Vše o nových Windows Mobile 6.0 Crossbow

Microsoft chystá nový operační systém pro mobily a komunikátory. Vyzkoušeli jsme testovací verzi a přinášíme popis nového systému.

Zařízení s operačním systémem Windows Mobile se v posledních letech stále více prodávají a komunikátory (kapesní počítače se schopností telefonovat) už nejsou výsadou jen technoidů a nadšenců, ale velice rychle pronikají i mezi beěžné uživatele. V současné době bychom na našem trhu našli několik desítek přístrojů s mobilním operačním systémem společnosti Microsoft.

Windows Mobile se obecně dělí do dvou verzí; první nese označení PocketPC (Phone) Edition, a setkáme se s ní ve všech kapesních počítačích vybavených dotykovým displejem, kterému je také přizpůsobeno ovládání celého systému. Druha verze je označována jako Smartphone Edition, a můžeme se s ní setkat u chytrých telefonů. Ovládání smartphone verze systému je možné pouze pomocí kláves. Většina dnes dostupných zařízení využívá funkcí Windows Mobile ve verzi 5.0, mnohdy doplněné ještě o bezpečnostní balíčky AKU2.x/3.x. V letošním roce ale přijdou na trh nové modely, která nabídnou vylepšený mobilní systém společnosti Microsoft – Windows Mobile 6.0.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Windows Mobile 5.0 ve verzi pro PocketPC a Smartphone

Slůvko vylepšený jsem v předchozím odstavci použil záměrně, jelikož jak se v průběhu článku dozvíte, Windows Mobile 6.0 nejsou úplně novým operačním systémem, ale pouze vylepšenou verzí staršího systému.

Merlin, Ozone, Magneto, Crossbow

V únoru roku 2000 byla představena vůbec první verze operačního systému Windows Mobile, která nesla označení Pocket PC 2000. O necelé dva roky později vypustil Microsoft druhou verzi svého systému s názvem Pocket PC 2002 (kódové jméno Merlin). V červnu 2003 světlo světa spatřily Windows Mobile 2003 “Ozone“, které přinesly spoustu inovací a vylepšení. V březnu 2005 se Windows Mobile 2003 dočkal vylepšené verze s přídomkem SE (Second edition).

 Klepněte pro větší obrázek
Today obrazovka systému Pocket PC 2002

O několik měsíců později, v květnu 2005, Bill Gates představil zbrusu nový systém Windows Mobile 5.0 “Magneto“, který přinesl svěží vítr do plachet kapesních počítačů a smartphone telefonů. Do jisté míry to byl systém revoluční, jelikož nabídl nové jádro a oproti starší verzi poskočil o pěkný kus kupředu. Ještě na konci roku 2005 začal Microsoft vypouštět tzv. AKU balíčky (obdoba Service Packu pro stolní Windows), které do pětkové verze vnášely další zajímavé funkce (podpora Push Emailu, Exchange Serveru 2003). Windows Mobile 5.0 jsou postaveny na jádru Windows Compact Edition (WinCE) verze 5.1.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Tak jde čas - Windows Mobile 2003, 5.0 a 6.0

V letošním roce se dočkáme nového systému Windows Mobile 6.0 “Crossbow“, u kterého Microsoft sliboval především vylepšení stability, rychlosti a bezpečnosti. Jak se později dozvíte, tyto body byly opravdu do puntíku splněny.

Žádná revoluce, jen evoluce

Z dostupných obrázků si můžete všimnou zcela nového designu prostředí systému, které je na oko velice příjemné. Změn doznaly i ikonky aplikací a nástrojů, které se po vzoru Windows Vista tváří zase o něco moderněji.

Stejně jako Windows Mobile 5.0, jsou i Crossbow postaveny na upraveném jádru WinCE ve verzi 5.2. Z toho je tedy patrné, že žádné výrazné změny očekávat nemůžeme. Téměř nezměněné jádro ale přináší i několik klíčových výhod, jako je vzájemná kompatibilita aplikací se starší verzí systému. U Crossbow se tak nestane to, co v případě uvedení Windows Mobile 5.0 na trh, kdy pro tento systém bylo dostupných jen pár desítek aplikací. Na Crossbow funguje většina starších aplikací zcela bez problémů, komplikace mají pouze programy zasahující do grafiky systému, což je ale díky novému designu pochopitelné. U takových aplikací však můžeme brzy po vydání Crossbow očekávat, že výrobci zapracují a zajistí kompatibilitu s novým operačním systémem.

Kromě zlepšení stability a rychlosti se v Microsoftu soustředili také na vylepšení práce se zprávami, kalendářem a kontakty. Novinkou je podpora IP telefonie (VoIP, SIP) a služeb jako Windows Live a Windows Marketplace.

Obrazovka Today, Programy a Nastavení

Obrazovka Dnes zůstala téměř nezměněna, přibylo pouze několik nových položek, mezi které patří například Live plugin. Díky němu je možné pohodlně vyhledávat ve službě Windows Live, číst e-maily nebo sledovat status na PocketMSN (respektive Live Messengeru). Další novinkou je plugin pro aktivaci internetového volání.

Klepněte pro větší obrázek 
Today obrazovka Windows Mobile 6.0

Struktura nabídky Start zůstala také zcela stejná, v horní části vidíte předdefinované zástupce, ve spodní pak naposledy spuštěné programy. Nechybějí ani klasické odkazy na Programy a Nastavení. Načítání ikonek zástupců aplikací je oproti starší verzi Windows Mobile o něco rychlejší. Nově se zde setkáme se složkou Office Mobile, ve které jsou schované zástupci aplikací Excel Mobile, Word Mobile a PowerPoint Mobile. Zde navíc přichází pozitivní zpráva pro majitele smartphone telefonů, jelikož Crossbow nabídnou balík pro editaci dokumentů MS Office (Word, Excel) i pro chytré telefony.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nabídka programů • nastavení

Nastavení je jako obvykle rozděleno do třech kategorií (Osobní nastavení, Systémová nastavení, Připojení). Přibylo zde také několik nových položek:

Encryption – za účelem zvýšení bezpečnosti uživatelských dat připravil Microsoft aplikaci pro šifrování souborů na paměťové kartě. Obsah je zašifrován do takové podoby, aby jej nebylo možné přečíst v jiném zařízení. S daty tak budete moci pracovat pouze ve vašem přístroji nebo na PC (přes ActiveSync), v jiném zařízení ale nebudou čitelná.

Customer Feedback – nepředpokládám, že by se tato funkce stala příliš využívanou, ale přesto ji v novém systému najdeme. Jejím úkolem je anonymně sdílet vaše uživatelské informace Microsoftu (jak pracujete s programy, které aplikace používáte...).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Šifrování souborů; Zákaznický report

Velkou změnou prošly systémové zvuky. Staré a ohrané melodie byly nahrazeny novými, uchu lahodícími smyčkami, za které se při vyzvánění vašeho přístroje rozhodně nebudete muset stydět. Novinkou je možnost použít MP3/WMA soubory jak pro klasické vyzvánění, tak i pro příchozí SMS či e-maily.

Pokračovat budeme podrobným průzkumem nového systému. Co nového můžete čekat při práci s kontakty, se zprávami, při hrátkách s multimédii nebo při brouzdání po internetu? Čtěte dále.

Témata článku: Smartphony, Windows, Software pro mobily, Obrazovka počítače, Athena, Mobil, Wind, Přehledný průvodce, Nový kabátek, Nové jádro, Revoluční systém, Windows Mobile, Cross, Windows!, Win, MOBI, Nový formát, Nový kabát, Vzájemná kompatibilita, Nov, Remote Desktop, Čas potřebný, Nový Windows, Rozšířené nastavení, Merlin