Nejdůležitější telefon letošního roku? iPhone 16 ve čtyřech různých podobách, od základního iPhonu 16 až po iPhone 16 Pro Max. Apple ukázal nejvýkonnější telefony současnosti, s nimiž se budou ostatní značky po celý následující rok srovnávat. Tohle jsou jejich nejzajímavější novinky.
Velikost
Největší iPhony všech dob
Připravte si větší kapsy, protože polovina nových iPhonů se meziročně zvětšila. iPhone 16 Pro dostal 6,3" OLED displej, u iPhonu 16 Pro Max úhlopříčka narostla na 6,9 palce a s tím souvisí i přes snahu co nejvíce minimalizovat rámečky okolo displeje nárůst fyzické velikosti. Asi není překvapením, že se jedná o největší iPhony všech dob.
Displeje
Větší OLEDy, které mají vyšší jas
OLED displeje u řady iPhone 16 používají technologii Micro Lens, a to pro vylepšení jasové složky a snížení energetické náročnosti. Displeje mají navíc i vyšší jas. Panel iPhonu 16 Pro září o 20 % víc než displej u iPhonu 15 Pro (1200 nitů vs 1600 nitů u HDR). 120Hz panely ProMotion jsou i nadále pouze součástí Pro modelů.
Rámečky okolo displeje
Přichází éra ztenčování
Aby nebyl nárust rozměrů při použití větších displejů tak výrazný, mají iPhony zatím nejtenčí rámečky okolo displeje. iPhone 16 Pro má rámeček o tloušťce pouhého 1,2 milimetru, v případě iPhonu 16 Pro Max to je dokonce 1,15 mm. Aktuální iPhone 15 Pro má rámeček o tloušťce 1,71 mm, zatímco u iPhonu 14 Pro měl displejový rámeček tloušťku 2,15 mm.
Technologie pro ztenčení rámečku dostala název BRS (Border Reduction Structure), a díky ní má zmizel i široký spodní rámeček (alias „brada“), která je typická zejména pro levnější telefony.
Uspořádání fotoaparátů
Estetika i praktičnost zároveň
Zatímco u výše postavených Pro modelů zůstávají i nadále fotoaparáty do trojúhelníku, základní dvojice modelů (iPhone 16 a iPhone 16 Plus) má fotoaparáty umístěné vertikálně, tj. nad sebou. Z vyvýšeného fotomodulu vyčnívají dva objektivy.
Mimo estetiky (pohled na design má každý individuální) to má i praktický význam. Toto uspořádání umožní nahrávání prostorových videí pro Apple Vision Pro. Dosud takové video uměl natočit pouze iPhone 15 Pro.
Nový 48Mpx širokáč
I na fotoaparátech se dá leccos změnit.
U modelů Pro je zde vylepšený 48Mpx ultraširokoúhlý fotoaparát, který má vytvářet kvalitnější fotografie v režimu 0,5×. Na snímač má dopadat více světla, z čehož budou nejvíce profitovat fotky za horšího osvětlení. Snímač je upravený IMX903 od Sony.
Ultraširokoúhlý umožňuje focení při maximálním rozlišení i v režimu ProRAW. Ten uchovává daleko více detailů pro budoucí editaci a umožňuje i velkoformátový tisk fotek.
5× teleobjektiv
Apple jde ze 3× na 5×
Apple má v rukávu novou čočku pro teleobjektiv s 5× optickým přiblížením. Jedná o typ „Tetraprism“, který umožní až 25× digitální zoom. Letos to Apple myslí se zoomováním velmi vážně. Ostatně, změna už byla na čase. iPhone 15 Pro měl maximálně 3× optický zoom (77mm), což však zvládal i o rok starší iPhone 14 Pro.
Foťáky u iPhonů dostaly i novou ochrannou vrstvu ze safírového skla, která omezí odlesky a současně ochrání optiku před poškrábáním, aniž by omezila množství světla, které se dostane na snímač.
Baterie
Více energie (téměř) pro všechny
Základní iPhone 16 a nejvyšší iPhone 16 Pro Max mezigeneračně dostaly baterie s vyšší kapacitou. U základního modelu je to nárust 6 %, u největšího iPhonu je kapacita vyšší o pět procent.
Baterie dostaly kovovou schránku, která umožní jejich snazší výměnu v servisních střediscích. Kov navíc pomůže s odvodem tepla, aby se omezilo přehřívání iPhonů.
Vylepšené chlazení
Grafen lepší než měď
Celá řada iPhone 16 v rámci svého hardwarového návrhu používá grafenové podložky, které se mají postarat o odvod tepla z hardwaru do okolí. Grafen má vysokou teplotní vodivost, tj. ještě vyšší, než dosud používaná měď.
Apple už si použití grafenu v iPhonech patentoval. A jeho ostré nasazení může být reakce na přehřívání iPhonu 15 Pro, což musel Apple vloni řešit softwarovou aktualizací.
Rychlejší MagSafe nabíjení
Bude potřeba 30W adaptér
U bezdrátového nabíjení MagSafe dochází k výraznému zlepšení dobíjecího výkonu. Apple jej posunul až na 25 wattů, budete ale potřebovat adaptér o výkonu 30W nebo vyšší.
Prostřednictvím MagSafe byste měli 50 % baterie dobít za půlhodinu. A to už je víceméně srovnatelné s dobíjením přes kabel.
Spoušť fotoaparátu
Hardwarová spoušť i nastavování v jednom
Apple v řadě iPhone 16 přidal na bok tzv. Capture Button. Jedná se o kapacitní tlačítko spouště, které po stisknutí spustí fotoaparát. Funguje podobně jako u DSLR. Namáčknutím dojde k zaostření, domáčknutím se pořídí snímek.
Přes tlačítko posuny do stran přiblížíte nebo oddálíte scénu. Podržením tlačítka se aktivuje natáčení videa.
Akční tlačítko
Loňské tlačítko pro letošní iPhony
Akční tlačítko z loňských Pro modelů se dostalo na všechny iPhony. A to je velká novinka pro iPhone 16 a iPhone 16 Plus.
Toto tlačítko nahrazuje dříve používaný fyzický přepínač Mute Swtich, a využijete k celé řadě funkcí. Můžete jím zapnout svítilnu, fotoaparát, otevřít nastavenou zkratku, zapnout nebo vypnout Režim Soustředění, aktivovat nebo vypnout tichý režim, apod.
Procesor
Umělou inteligenci konečně zvládne celá letošní řada
Nová generace čipsetu Apple A18 je vyráběna druhou generací 3nm technologie. Obsahuje šestijádrový procesor, pětijádrovou grafiku a šestnáctijádrový Neural Engine. Pro Pro modely je připravený vylepšený procesor Apple A18 Pro, který má jedno grafické jádro navíc.
Apple A18 Pro umožňuje iPhonu nezměněný herní výkon po dobu o 30 % delší. Dále podporuje hardwarově akcelerovaný Ray-tracking.
Operační paměť
Větší RAM jako požadavek umělé inteligence
Apple v souvislosti s Apple Intelligence několikrát zmínil, že AI potřebuje ke svému chodu dostatečnou operační paměť. Všechny iPhony 16 tak mají 8GB operační paměť.
Pro verze telefonu nemá u operační paměti nic navíc, 8GB „RAMka“ je potřeba pro umělou inteligenci, a tak Apple po delší době v tomto parametru srovnal všechny iPhone 16 na stejnou úroveň.
Filmové natáčení videí
Filmová laťka se zvyšuje
iPhony 16 Pro natočí až 4K videa ve 120 fps v Dolby Vision, a Apple se pochlubil i ukázkami některých filmařů. A navrch přidává studiovou kvalitu mikrofonu a jejich možné dodatečné zvýraznění.
4K videa se 120 fps jsou možná díky novému 48Mpx fotoaparátu Fusion a použitému procesoru Apple A18 Pro.
Wi-Fi 7
Apple dohnal konkurenci
Vylepšení se dočkala i Wi-Fi. U Pro modelů je podporovaná Wi-Fi 7 (802.11be), která umožní současné přenosy využitím pásem 2,4, 5 a 6 GHz. Čekejte rychlejší datové přenosy, spolehlivější konektivitu a nižší latenci. Maximální přenosová rychlost má využitím podpůrných technologií činit až 40 Gbps (v závislosti na rychlosti připojení).
Oproti původním předpokladům se Wi-Fi 7 dočkala i základní dvojice iPhonů 16. Podle dřívějších informace měly telefony podporovat jen Wi-Fi 6E.
Apple Intelligence
Evropa má zatím smůlu.
Co se týče umělé inteligence Apple Intelligence, která dokáže generovat obrázky, nové emoji, nebo tvořit videoklipy z fotek a videí v galerii – třeba rovnou ve zprávách, abyste obrázky mohli rovnou posílat. V mailu přibydou sumarizace dlouhých zpráv. Siri se s AI zlepší, při zadávání dotazu se můžete opravit a ona bude předchozí ignorovat.
Ai bude vždycky vědět, co se děje na displeji. V praxi to znamená třeba to, že vám kamarád napíše o novém albu, vy jen řeknete, aby ho Siri přehrála. Update bude v říjnu, ale začne v anglojazyčných zemích. Příští rok přibydou další jazyky (francouzština a japonština), o češtině pochopitelně ani zmínka, natož pak o dostupnosti v Evropě. U iPhonů 16 Apple Intelligence v Evropě zatím nebude, v EU se však překvapivě ukáže u MacBooků.
5G
5G bude ještě rychlejší
iPhone 16 Pro a Pro Max dostaly výkonnější 5G. Dodavatele 5G modemu neznáme, první testy by však měly ukázat na to, že byl použitý modem mezigeneračně vylepšený. Zda se skutečně bude jednat o Snapdragon X75, jak se dříve spekulovalo, ukáží až první rozborky.
Oproti Snapdragonu X70 v řadě iPhone 15 zabírá 5G čip u nových modelů o čtvrtinu méně místa a je o pětinu méně energeticky náročnější. Je však třeba zmínit, že u základní dvojice iPhonů 16 zůstává právě tento (loňský) modem.
Materiály
Lesklý titan a hliník
Apple u Pro modelů vsadil i na novou povrchovou úpravu použitého titanu. Tentokrát nebude matný ale spíše lesklý. Podobně jako dřívější iPhony Pro, které měly šasi vyrobené z leštěné nerezové oceli. Titan je však oproti nim odolnější vůči škrábancům.
Základní dvojice iPhonů zůstane věrná hliníku. Na přední straně se nachází odolné sklo Ceramic Shield poslední generace, záda jsou vyrobena ze skla (bez bližších detailů).
Barvy
Modrá a žlutá místo, místo nich se objeví růžová a bílá
iPhony 16 Pro se nabízí v černé, bílé, v přírodním titanu a také v barvě Desert Titanium. A to na úkor modrého titanu.
Základní dvojice iPhonů je k dostání v černé, modré, zelené, růžové a v bílé. Ta nahradí dříve používanou žlutou.
Mikrofon
Aby vás Siri lépe slyšela...
Apple v neposlední řadě přidal do iPhonů 16 nové mikrofony, a to kvůli ještě chytřejší Siri. Ta hojně využívá funkce Apple Intelligence, jenže její kvalita záleží i na tom, jak rychle a jak přesně dokáže rozpoznat váš hlas.
Nový mikrofon v řadě iPhone 16 přinese daleko lepší zvukovou kvalitu při záznamu hlasu a současně eliminuje nežádoucí šum.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium