Vychytávky z CES 2015, aneb když technika baví

Co se dnes nepyšní přívlastkem „chytrý“ a neumí spolupracovat se smartphonem, jako by nebylo. Máme pro vás několik originálních vychytávek.

Máme pro vás sbírku specializovaných a značně ujetých čidel pro chytré telefony. Posbírali jsme je na akci CES Unveiled, což je neuvěřitelně chaotická výstavka konaná ještě před startem samotného CESu. Prezentují se zde technologické start-upy, inovativní produkty, zajímavosti. Některé už se prodávají, jiné se teprve připravují, další teprve shromažďují investice. 

Senzor výskoků Vert

Jak vysoko vyskočíte? Kolik jste toho naskákali za jeden volejbalový zápas? Jak intenzivní byla vaše poslední session se švihadlem? To jsou otázky, na které obyčejný krokoměr, nebo senzory v chytrém telefonu neodpoví. Umí to ale Vert. Věřím, že i tohle zboží by našlo své zákazníky, evidentně tomu věřili i autoři projektu, protože účast na CES Unveiled rozhodně není zadarmo. Crowdfundingová kampaň na Indiegogo však příliš slavně neskončila, Vert nasbíral pouze 6 % cílové částky, a tak je jeho budoucnost nahnutá… 

Senzor odpalů Zepp

Klepněte pro větší obrázek

Baseball u nás moc nefrčí, ale možná si dovedete představit, že na Američany by mohl příslib zlepšení odpalu docela lákat. Právě na tuhle notu hraje Zepp, drobný modul schopný analyzovat odpal a doporučit kroky vedoucí k jeho zlepšení. Je pro vás Baseball příliš exotický? Zepp je možné připevnit také na tenisovou raketu, golfovou rukavici, či softballovou pálku. 

Sluchátka Parrot dopněná o Senzory

Značku Parrot možná znáte podle jednoho z prvních smartphonem ovládaných dronů. Vloni stejná firma představila masivní sluchátka Zik a letos se na CESu představuje Zik Sport. Pro změnu lehoučká sluchátka do uší. Kromě toho, že skvěle drží na hlavě, mají funkce typické pro fitness náramky – umí sledovat fyzickou aktivitu. To jde docela pěkně dohromady se sportovními sluchátky, vždyť ne každý chce svoji nositelnosti nosit celý den a stačí mu zmapovat výběh či jízdu na kole.

Klepněte pro větší obrázek 
Prototypy, které jsme měli možnost vidět, byly značně omšelejší, než ukazuje tento krásně vyvedený tiskový snímek.

Kromě prostého počítání kroků umí Parrot Zik Sport průběžně měřit puls, ale také vertikální oscilaci – tedy to, jak moc vaše hlava poskakuje nahoru a dolů. To je parametr, který při analýze sportovního výkonu otevírá další možnosti a dosud jej používaly jen specializované sportovní hodinky. Z dalších funkcí stojí za zmínku jedna „sluchátková“, totiž aktivní potlačení okolního ruchu.

Líbí se vám nastíněná představa? Pak si budete muset počkat. Na CESu prezentované kousky byly předprodukční prototypy, hotová sluchátka se mají dostat na trh až na podzim. O ceně se Parrot příliš bavit nechtěl, ale značka Zik znamená Luxus, a tedy žádnou láci…

Senzor nárazů Linxias

Linxias je minimalistický akcelerometr, který si můžete připevnit třeba do přilby, nebo na čelenku. Tenhle senzor byl původně vyvinutý pro kontrolu vojáků, teď se dostává mezi sportovce. Uplatní se typicky v kontaktních/bojových sportech, kdy vám ve spolupráci se smartphonem sdělí, že tenhle úder do hlavy už byl na hraně a měli byste (případně váš sparring partner) ubrat. Ale Linxias najde uplatnění i na hlavě dítěte – to když starostliví rodiče chtějí pohlídat, jestli se někde neuhodilo.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Více informací hledejte na http://linxias.com

Náplast se senzorem srdečního tepu

Ampstrip je minimalistický senzor, který je schopný změřit tep a přes Bluetooth předá data do smartphonu a příslušné aplikace. Ampstrip je vlastně jen taková trochu masivnější náplast, která se nalepí na tělo. Už jste někdy zkoušeli dobíjet náplast? V případě Ampstripu se to řeší bezdrátově.

Indiegogo už jsme tu jednou měli a také tento projekt je ve stádiu shánění prostředků na dokončení. Tentokrát to však vypadá na fenomenální úspěch – do konce kampaně zbývá 33 dní a cílových 50 tisíc dolarů bylo už o polovinu překonáno.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Líbí se vám chytrá náplast? Počkejte si do června, to by se měla dostat k prvním zákazníkům.

Náplast s měřením teploty 

Když vás stihne rýmečka, chřipka či angína, dokážete si uvědomit, že spolknete pár pilulek a maximálně za pár dní bude lépe. Když ale onemocní dítě, kromě fyzické bolesti je zmatené, neví, co se děje a rodiče trpí s ním. V takovém případě je každá pomoc je vítaná a právě tehdy se může hodit bezdrátový nositelný teploměr TempTraq. Má formu měkké, pohyb a ležení neomezující náplasti, která průběžně měří jednu z mála hodnot, kterou mohou starostliví rodiče sledovat.

Klepněte pro větší obrázek 
Ne, není to úplně nejmenší náplast, kterou jste kdy viděli.

Informace bezdrátově putují do aplikace v chytrém telefonu. Namísto několika záchytných bodů tak rodiče (případně lékař) mají k dispozici teplotní křivku, která skvěle mapuje reakci na podaný lék, zábal… A ještě jednu výhodu v tomto řešení vidím – každé konvenční jednorázové měření teploty znamená, že vzbudíte spící dítě, a ani když zrovna bdí, tak jej příliš nepotěšíte. Zvláště miminkům se teploměry vkládají do daleko citlivějších míst, než je podpaží. Kdežto jednou nalepená náplast vydrží na svém místě třeba i tři dny a informace o teplotě podává kontinuálně, bez vyrušení…

Diskuze (5) Další článek: Sengled: Žárovka s dálkovým ovládáním už nestačí [CES]

Témata článku: Technologie, Koncepty, Nositelnosti, Měření teploty, Příslušenství, Apple iPhone 4GB, Baseball, Tiskový snímek, První zákazník, Heart Rate, Zepp, Ubrat, Drobný modul, Sportovní hodinky, Technika, Fenomenální úspěch, Technik, Comfor


Určitě si přečtěte