Výrobci mobilů: nekonečný boj o každého zákazníka a dolar

Třetí kvartál roku skončil a Nokia stále potvrzuje, že je na mobilním trhu nejsilnějším hráčem v tržbách i počtu prodaných modelů. Drží si před ostatními bezpečný náskok, ale ani 14 % by nemuselo v nejbližší době stačit. Motorola, Samsung ani Sony Ericsson se totiž nebudou vzdávat bez boje.
Nic nevypovídá o úspěšnosti výrobců mobilních telefonů více než čísla. Přestože jsou k dispozici jen souhrny celosvětové a situace ve světě ne vždy přesně odráží stav v Evropě potažmo České republice, o zajímavosti není nouze. Jednotné žebříčky jsou bohužel jen těžko k sehnání, a tak se podívejme alespoň na výsledky, kterými se společnosti chlubí v oficiálních tiskových zprávách.

Celosvětový trh ovládají 4 základní hráči. Ač to možná není v Česku zatím patrné, situace na trhu je taková, že společnosti Nokia, Motorola, Samsung a Sony Ericsson zvyšují svoje zisky a pomalu vytlačují menší výrobce. Rozdělení trhu se tak zmenšuje a pokud mobilní divize dalších společností nezískají kladné body, mohly bychom se v budoucnu setkat s dalšími „Benq-Siemensy“.

Nokia

Třiatřicetiprocentní meziroční nárůst počtu prodaných modelů hovoří pro Nokii sice pozitivně, čísla pod položkou tržeb ale nejsou zas tak optimistická. Zvýšení tržeb o čtrnáct procent je ve srovnání s konkurencí opravdu málo, nehledě na fakt, že provozní zisk mobilní divize meziročně klesl o celých 11 %. I přesto je ale výsledek počtu prodaných modelů jeden z nejlepších v několika posledních letech.

  Q3 2005 Q3 2006
prodaných kusů celkem (v milionech)

66,6

88,5

- meziroční nárůst 33%
tržby mobilní divize (v milionech EUR) 5 203 5 949
- meziroční nárůst 14%

Vůbec největší posílení pozic na trhu zaznamenala společnost v oblastech Latinské Ameriky a Pacifické Asie. Úspěchy slaví Nokia především se svými symbianovými smartphony. Na tomto trhu jsou zatím finové bez konkurence, a tak není bez zajímavosti, že z celkového počtu 88,5 milionu prodaných kusů byla hned necelá osmina, přesněji řešeno 10,4 milionu kusů, vybavena mobilním operačním systémem.

Průměrná prodejní cena jednoho telefonu značky Nokia je 93 EUR. Přestože jsou u nás modely této společnosti považovány za předražené, ve srovnání s většinou konkurentů je 93 EUR spíše spodní hranicí. Jen pro srovnání, telefony se zeleným logem Sony Ericssonu se prodávají za průměrnou cenu 147 EUR.

Motorola

Zářný příklad toho, jak jediný model může oživit fungování celé divize. V počtu prodaných kusů zaznamenala Motorola ve srovnání se třetím čtvrtletím loňského roku více než devětatřicetiprocentní nárůst a celkový počet prodaných kusů se ustálil na hodnotě 53,7 milionu. I přesto je ale nárůst provozního zisku Motoroly poměrně nízký (z loňských 968 milionu dolarů na 1 080 mil. dolarů letos). Na tomto nízkém rozdílu se asi nejvýrazněji podepsal loňský prodej podílu amerického operátora Sprint Nextel v tomto období.

  Q3 2005 Q3 2006
prodaných kusů celkem (v milionech)

38,6

53,7

- meziroční nárůst 39%
tržby mobilní divize (v milionech USD)

5 582

7 034

- meziroční nárůst 26%

Modelem číslo jedna je a bude Motorola RAZR. I přes dva roky na trhu je o žiletky neustále velký zájem, výrobní kapacity běží naplno a Motorola chystá nové kryty, nové barvy a další variace na téma RAZR. Velké zvýšení počtu vyráběných kusů se pozitivně promítlo do snížení nákladů na výrobu a možnosti vyšších zisků. A aby toho nebylo málo, na trh se chystá další eso z rukávu, mediálně propíraná Motorola ROKR E2. Zda bude v úspěchu pokračovat a podaří se jí zvýšit už nyní rostoucí podíl společnosti na trhu, to zjistíme v následujících obdobích.

Samsung

Nejtajemnější byl ve své tiskové zprávě Samsung. Hodnoty uváděné v trilionech wonů, jen základní údaje o příjmech a počtech prodaných kusů. Přestože je mobilní divize pro Samsung jen jednou z mnoha, výrazně, konkrétně třetinově, se podílí na celkovém příjmu firmy. Za poslední čtvrtletí ale nemohou být manažeři spokojeni, protože dvouprocentní nárůst tržeb jistě není příliš pozitivní výsledek.

  Q3 2005 Q3 2006
prodaných kusů celkem (v milionech)

26,8

30,7

- meziroční nárůst 15%
příjmy mobilní divize (v milionech EUR)

3 616

3 682

- meziroční nárůst 2%

Za ziskem Samsungu stojí z velké části pozitivní přijetí nových tenkých třígeneračních modelů „Ultra Edition“ evropskou částí populace. Spolu s multimediálními modely se 3G telefony prosazují i na ostatních trzích, což vyneslo Samsungu patnáctiprocentní nárůst počtu prodaných modelů. S číslem 30,7 milionu telefonů patří korejcům třetí příčka ve světovém srovnání.

Sony Ericsson

Posledním chybějícím článkem velké čtyřky je konsorcium Sony Ericsson. Čtvrtá příčka v počtu prodaných modelů, jednoznačné prvenství v meziročním srovnání zisků i prodejnosti. Sony Ericsson vydělal v uplynulém období na mobilních telefonech přes 2,9 miliardy EUR a zaznamenal tak 42% nárůst ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Ještě o jedno procento více než zisky stouply počty prodaných kusů. Cifra se zastavila těsně pod hranicí 20 milionů.

  Q3 2005 Q3 2006
prodaných kusů celkem (v milionech)

13,8

19,8

- meziroční nárůst

43%
tržby mobilní divize (v milionech EUR)

2 055

2 913

- meziroční nárůst 42%

Podle oficiálního vyjádření společnosti se Sony Ericsson snaží dobýt každou kategorii mobilních telefonů některým svým modelem. Na celkovém zisku za poslední období se ale nejvíce podílel fotomodel K800i z řady Cyber-shot, Walkman W810i a kompaktní 3G model K610i. I když Sony Ericssonu zatím vychází odhad na pokoření hranice 950 milionů prodaných modelů (všech značek) v roce 2006, svým osmiprocentním tržním podílem se o zvyšování stará jen menšinovou částí.

Podíly a tržby dalších společností už jsou ve srovnání s vedoucí čtyřkou zanedbatelné. Po úspěchu čokoládového KG800 začíná sláva LG pomalu opadat a nárůst tržeb se pohybuje jen kolem šesti procentních bodů. Ještě hůře je na tom šestý Benq-Siemens, jehož odchod z trhu je podle některých analytiků již nevyhnutelnou záležitostí.

Nokia na čele, Motorola snižuje náskok

Celkově bylo ve třetím kvartále letošního roku prodáno podle společnosti Strategy Analytics na 256 milionů mobilních telefonů, tedy o 22 % více než ve stejném období loňského roku.

Co se tržních podílů týče, první příčka je již několik let záležitostí společnosti Nokia. Podle oficiální tiskové zprávy jí patří celých 36 % trhu s mobilními telefony. O 3,8 % si v uplynulých třech měsících polepšila Motorola a v současnosti si drží laťku na hodnotě 22,4 % trhu. Samsung a Sony Ericsson jsou s větším odstupem a výsledky 12 % resp. 8 % zatím v bezpečné vzdálenosti od svých úhlavních konkurentů.

Vezmeme-li v potaz celkový počet prodaných kusů za poslední tři měsíce podle Strategy Analytics a oficiálně oznámené počty prodaných modelů, pak výsledky vycházejí nepatrně odlišně:

  • Nokia – 35 %
  • Motorola – 21 %
  • Samsung – 12 %
  • Sony Ericsson – 8 %
  • Ostatní – 25%
Jako tradičně mohou i letošní Vánoce výrazně zamíchat kartami a rozestavět tržní pozice mobilních výrobců úplně odlišným směrem. Sony Ericsson s modelem W850i a Nokia N93 už pomalu zbrojí. Doufejme, že tímto je výčet teprve u začátku, konkurence nezůstane pozadu a vánoční trh zastihne mobilní výrobce v té nejlepší kondici.
Diskuze (23) Další článek: Nokia spouští nový internetový prohlížeč WidSets – Web 2.0 v mobilech

Témata článku: Motorola, Nokia, Samsung, Smartphony, Ostatní, Motorola Razr, Motorola Rokr E2, Nokia N93, Nokia N93i, Zak, Boj, Mobil, Rostoucí podíl, Třetí příčka, Zákaz, Celosvětový trh, Pozitivní výsledek, Nekonečný, První příčka, Dolar, Uplynulé období, Zvýšení tržeb, Čtvrtá příčka, MOBISex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Malé basy do bytu. Recenze subwooferu Sonos Sub Mini

Malé basy do bytu. Recenze subwooferu Sonos Sub Mini

** Menší subwoofer cílí na menší místnosti ** Soundbaru Sonos dovolí lépe otevřít prostor a vylepšit dialogy ** Basy uslyšíte, ale nábytek to nerozklepe

Tomáš Holčík
SonosSubwooferyTesty
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy
Qualcomm QRD jsou telefony, které jste nikdy neviděli. Stojí tisíce dolarů, přesto si je nemůžete koupit

Qualcomm QRD jsou telefony, které jste nikdy neviděli. Stojí tisíce dolarů, přesto si je nemůžete koupit

** Nabízí ty nejmodernější technologie a cenou předčí nejdražší telefony ** Přesto si je nekoupíte a zřejmě byste ani nechtělo ** Toto jsou referenční telefony Qualcomm QRD

Martin Miksa
SnapdragonQualcommSmartphony
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
FotomobilyVýběry
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně