Výlet do Litvy: nenápadný telekomunikační ráj

Jaké to je, když telekomunikacím vládne schopný regulátor? Operátoři mají nižší ceny, přesto více investují do sítě. Zveme vás na výlet do Litvy.

Litva je skoro stejně velká jako ČR, na tamním trhu působí několik virtuálů a tři síťoví operátoři: Omnitel, Tele2 a Bite. Mají to ale o těžší, počet obyvatel je jen 3,2 milionu. Na druhou stranu, na 100 obyvatel vychází 166 aktivních čísel (zpráva RRT tamní ČTÚ).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pohled na starý Vilnius (obr.: shutterstock.com) • Výtažek z kvartální monitorovací zprávy Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT)

Poněkud depresivním dojmem působí finanční stránka celého odvětví. RRT říká, že za třetí kvartál loňského roku činily tržby celého odvětví 376 milionů litasů, což je meziročně o 3,7 % méně, takže celosvětový mírně sestupný trend se projevuje i v Litvě. Vynásobíme-li toto číslo čtyřmi a převedeme na českou měnu, pak dostáváme nějakých 17 miliard. Připomínám, že jde o celé odvětví telekomunikací zahrnující fixní i mobilní služby včetně optických vláken a digitální televize. Naproti tomu jen český T-Mobile utržil za loňský rok 23,5 miliardy korun.

Operátoři v Litvě v kostce

  • Omnitel je značka, pod kterou působí TeliSonera. Provozuje nízkonákladového virtuála Ezys a pod značkou TEO nabízí fixní služby
  • Tele2, druhý nadnárodní operátor původem ze Švédska
  • bité je partnerem skupiny Vodafone, v jeho síti působí virtuálové Teledema, Telemaxima a Eurocom

Ceny telekomunikačních služeb jsou v Litvě poměrně nízko, srovnatelné s Rakouskem. Příklad: 1 800 minut do všech sítí vyjde u Omnitelu i bité na 39 litasů, přičemž jeden litevský litas je dle aktuálního kurzu 7,41 Kč. Suma sumárum, 30 hodin volání za 290 Kč. Litevci jsou před námi o několik kroků i technologicky. Zatím co rychlá mobilní data jsou v ČR po krachu aukce v nedohlednu, litevský regulátor přiklepnul loni v dubnu blok 2×20 MHz v pásmu 2 600 MHz každému ze tří výše jmenovaných operátorů a ti teď pokrývají (dle podmínek aukce) velká města.

 
Průměrný Litevec přenese měsíčně 462 MB dat. Gigabajt vyjde na 82 Kč.
 

Největší z nich – Omnitel od května 2011 provozuje sítě LTE ještě v pásmu 1 800 MHz. To je mimochodem cesta, kterou jdou i operátoři u nás, až na to, že vede přes zpackanou aukci, naděje obyčejných spotřebitelů na 4. operátora, pokles cen a rychlá data i mimo krajská města.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Omnitel a jeho pokrytí. LTE najdeme v největších městech a u pobřeží.
Na mapě najdeme hodně modré, která představuje rychlost až 15 Mbps

Stručné doplnění k cenám mobilního připojení: nejvyšší 30 GB tarif vyjde v přepočtu na 512 Kč. Tuzemské O2 nabízí ekvivalentní FUP za 900 Kč. 10GB tarif vyjde u O2 na 657 Kč, u litevského Omnitelu na 363 Kč. Litevci mají navíc benevolentnější FUP omezení. Pokud přetáhnou limit, pak je od 8 ráno do půlnoci čeká rychlost 120 Kbps. Zbylých osm hodin mimo špičku ale mohou u dvou nejvyšších tarifů svištět opět na maximum.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tele2 a jeho pokrytí litevského území. Na nějaké konkrétní hodnoty je operátor skoupý

Oranžová je dobrá, tedy alespoň na mapě pokrytí litevského Tele2. Světle oranžová představuje průměrnou rychlost a žlutá rychlost nízkou. Hodně dobře vypadají datové balíčky pro smartphony: dostačující 1 GB stojí aktuálně 75 Kč, aneb dámy a pánové, kdo z vás v ČR to má? Pro ty nejnáročnější je pak k mání balíček s 5 GB za příznivých 215 Kč. Krutou realitou našeho předraženého trhu je například 1,2 GB za 453 Kč u Vodafone. Tedy šestkrát vyšší cena…

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
u bité frčí zelená, šedá představuje EDGE. Mapu pokrytí najdeme opět na webu operátora

Neomezený datový tarif nabízí bité za 437 Kč. Desetigigový vyjde na 363 Kč. 3 GB jsou k mání za 215 Kč. Tuzemský T-Mobile podobně jako v předchozích srovnáních vychází skoro o 100 % dráž. Například za 10 GB limit si účtuje 649 Kč a 3 GB vyjdou na 449 Kč.

Volání a SMS za pakatel

Skoro se mi nechtělo věřit jak moc je v Litvě volání a textovky levné. Co byste řekli tarifu s 500 minutami, 5000 SMS a 300 MB dat za 140 Kč? Já bych ho tedy bral. Srovnatelný tarif vyjde u českého Vodafone na 800 až 1 000 Kč. Nebo pořádná porce 30 hodin volání a 3000 SMS za 289 Kč? Ano, u litevského bite součást standardní nabídky. U nás pořídíte neomezený tarif nejlevněji za akčních 1900 Kč. Opět 6× dráž! Nabídka bité:

Klepněte pro větší obrázek
Zcela běžná nabídka operátora bité • Brali byste 720 minut, 3000 SMS a 500 MB dat za tři stovky?
Tarif Kartais (Někdy) Vidutiniškai (Průměr) Dažnai (Často) Visada (Vždy)
měsíční paušál 67 Kč (9 Lt) 141 Kč (19 Lt) 185 Kč (25 Lt) 289 Kč (39 Lt)
volné minuty 100 300 720 1800
volné SMS 0 3000 3000 3000
volání nad rámec tarifu 1,50 Kč/min.
SMS nad rámec tarifu 1,50 Kč/SMS
Internet v mobilu 50 MB 200 MB 500 MB
cena balíčku 37 Kč (5 Lt) 74 Kč (10 Lt) 111 Kč (15 Lt)
cena po přečerpání balíčku 3,70 Kč/MB

Na zajímavou nabídku jsem narazil i u Omnitelu. Čím vyšší tarif si zákazník vybere (se smlouvou na 2 roky), tím větší slevu dostane na koupi chytrého mobilu. U tarifu s 1800 minutami za 289 Kč měsíčně je to 39 %. Bez zajímavosti jistě také není, že ceny tarifů i minut odpovídají na chlup konkurenčnímu bité… Jen místo SMS dává operátor slevu na telefon. Pro úplnost: 1 GB dat vyjde na 82 Kč!

Klepněte pro větší obrázek
Nabídka Omnitelu je podezřele podobná bité. Že by Litevci byli v ČR na exkurzi?

A konečně nabídka Tele2. Super tarif za 140 Kč (19 Lt) měsíčně, který obsahuje 500 minut, 5000 SMS a 300 MB dat (nebo vyšší viz níže) spolu s telefonem na splátky. Smlouva je dvouletá, stejně tak splátky. Samsung Galaxy S III tak mohou Litevci mít za jeden litas a 24 splátek po necelé pětistovce. Tedy za necelých 12 tisíc korun.

Klepněte pro větší obrázek
Volání a SMS jsou v Litvě prakticky zadarmo, dotace na telefony zde proto nefrčí

Převedeno do srozumitelnější formy:

Tarif „500“ „1000“ „2000“
měsíční paušál 141 Kč (19 Lt) 185 Kč (25 Lt) 267 Kč (36 Lt)
volné minuty 500 1000 2000
SMS a data 5000 SMS + 300 MB
Telefon splátky Samsung Galaxy Note 2 Samsung Galaxy S III Samsung Galaxy S II Plus
měsíční splátka 556 Kč (75 Lt) 482 Kč (65 Lt) 296 Kč (40 Lt)
doba splácení 24 měsíců
celková částka 13 338 Kč 11 560 Kč 7 114 Kč

Sečteno a podtrženo, Litevci jsou na tom s telekomunikacemi lépe nejen, co se týče cen, ale i vyspělosti sítě, i když pohledem ekonomických ukazatelů jde o zemi, která si vede o něco hůře než my (dle HDI je ČR na 28. místě, Litva na 41. místě) a celkově menší trh. Tamější regulátor působí sympaticky. Má přehledný web nejen v litevštině, ale také v angličtině, jasně říká co je zač, jaké je jeho poslání, úkoly, kdo stojí v čele úřadu, jaké jsou jeho pole působnosti, atd.

Aukci kmitočtů pro sítě 4. generace zvládl RRT dobře, provádí efektivní správu radiového spektra, přítomnost virtuálů a nízké ceny svědčí o vytváření konkurenčních podmínek na trhu. Taktéž nadnárodní operátoři (přinejmenším dva ze tří) si nedělají z Litevců dojnou krávu, jako je tomu u nás. Naopak, ceny mají férové a do infrastruktury investují nepoměrně větší část peněz vydělaných na místním trhu. Myslím, že je nyní je opět o něco více patrné, jak moc český regulátor selhal a jak nás nadnárodní operátoři v ČR berou na hůl, když za stejné služby chtějí šest krát víc!

Diskuze (45) Další článek: Výrobce mobilních čipsetů ST-Ericsson končí

Témata článku: Operátoři, Ostatní, Hospodaření a finance, ČTÚ, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy Note, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy S II, Samsung Galaxy S II Plus, Samsung Galaxy S III, Pořádná porce, Telekom, Lít, Srovnatelný tarif, Nena, Celková částka, Ráj, Výlet, Lit, Místní trh, Nen, Finanční stránkaVybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
FotomobilyVýběry
Proč ze smartphonů mizí QHD displeje? Strategie výrobců se změnila, už se neženou za co největší jemností

Proč ze smartphonů mizí QHD displeje? Strategie výrobců se změnila, už se neženou za co největší jemností

** QHD displeje se před sedmi lety dostaly do top smartphonů ** Po letech však v mobilech stále dominuje Full HD ** Je to krokem zpět, a kde se vlastně stala „chyba“?

Martin Chroust
DisplejeHistorieSmartphony
Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

** Xiaomi představilo svůj druhý skládací smartphone ** Vylepšil co mohl, dostal nový typ displeje a fotoaparát Leica ** Zatím je dostupný pouze v Číně

Martin Miksa
Skládací konstrukceLeicaVlajková loď
Trvalo to necelý týden. Už i na Androidu můžete mít Dynamic Island jako na nových iPhonech

Trvalo to necelý týden. Už i na Androidu můžete mít Dynamic Island jako na nových iPhonech

** iPhone 14 Pro se pyšní novým vizuálním prvkem Dynamic Island ** Touto cestou Apple omlouvá nutný průstřel ** Na Android se podobná funkce dostala za necelý týden

Martin Chroust
schémataOLED
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Apple iPhone 14 Pro dělá z průstřelu displeje výhodu. Má špičkový foťák a komunikuje přes satelity

Apple iPhone 14 Pro dělá z průstřelu displeje výhodu. Má špičkový foťák a komunikuje přes satelity

** Apple ukázal iPhone 14 Pro, je nejvybavenější, ale u nás i nejdražší ** Výřez vyměnil za průstřel a prezentuje to jako výhodu ** Výbava je špičková, zlepšil se fotoaparát a přibyla satelitní konektivita

Martin Miksa
Vlajková loďiPhone
15 tipů a triků pro Messenger, které možná neznáte

15 tipů a triků pro Messenger, které možná neznáte

** Základy práce s Messengerem jsou jednoduché a zná je každý ** Některé funkce ale mohou být skryté nebo nejsou úplně intuitivní ** Tento přehled pomůže odhalit taje nejpoužívanějšího komunikátoru

Adam Kos
Tipy a trikyMessenger
Další nezničitelná „cihla“ od AGM nabídne velkou baterii, noční vidění a nejhlasitější mobilní reproduktor

Další nezničitelná „cihla“ od AGM nabídne velkou baterii, noční vidění a nejhlasitější mobilní reproduktor

** AGM oznámilo další superodolný telefon s vyztuženými rohy ** Pyšní se opravdu hlasitým reprákem a nočním viděním ** Světelný kruh na zádech se rozbliká v rytmu hudby

Martin Chroust
MIL-STD 810IP68Smartphony
Kaktus boduje. Vylepšený tarif Neřešto nabídne neomezený objem dat za 300 Kč měsíčně

Kaktus boduje. Vylepšený tarif Neřešto nabídne neomezený objem dat za 300 Kč měsíčně

** Kaktus má nejlevnější neomezená data na českém trhu ** Nové tarify Neřešto přidávají neomezený FUP s rychlostí 2 Mbit/s ** Tarify jde používat bez příplatku i v zemích EU

Jan Láska
Neomezená dataTarify a mobilní službyKaktus
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
7 věcí, které jsme čekali od nového iPhonu, ale nakonec nepřijdou

7 věcí, které jsme čekali od nového iPhonu, ale nakonec nepřijdou

** O iPhonu 14 se loni začalo spekulovat rekordně brzy, dokonce před příchodem iPhonu 13 ** Některé spekulace se nakonec pravděpodobně vyplní ** Mnoho jich však bylo úplně mimo a ty nejzajímavější si připomeneme

Martin Miksa
Jon ProsserSpekulaceiPhone
Apple ještě umí překvapit. Watch Ultra jsou titanový tank a baterie konečně něco vydrží

Apple ještě umí překvapit. Watch Ultra jsou titanový tank a baterie konečně něco vydrží

** Apple představil hned tři modely chytrých hodinek Apple Watch ** Series 8 je nový mainstream, pro mladé jsou určeny Watch SE 2 ** Profíci a sportovci mohou vzhlížet k novému modelu Watch Ultra

Martin Chroust
MIL-STD 810Apple Watch
Srovnávací test výdrže baterie 120Hz telefonů. Jasné vítězství iPhonu, první se vypl Samsung s největší baterií

Srovnávací test výdrže baterie 120Hz telefonů. Jasné vítězství iPhonu, první se vypl Samsung s největší baterií

** Malá baterie Flipu a velký displej Foldu jsou velké nevýhody ** Naproti jim však jde energeticky efektivnější čipset od Qualcommu ** Obě nové skládačky tak v testu výdrže příjemně překvapily

Martin Chroust
VýdržSrovnání