Výrobci fotoaparátů vzdávají boj s fotomobily

Levné kompaktní digitály jsou vytlačovány z trhu fotomobily. Dva výrobci fotoaparátů se proto vzdávají výroby low-endových produktů.

Začátek tohoto týdne poznamenaly dvě významné události, které předznamenávají vzrůstající význam fotoaparátů v mobilních telefonech. Dva zavedení výrobci digitálních fotoaparátů totiž oznámili, že se výroby levných kompaktních přístrojů vzdávají. Důvod se zdá být jasný – kdo chce fotografovat kvalitně, ten si rád něco málo připlatí za kvalitnější přístroj, ostatním postačí k pořizování momentek mobil.

Oblíbenost vestavěných fotoaparátů v mobilech stoupá s jejich kvalitou. Od střední třídy výše je dnes standardem rozlišení 2Mpx, hned několik modelů od všech významných výrobců je vybaveno i optikou s automatickým zaostřováním. Kvalita snímků již stačí na dostatečně atraktivní fotografie pro tisk ve formátu 10 × 15 cm nebo pro zobrazení na monitoru či v televizi. Fandové fototechniky se jen pohrdavě zasmějí, ale je fakt, že velmi široké skupině lidí fotoaparát vestavěný v mobilu dostačuje je nevyvratitelný. Těmto lidem stačí obrazový záznamník, nepotřebují nástroj ke kreativní tvorbě uměleckých snímků.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek 
Sony Ericsson K750i přinesl velký skok v kvalitě vestavěných fotoaparátu a jako první fotomobil na našem trhu nabídl autofocus

Lidé si na fotomobily rychle zvyknou. Jak například ukázal průzkum Nokie mezi uživateli smartphonů se Symbianem S60, celých 97% účastníků průzkumu používalo vestavěný fotoaparát a nafotili každý průměrně osmnáct fotografií měsíčně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Nejlepší parametry fotoaparátu dnes nabízí Nokia N95

Benq prodává výrobu digitálů

Není divu, že zájem o nejlevnější digitální fotoaparáty postupně ochabuje. A na to reagují i výrobci. Benq oznámil, že hodlá prodat svou divizi digitálních fotoaparátů. Pro tohoto výrobce různých druhů elektronických zařízení jsou digitální fotoaparáty jen jednou z několika divizí. Navíc se specializuje právě na levné kompaktní přístroje, které začínají ohrožovat fotomobily.

Kupujícím je tchajwanská společnost Ability Enterprise, která má i přes nepříznivé vyhlídky výrobu  fotoaparátů Benqu oživit. Po Benqu převezme nejen výrobu, ale také značku a zaměstnance. Nadále tedy bude vyrábět fotoaparáty pod zavedenou značkou Benq. Celá transakce bude dokončena již v červnu. Jen aby Ability Enterprise nedopadl jako Benq, když kupoval mobilní divizi Siemensu. Vše dopadlo krachem a Benq přišel o miliardu dolarů...

Zástupci Benqu však naši domněnku nepotvrzují. „Digitální fotoaparáty jsou jedněmi z našich nejdůležitějších a prosperujících produktů,“ říká Sheaffer Lee, prezident společnosti Benq. Obchod označuje za strategickou dohodu, která má posílit vzájemnou spolupráci obou společností. Tak uvidíme, jak to celé nakonec dopadne.

Těšte se na 5Mpx Kodak-Motorolu

Spekulace o pravém důvodu prodeje divize digitálních fotoaparátů Benqu nyní rozvířil Kodak, který v pondělí oznámil, že plánuje ukončit výrobu digitálních fotoaparátů v kategorii low-end, tedy těch nejlevnějších. Přiznal, že tato kategorie nenese příliš zisku.

Tato zpráva přitom zazněla při oznámení vývoje nového pětimegapixelového CMOS čipu, který má najít uplatnění především v mobilních telefonech. První telefony, které nový čip Kodaku ponesou, budou Motoroly. Kodak a Motorola oznámily dohodu o vzájemné spolupráci již začátkem roku a výsledkem mají být produkty spojující dva kvalitní přístroje – tedy mobilní telefon a fotoaparát. Je tedy docela možné, že se koncem roku dočkáme představení fotomobilů Motorola, které se budou honosit označením EasyShare. To používá u svých fotoaparátů Kodak a převzetí této značky by byl marketingově-strategický výpad proti konkurenčnímu Sony Ericssonu a jeho řadě fotomobilů Cyber-shot.

Chléb se láme

Kdy nahradí mobilní telefony kompaktní digitální fotoaparáty? Tato otázka je již pár let vděčným tématem horlivých diskusí. Postupně se ale ukazuje, že mobilní telefony si z koláče trhu digitálních fotoaparátů ukusují stále větší kousky...

Diskuze (62) Další článek: LG představilo vinné véčko Wine

Témata článku: Fotoaparát, Ostatní, Fotomobily, Nokia N95, Nokia N95 8GB, Sony Ericsson K750i, Nejlepší parametr, Začátek toho, Boj, Foto