Výpověď mobilního dopředníka: smartphony nejsou zbytečné

Jsou to už skoro tři měsíce, co jsem si na MobilManii přečetl zpověď mobilního zpátečníka, mého kolegy Pavla Nygrýna. Nikomu neberu názory, za sebe ale musím s článkem nesouhlasit. Bez smartphonu si totiž už nedokážu svůj profesní život představit.

Chytré telefony a komunikátory jsem díky své práci začal používat hned, jakmile se objevily na našem trhu. Byla to v podstatě nutnost vyplývající z práce mobilního novináře. Začal jsem tuším s Nokií 9110, pokračoval přes 9210, 9210i, 7650 atd. Nyní sice už o mobilech nepíšu, ale moji kapsu i nadále zdobí dva přístroje tohoto typu, Nokia 6681 a Nokia 7710. Zatímco první zařízení používám na běžné volání, synchronizaci kalendáře a úkolů, druhý se mi hodí na mobilní internetování díky svému obrovskému displeji.

Byly doby, kdy pro mne potřeba malého mobilního internetu a e-mailu nebyla tak významná. Ještě nedávno jsem pracoval na notebooku IBM X31, který je lehký a malý; není proto problém ho sebou nosit takřka kamkoliv. Nyní ale mám podstatně větší notebook, který raději nechávám doma, když jedu na služební cestu. Velký notebook je neskladný, jeho používání v terénu mimo běžnou „židli a stůl“ je nepohodlné. Proto jsem zase objevil kouzlo mobilních zařízení.

Tip: přečtete si článek mobilního zpátečníka

E-mail a internet kdekoliv

Současné chytré telefony, komunikátory nevyjímaje, zvládají spoustu užitečných věcí. Kromě klasického telefonování a posílání zpráv na nich můžete bez problému číst a psát e-maily. To je možné díky existenci skvělých programů jako je Profimail na platformě Symbian, který dokáže bez problému pracovat s přílohami, zobrazovat obrázky a prohlížet wordové dokumenty. Běžný telefon s podporu Javy nic podobného nenabízí, a když, tak jsou funkce omezeny – a základní e-mailové prohlížeče v běžných telefonech mne o svých kvalitách příliš nepřesvědčují. A přitom práce s e-mailem je pro mne klíčová.

Důležitou funkcí, ale už ne tolik, je možnost prohlížení internetu. Opět vítězí otevřená platforma chytrých telefonů, žádný javový prohlížeč nezvládá to, co Opera na Symbianu nebo mobilní Internet Explorer ve Windows Mobile. A to nemluvím o Nokii 7710, která díky dotykovému displeji a velkému displeji nabízí skoro tentýž komfort jako notebook. Jen je trochu pomalejší, ale to jediná nevýhoda – weby jako takové jsou zpravidla zobrazeny stejně jako na počítači. Opera na S60 je sice kvůli malému displeji omezena, ale zase je pekelně rychlá a navíc dokáže z webové stránky zobrazit jen skutečně to důležité.

Otevřenost vítězí

Pokud jde o organizaci času, tam jsou možnosti chytrých telefonů srovnatelné s dnešními normálními mobily, umí v podstatě to samé a někdy dokonce lépe. Na druhou stranu do chytrého mobilu lze doinstalovat špičkovou aplikaci třetí strany, což je další výhoda otevřené platformy – můžete si „dodělat“ v podstatě cokoliv. Pro obě vedoucí platformy, Symbian a Windows Mobile existují stovky aplikací, které pamatují takřka na všechny oblasti lidské činnosti. Mnohé aplikace jsou sice dostupné také v Javě, ale většina z nich se co do kvality nemůže „systémovým“ programům rovnat, zejména pokud se jedná o přímé propojení na systémové funkce.

Pavel Nygrýn ve svém článku argumentuje tím, že má notebook a počítač, na kterých má nainstalovaných desítky programů, a dá mu dost práce udržovat obojí v aktuálním a pokud možno funkčním stavu. Natož aby se ještě staral o chytrý telefon. To však trochu nechápu – do mobilu jsem nainstaloval několik aplikací, které v základu chyběly a to je vše; nemusím nic hlídat aktuální verze či hledat nové programy; některé programy (Agile Messenger, ProfiMail) se navíc aktualizují samy. Zkrátka jednou jsem mobil „rozchodil“ a nyní funguje k mé spokojenosti.

Ke spokojenosti stačí málo

K základním možnostem systému jsem doplnil lepšího e-mailového klienta (zmíněný ProfiMail), Opera 8.5 je k 6681 zdarma, čtečka Wordu a Excelu je v systému stejně jako přehrávač hudby (MP3+AAC), opakovaný budík doplnila aplikace sTools, pro ICQ a MSN používám Agile Messenger a pro správu souborů FExplorer či ProfiExplorer (součást ProfiMailu). RealOne se pak hodí k online sledování televize přes GPRS/EDGE a YFTP k přístupu na FTP servery (občas potřebuji uploadovat nebo downloadovat články pro časopis). A nesmí chybět i pár her, které zkrátí chvílí (Wolfenstein 3D, C2Doom či Bounce); nejraději ale hraji stejně Klondike z balíčku Card Deck, který je v mobilu přímo od Nokie. Zapomenout nesmím také na SmartMovie, díky němuž mám po ruce svoje oblíbené filmy.

Zkrátka možnost doplnit do telefonu funkce, které tam předtím nebyly, nemá u běžných mobilů konkurenci. Java se hodí na hry, případně na programy se základní funkčností. I když se tvůrci docela snaží a objevil se dokonce i navigační software, propracovaným aplikacím smartphonů se nevyrovná.

Další velkou výhodou chytrých mobilů je multitasking. Můžete dělat více věcí současně, poslouchat hudbu, číst e-maily, mezitím se mrknout na internet atd., aniž byste museli jakoukoliv aplikaci či službu ukončovat. Když rozehrajete hru a musíte si třeba zavolat, nevadí, prostě jen přepnete aplikaci. Tohle mi běžný mobil neumožní (i když tu hudbu na pozadí běžné mobily zvládají). Zkrátka mobil se chová jako počítač a to se mi líbí. Nokia 6681 už je navíc tak rychlá, že ani při současném běhu několika aplikací nepociťuji žádné výrazné zpomalení. U Nokie 7710 to sice říct nemohu (když se např. načítá složitá grafická stránka v prohlížeči, je zařízení natolik zaneprázdněno, že je lepší vyčkat), ale stále je to lepší než tuto možnost nemít.

Stačí jedna nabíječka

Autora předchozí polemiky také dráždí centralizace různých zařízení – fotoaparát, MP3 přehrávač, herní konzole, přehrávač DivX, navigace aj. – v jedné krabičce. Když poslouchám hudbu a krabička se vybije, přijdu i o možnost telefonování. Ano, to je v podstatě jediná nevýhoda centralizace. Na druhou stranu si nedokážu představit, že sebou tahám mobil, foťák, MP3 přehrávač a GPS – a ke každému zařízení speciální nabíječku nebo sadu náhradních baterií. Takhle mám jedinou krabičku (plus případně malý GPS přijímač) a jedinou nabíječku; Nokia 6681 se navíc zcela nabije zhruba za hodinu a půl. A pak zvládne přehrávat tři hodiny DivX a ještě zůstane celý den na příjmu. A když už bych skutečně musel daleko od civilizace, pořídím si druhý akumulátor, zase tolik nestojí.

Bez smartphonu? Ne!

Zkrátka chytrý mobil se hodí. Když jsem mimo kancelář (občas jezdím do Prahy veřejnou dopravou), mám po ruce aktuální agendu, mohu číst e-maily, prohlížet dokumenty, fotit, poslouchat hudbu, sledovat filmy, nechat se navigovat či hrát náročné hry jako Doom. Nemusím s sebou nosit ani notebook ani kapesní počítač, jsem plně mobilní a vždy připraven plnit pracovní úkoly; kdekoliv. Chybí mi jen pár věcí, jsou to však spíše drobnosti. Za prvé bych chtěl k Nokii 6681 připojit bluetooth stereo sluchátka, kabel mne docela otravuje. Za druhé by se mi líbilo, kdybych mohl wordové dokumenty přijaté v e-mailu přímo editovat, nejen prohlížet; editor ale zatím neexistuje. K tomu účelu proto musím používat Nokii 7710, která to zvládá bez problémů.

Diskuze (160) Další článek: Nový update opravuje chyby v Nokia PC Suite

Témata článku: , , Nokia 6681, Mobil, Grafická stránka, Pavel Nygrýn, Wolfenstein, SMA, Mobilní internetování, Klondike, Výrazné zpomalení, Jediná nevýhoda, Online sledování, MOBI, Běžné volání, Otevřená platforma