Vypadá jako běžný kabel pro nabíjení. Rentgen odhalil obvody, které mohou kdykoliv napadnout telefon

  • Nabíjení z veřejných stanic nemusí být vždy bezpečné
  • Problémem však mohou být i USB-C kabely neznámého původu
  • Vypadají nevinně, ale uvnitř může být sofistikovaná elektronika

Nabíjení telefonů z veřejných nabíjecích stanic nemusí být vždy úplně bezpečné. Jenže, zatímco se dříve předpokládalo, že elektronické obvody mohou být umístěny uvnitř těchto stanic, nebezpečí může znamenat i jen použití kabelu neznámého původu. Bezpečnostní analytici názorně ukázali, že i v malém konektoru může být ukryta spousta sofistikované elektroniky, která může být využita k napadení telefonu. Stačí jen podobný kabel „náhodně“ zapomenout na veřejných místech, a čekat, až se někdo „chytí“. Kabely pro nabíjení totiž často nenosíme u sebe, a tak může být volně ležící kabel příliš velkým lákadlem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nabíjení z veřejných stanic je velké riziko, problém však může způsobit ale i upravený datový kabel. Samsung proti těmto typům útoků bojuje režimem Automatické blokování

Zmiňovaný kabel vznikl jako koncept, a současně i jako důkaz, že podobně nebezpečný kabel může vyrobit prakticky kdokoliv. O.MG Cable konkrétně vznikl za přispění bezpečnostního experta Mike Grovera. Do konektoru bylo oproti běžnému stavu navíc umístěno několik čipů navrstvených na sobě a také Wi-Fi anténa. Po připojení kabelu by případný útočník mohl zjistit, co zadáváte na klávesnici, např. odcizit vaše hesla. Útok by mohl probíhat na dálku přes Wi-Fi, přičemž hacker by mohl na telefon přes kabel zasílat příkazy z pohodlí svého domova. A cílit třeba na přístupové údaje z vašich bankovních aplikací.

Zapomenutý kabel působí nevinně

Podobný útok může vypadat zcela nevinně. Útočníkům stačí „zapomenout“ kabel s univerzálním konektorem USB-C na veřejných místech s výrazným pohybem lidí, např. na letištích nebo nádražích. Časem se totiž určitě najde někdo, kdo potřebuje nabít telefon, má z čeho (notebook, powerbanka, zásuvka ve vlaku, USB konektor v letadle, apod.), ale chybí mu kabel. Ochrana před tímto typem podvodu je samozřejmě zcela jednoduchá – stačí si s sebou na cesty vždy přibalit vlastní kabel, ideální originální od výrobce vašeho telefonu, popř. od známých výrobců třetích stran. 

Některé značky mají proti podobným útokům vlastní ochrany. Např. u Samsungů se jedná o režim Automatické blokování, který při své aktivaci zpřístupní USB-C kabel jen pro nabíjení, přičemž dočasně vyřadí datovou konektivitu. 

Zdroj: TomsguideJon Bruner

Diskuze (24) Další článek: Realme GT 7 Pro s nejrychlejším procesorem dorazilo do Česka. Před Vánocemi dostanete slevu 5 tisíc

Témata článku: , , , , , Elektronika, Kabel, Stanice, Telefon, Rentgen, Obvod