru Nokie prostě nepřipojíte. Kdyby se vám to přece jen nějak podařilo, hrozí zničení baterie, případně celého telefonu. Při nabíjení proudem či napětím, které přesahuje povolenou hranici, může dojít k výbuchu, roztavení baterie a podobně.

Jak pracuje nabíječka?

Nabíječka, přesněji síťový adaptér, upravuje proud z elektrické zásuvky na proud, který je použitelný pro dobíjení mobilního telefonu. Moderní nabíječky jsou natolik inteligentní, že se dokáží samy vypnout v okamžiku, kdy je baterie dostatečně nabitá.

Nabíjení budoucnosti

Nabíječka na kličku se může hodit vždy, když není po ruce zásuvka. Vědci stále zkoušejí další způsoby dobíjení mobilu, například přes přenosné sluneční kolektory, palivové články nebo speciální zařízení, v nichž energii vyrábějí bakterie.  


V druhé kapitole se dozvíte, jak správně nabíjet. Zjistíte také, co je příčinou ztráty kapacity baterií a jak se tomu bránit

Témata článku: Ostatní, Akumulátor, MOBI, Nejnutnější minimum, Nabíjecí cyklus, Nejhorší mobil, Mobil, Paměťový efekt, Originální baterie, Severní pól, Správný postup, Získaná energie


Určitě si přečtěte