Vše o EDGE v Česku: ceny, pokrytí, telefony

Technologii rychlých datových přenosů EDGE už nabízí všichni tři naši operátoři. Vedle sebe představíme jejich služby, cenovou nabídku a pokrytí. V článku najdete také přehled všech současných i chystaných telefonů s podporou EDGE.
Vše o EDGE v Česku: ceny, pokrytí, telefony
Kapitoly článku

Minulý rok byl rokem rychlých mobilních datových přenosů. Souboj vyhrál Eurotel se svým CDMA, ovšem T-Mobile neotálel a v zápětí jako první spustil ve své síti technologii EDGE. Oskar se na podzim také přiznal, že EDGE již ve své síti také testuje. Chvíli to sice trvalo, ale od 1. března už služba oficiálně funguje. Eurotel nemohl zůstat pozadu a jen jakoby mimochodem ohlásil oficiální spuštění EDGE ve své síti o dva dny později.

O EDGE již bylo napsáno na MobilManii mnoho slov. Vždy jsme vás informovali o aktuálním dění. Nyní vám přinášíme ucelený přehled všech informací.

Tip: pokud snad stále nevíte, co je to EDGE, co přináší a jak funguje, přečtěte si tento přehledný článek


T-Mobile byl první

Prvního oficiálního spuštění EDGE v České republice jsme se dočkali díky T-Mobilu a to 8. listopadu 2004. Pokrytí bylo zajištěno pouze lokálně v několika největších městech: Praze, Brně, Ostravě, Plzni, Českých Budějovicích a Olomouci. V počáteční fázi bylo pokrytí těchto oblastí nehomogenní, průběžně se však doplňuje.

Klepněte pro větší obrázek 
Aktuální pokrytí T-Mobile EDGE a GPRS

Za EDGE se u T-Mobilu platí stejně jako za GPRS připojení. Platí stejné tarify i ceny.

Tarif Basic WAP Standard Business Unlimited Unlimited Special* Twist Data 
Unlimited
měsíční poplatek 0 Kč 58 Kč 238 Kč 594 Kč 832 Kč 772 Kč 850 Kč
volné MB (data) 0 MB 0 MB 5 MB 50 MB bez omezení bez omezení bez omezení
volné kB (wap) 0 kB 200 kB 0 kB 0 kB bez omezení bez omezení bez omezení
internet GPRS (špička)** 0,07 Kč/kB 0,07 Kč/kB 0,04 Kč/kB 0,02 Kč/kB zdarma zdarma zdarma
internet GPRS (mimo špičku) 0,07 Kč/kB 0,07 Kč/kB 0,02 Kč/kB 0,02 Kč/kB zdarma zdarma zdarma
wap GPRS 0,60 Kč/kB 0,36 Kč/kB 0,36 Kč/kB 0,36 Kč/kB zdarma zdarma zdarma
* v ceně je započteno 80 volných minut pro volání do sítě T-Mobile; smlouva se uzavírá na 1 rok
** špička 7:00-21:00
 

Pro majitele předplacených karet Twist platí stejné ceny jako u tarifu Basic, dopřát si ale mohou neomezený paušál Twist Data Unlimited, kdy jim bude každý měsíc cena paušálního poplatku odečtena z kreditu.

T-Mobile původně plánoval od prvního dubnového dne zdražení EDGE pro všechny neomezené tarify o 200 Kč bez DPH. Poté, co rychlá data oficiálně představil i Oskar, však toto zdražení odvolal na neurčito.

O možnost připojení k rychlému internetu nebudete ochuzeni ani při cestách za hranice. T-Mobile nabízí roaming datového připojení pomocí technologie EDGE u 19 operátorů v 15 zemích. Ceny za roamingové připojení jsou přitom stejné jako u GPRS.

Seznam zemí pro T-Mobile EDGE roaming najdete zde

Pokud si chcete EDGE vyzkoušet před tím, T-Mobile vám nabízí možnost zapůjčení telefonu. Dostanete k němu samozřejmě i datový kabel, abyste mohli rychlá data vyzkoušet s počítačem. Zápůjčka je možná pouze na tři dny a podmínkou je složení vratné zálohy ve výši 13 000 Kč. Telefon si lze vypůjčit ve vybraných značkových prodejnách T-Mobilu.

Více informací najdete v samostatném článku nebo na stránkách operátora


Oskar s originálním účtováním

V Oskarově síti najdete datovou technologii EDGE oficiálně od 1. března 2005. Pokrytí zatím zasahuje pouze 80 % obyvatelstva Prahy a 60 % brněnské populace. V budoucnu se samozřejmě plánuje rozšiřování do dalších oblastí a to v závislosti na poptávce a množství přenesených dat v dané lokalitě. EDGE není nutné aktivovat zvlášť, stačí když máte aktivní GPRS. To provedete prostřednictvím některé ze Samoobsluh operátora.

Datových tarifů nabízí Oskar několik, nabídka je přehlednější než u T-Mobilu, pro zájemce o neomezený přístup k internetu však může být dražší. Uživatelům, kteří se připojují jen občas, je určen tarif Připojení Naskok. Neplatí za něj žádný měsíční paušál, operátor účtuje pouze přenesená data.

Připojení Naskok cena
wap 0,48 Kč/kB
internet 0,06 Kč/kB

Speciální tarif mají majitelé předplacené služby Oskarta:

Připojení Oskarta cena
wap 0,68 Kč/kB
internet 0,06 Kč/kB

S novým způsobem účtování se setkáte u tarifu Připojení Nadlouho:

Připojení Nadlouho cena
měsíční paušál (0–10 MB) 238 Kč
pásmo 10–40 MB 476 Kč
pásmo 40–70 MB 714 Kč
pásmo 70 a více MB 952 Kč

Za základní měsíční paušál máte k dispozici 10 MB dat. Když je překročíte, tarif se automaticky změní na vyšší a budete platit 476 Kč. Když budete stahovat ještě víc, nad 40 MB, dostanete se do dalšího pásma s měsíčním poplatkem 714 Kč. Pokud přesáhnete hranici 70 MB, za cenu 952 Kč měsíčně jste se právě dostali do elitního pásma bez dalšího omezení dat.

Více informací najdete v samostatném článku nebo na stránkách operátora


Eurotel s netradičním pokrytím

Eurotel oznámil spuštění EDGE krátce po Oskarovi, ale že se v sítí „něco děje“ jsme pozorovali již dříve. Podobně situaci popsal také operátor ve své tiskové zprávě, kde uvedl, že již několik měsíců intenzivně pracuje na zavádění této služby a zákazníci ji mohou automaticky využívat při použití datových přenosů GPRS. Pokud budou v dosahu služby, rychlost stahování se razantně zvýší.

Zajímavé je pokrytí Eurotelu novou technologií. Zatímco T-Mobile a Oskar začínají nejprve u velkých měst, u Eurotelu to vypadá přesně naopak.

Klepněte pro větší obrázek
Mapa pokrytí Eurotel EDGE a GPRS

Ceny zůstávají stejné jako pro standardní GPRS datové přenosy. Základním datovým tarifem, který si můžete nechat zdarma aktivovat k jakémukoli hlasovému tarifu je WAP/MMS. Pro připojení k internetu je však velmi nevýhodný. Zvláštním tarifem je Individual, kde si můžete přeplatit určitý počet volných kilobajtů podle svých potřeb.

Tarif WAP/MMS Individual Data Data 120 Data Plus Data Nonstop
měsíční poplatek 0 Kč od 178 Kč ***0/232 Kč 357 Kč 356 Kč 772Kč/832 Kč
volné minuty 0 min 25 min 0 min **120 min 0 min 0 min/60 min
volné megabajty 0 MB 0 MB 0 MB 0 MB 20 MB bez omezení
internet GPRS 0,24 Kč/kB 0,12 Kč/kB 0,036 Kč/kB 0,036 Kč/kB 0,030 Kč/kB zdarma
wap GPRS* 0,70 Kč/kB 0,30 Kč/kB 0,70 Kč/kB 0,70 Kč/kB 0,70 Kč/kB zdarma
* v rámci portálu Eurotel Live! platí zvýhodněné, nižší sazby 
** volné datové minuty
*** 0 Kč platí tarifů Eurotel Gold, Platinum a Diamant včetně variant MAX

Majitelé předplacených karet Go mají u všech standardních tarifů ceny za přenesená data stejné. Podobně jako u T-Mobilu si mohou přeplatit neomezený přístup, částka za paušální poplatek jim přitom bude každý měsíc odečtena z kreditu.

Go

Go Data
Nonstop
měsíční poplatek   850 Kč
volné minuty na volání   30
wap 0,70 Kč/kB     zdarma
internet 0,06 Kč/kB zdarma

Také Eurotel nabízí EDGE roaming v sítích několika zahraničních operátorů

Více informací najdete v samostatném článku nebo na stránkách operátora 


V druhé kapitole najdete přehled všech telefonů s podporou EDGE na českém trhu a také těch, které se na uvední v nejbližší době teprve chystají

Témata článku: Operátoři, Pokrytí, O2, T-Mobile, Vodafone, Telefony, Motorola V635, Nokia 3200, Edge, MB data, Telefon, Outdoorový model, Edge +, Zápůjčka


Určitě si přečtěte