Vybavíte si úplně první telefon s foťákem? Tuto značku byste nejspíš netipovali...

Dokázali byste si tipnout, od které značky přišel první telefon s foťákem? Teď nemyslíme telefony, k nimž jste mohli foťák přidat jako doplňkové příslušenství, ale vůbec první telefon, který byl osazen vestavěným foťákem. Možná vás teď napadá spousta tradičních značek, ale první fotomobil opravdu nevyrobil Ericsson, Nokia ani Samsung. O prvenství se postarala japonská společnost Kyocera, která přesně před 22 lety (18. května 1999) uvedla na trh telefon Kyocera VP-210

Klepněte pro větší obrázek
Úplně prvním telefonem s vestavěným fotoaparátem byla Kyocera VP-210. Na trhu se objevila v roce 1999, tedy už před 22 lety.

Foťák byl na telefonu umístěn na přední straně, takže se jednalo vlastně i o vůbec první telefon se selfie kamerkou. Samotný foťák měl rozlišení 110 tisíc pixelů (tj. 0,1 MPx), a jeho nevelkou interní paměť jste dokázali zaplnit dvaceti pořízenými JPEG fotkami. Hlavním důvodem existence fotoaparátu však byla možnost videovolání v japonské síti PHS s frameratem pouhých dvou snímků za sekundu.

Telefon už na první pohled předběhl dobu, protože jste protistranu viděli na barevném TFT displeji s podporou 65 tisíc odstínů. Kyocera VP-210 ve své době vážil 155 gramů a nabízela se za 40 tisíc yenů. Před 22 lety to znamenalo investici zhruba 11 tisíc korun.

Via Zive.sk, Sciencemuseumgroup

Diskuze (10) Další článek: BLESKmobil navyšuje data v měsíčních balíčcích až o třetinu, ceny se nemění

Témata článku: Fotoaparát, Retro, Fotomobily, Příslušenství, Historie, Kyocera, Videohovory, Selfie, F +, Foťák, JPEG, Telefon, Značka, TFT