Vyplatí se koupit kapesní počítač? (seriál)

Dnešní povídání o kapesních počítačích je určeno těm čtenářům, kteří ještě kapesní počítač nevlastní. Jaké funkce a schopnosti PDA nabízí? Vyplatí se nemalá investice? Bude vám PDA užitečným společníkem?
Vyplatí se koupit kapesní počítač? (seriál)

Kapesní počítače můžeme rozdělit do několika kategorií dle různých parametrů. V dnešním článku to však neuděláme. Barevná i nebarevná, pomalá i rychlá, Palm OS i Pocket PC – všechna nabízí v základu ty samé funkce. Podíváme se obecně, jaké mají kapesní počítače výhody a nevýhody, co nabízí a umožňují, s čím vám pomohou a co vám usnadní.

Soužití s kapesním počítačem

Kapesní počítač není levnou záležitostí a jen málokdo z nás si může dovolit koupit PDA za dvacet tisíc, aby jej po vyzkoušení a týdenním užívání odložil do šuplíku. Kapesní počítač vyžaduje z vaší strany několik návyků, teprve pak se stane pomocníkem, na kterého nedáte dopustit.

  • Kapesní počítač musíte nosit neustále s sebou. Do parku na procházku, na večeři, do kina. PDA je diskrétní a nikdo nemusí vědět, že jej u sebe máte, neruší jako mobilní telefon. Doporučuji koupit nějakou příruční dokladovou brašničku, která zároveň poslouží jako pouzdro pro peněženku či mobil. Důvod je jednoduchý: v parku či hospůdce potkáte přátele, kteří vás upozorní na neodolatelnou akci. Poznámka v kalendáři zajistí, že se vám do toho nevplete nic jiného a nevznikne nepříjemná situace. Kalendář, ve kterém máte jen polovinu událostí, je k ničemu.
  • Nebuďte líní zaznamenat jakoukoli událost. I když daný úkol či událost považujete za nepodstatnou, zaznamenejte ji. Překousněte často nepříjemné a zdlouhavé zadávání znaků, stojí to za to.
  • Naučte se jednoduchý rituál: tlačítko kalendář a úkoly mačkejte co možná nejčastěji. Je sice hezké, že máte plný kalendář nebo zapsány všechny své úkoly, nahlédnete-li však do kalendáře či úkolů jen jednou za čas, už je většinou pozdě.

Pokud tato tři pravidla dodržíte, stane se pro vás kapesní počítač neocenitelným pomocníkem každodenního života, a to pracovního i osobního. Podívejme se nyní, co vám kapesní počítač nabídne.

Správa času

Kapesní počítače je výborným pomocníkem pro správu času. Díky kalendáři jste stále v obraze a úkolovník vám nedovolí zapomenout dodělat zadaný úkol či přinést hotovou práci. Musíte však dodržet tři pravidla v úvodu.

Zapomínáte-li události a úkoly, je kapesní počítač tím pravým pomocníkem pro vás.

Správa kontaktů

Kapesním počítačům se ve správě kontaktů vyrovná jen málokterý mobilní telefon, i když na druhou stranu – praktické využití seznamu kontaktů je podstatně nižší, než například kalendář. Kontakty, stejně jako kalendář a úkoly, se synchronizují se stolním MS Outlookem, což je neocenitelná vlastnost všech kapesních počítačů. Na pohodlné klávesnici vytvoříte kompletní kontakt, který se vám přenese do PDA, abyste jej měli kdykoli a kdekoli k dispozici.

Potřebujete-li mít kontakty (nejen telefon, ale i adresy, emaily a jiné detaily) vždy u sebe, kapesní počítač je opět nejschůdnějším řešením.

E-mailový klient a přístup k internetu

Neznám mnoho lidí, kteří potřebují přístup k emailu a internetu neustále a odkudkoli. Kdo však jednou zkusí, už nechce jinak. Internet na kapesním počítači je velmi užitečný pro manažery, kteří potřebují mít k e/mailu či dalším informacím okamžitý přístup. Ostatním poslouží podobně jako WAP na mobilu: zkrácení dlouhé chvíle, zjištění novinek a zpráv, přečtení článků, pokec na ICQ. Mobilní internet má své kouzlo, neočekávejte však pohodlí, jako u PC či notebooků.

Programy pro práci s e-maily v kapesních počítačích jsou nesrovnatelně lepší, nežli náhražky v mobilu. Práce s poštou je pohodlná a neskrývá žádná výrazná omezení. Kapesní počítače nabízí prohlížení plnohodnotného internetu, avšak s nižším komfortem.

Rozšiřující programy a využití

Krása kapesních počítačů spočívá v jejich snadné softwarové rozšiřitelnosti. Stáhnete si vědecký kalkulátor a váš kapesní počítač se během chvíle stane vědeckým kalkulátorem. Stáhnete si cestovní mapy a vaše PDA je rázem cestoví průvodce. A co program pro nákupy? Proč ne! Evidence osobních výdajů či nákladů na automobil? Samozřejmě. Stopky? Přehrávač videa a hudby? Prohlížeč obrázků? Čtení elektronických knih? Na všechny otázky stejná odpověď – umí. Záleží jen na vaší šikovnosti a ochotě hledat ve vlnách internetu ty pravé programy. Kapesní počítač může zastat opravdu hodně funkcí. Záleží jen na tom, jak jej zaměstnáte.

Kapesní počítač bude přesně takový, jakým si jej uděláte. Programů jsou desetitisíce.

Věrný přítel chybujícího člověka

Zda-li bude kapesní počítač vašim věrným přítelem, záleží jen a pouze na vás. Mohu vám zaručit, že dodržíte-li tři pravidla v úvodu, PDA vám přiroste k srdci. Nezlobte se hned po koupi, že to neumí to či ono, nebo že jste si tu či onu funkci představovali jinak. Chce to čas a chvilku trpělivosti. Chce se mi kapesní počítač přirovnat ke štěněti. To také musíte naučit novým kouskům a „vychovat“ jej podle svých představ. Štěně ale i požaduje jisté přizpůsobení chování z vaší strany.

Poznámka: tento počin je úvodním článkem z našeho miniseriálu o kapesních počítačích, příště se podíváme na rozdíl mezi operačními systémy Palm OS a Pocket PC.

Diskuze (47) Další článek: Nový NEC spojuje mobil třetí generace a TV přijímač

Témata článku: Smartphony, Windows, Software pro mobily, Symbian, Kapesní počítač, Seriál, Nepříjemná situace, PočítačVybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Nabíjecí „baterky“: Jak pečovat o akumulátory, aby dlouho vydržely

Nabíjecí „baterky“: Jak pečovat o akumulátory, aby dlouho vydržely

Telefon, chytré hodinky, notebook a třeba i akční kamera. To jsou všechno přístroje obsahující akumulátory, o které je potřeba se alespoň trochu starat.

Jakub Michlovský
AkumulátoryTipy
Ode dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment
Automatika i spousta ruční práce. Jak ČT vylepšovala obraz Chalupářů?
Lukáš Václavík
TelevizeVideoHudba, filmy, seriály