Výrobci! Postrádáme mobily pro babičky a dědečky!

Mladí uživatelé jásají nad stále menšími a modernějšími mobilními telefony. Ale jistě jste i vy řešili problém, jaký mobil koupit našim babičkám a dědečkům. Proč ještě neexistuje přístroj, se kterým by volání a hlavně posílání zpráv bylo opravdu hračkou?
Výrobci! Postrádáme mobily pro babičky a dědečky!

Prioritou všech výrobců dnešní doby je uvést mobil co nejmenší, nejlehčí, „nejnadupanější“ a designově co nejzajímavější. Přitom se stále více zapomíná na uživatele v postproduktivním věku. Malá tlačítka, pidipísmena na displeji a (pro starší) složité menu nepřispěje ke spřátelení babičky s mobilním telefonem. Musíte mi dát za pravdu, že mobilní telefon JE užitečný i v rukou starších spoluobčanů. Být stále na přijmu není jen příjemné, ale často i důležité. Mohou si v případě nouze zavolat pomoc, popovídat si s přáteli či rodinou. Ovšem když na to přijde, zjistíte, že naučit babičku či dědečka volat, či dokonce psát textové zprávy, je úkol nadlidský. Nehledejme však překážku v lidech, spíše se zaměřme na techniku. Vždyť  by stačilo tak málo...

Dnešní mobily nejsou pro seniory

Mnoho čtenářů jistě řešilo dilema, jaký telefon je pro babičku či dědečka nejvýhodnější: Co největší displej, málo tlačítek velkých rozměrů, jednoduché menu a ovládání. Projdeme-li nabídku dnešního trhu, zjistíme, že jen velmi málo mobilů by si prarodiče zamilovali. Jestliže se vám zdá ovládání vašeho mobilu naprosto jednoduché a nemůžete pochopit „jak tomu někdo nemůže rozumět“ vžijte se do role staršího člověka, který celý život volal s telefonem o desíti číslech a sluchátku. Jen nalezení čísla v mobilu si vyžádá několik stisků různých kláves.

Řešení, které zůstává nevyužito

Ideální telefon pro seniory zde zřejmě nevymyslíme, můžeme si však navrhnout zevrubný popis vhodného přístroje (vaše další nápady a postřehy můžeme prodiskutovat v diskusním fóru).

Mobilní telefon pro seniory je tvořen ze dvou částí:

  1. Samotný mobil s rozměrnou číselnou klávesnicí a přímými klávesami pro vstup do telefonního seznamu a editoru zpráv. Co největší displej s velkým a kontrastním písmem. Velký telefon si zde můžeme dovolit: senioři mobil za pasem s největší pravděpodobností nosit nebudou. Z funkcí oželíme vše kromě telefonního seznamu (jednoduchého) a editoru textových zpráv. Nastavení přesměrování, WAP, různá zvonění a dokonce i vibrace jsou zbytečné. A vůbec – nebál bych se zrušit celé menu, popřípadě jej dobře „schovat“ – třeba pod malé tlačítko na čele přístroje, jako mají Nokie. Nastavení telefonu by provedli zruční potomci a prarodiče by využili jen jednoduché funkce. Nesmíme zapomenout na hlasité vyzvánění (okolí jistě promine) a dostatečně hlasité sluchátko. 
  2. Druhou – neméně důležitou součástí – bude větší klávesnice kombinovaná s dobíječkou, do které by se telefon „postavil“ (jako třeba u starších Alcatelů). Potisk kláves bude velký a klávesy by mohly být díky kombinaci s dobíječkou podsvícené. Tlačítkem na klávesnici by se aktivoval editor zpráv. Psaní se tak stane i pro starší spoluobčany mnohem přijatelnější. Žádné trojité mačkání jednoho tlačítka či hledání tečky hluboko pod některým z tlačítek.

Externí klávesnice již dnes existují. Má představa je kombinace rozměrů rozkládací klávesnice od Logitecu pro kapesní počítače s funkčností klávesnic k mobilům Ericsson. Nic těžkého. Nemyslíte?

Jde o marketing

Věřím, že jsem v předchozím odstavci nepřišel s ničím revolučním, na co by ještě výrobci nepřišli. I kdyby se ale nápad dostal od prken návrhářů, zřejmě by neprošel marketingovým oddělením. Ale proč? Poškodil by nepěkný, nevybavený a velký mobil pro seniory image značky? Nebo by se výrobní náklady nevrátily? (Tuto variantu samozřejmě nemohu ze svého postavení vyloučit.) Také bohužel nemohu říct, zda-li by byl náš smyšlený přístroj, vzhledem k absenci technologických vymožeností, levnější, než dnešní low-endové přístroje. Záleží na tom, zda-li cenu přístroje tvoří technologie (malé čipy a elektronika) nebo materiál, komplikovanost výroby či nízký výrobní „náklad“.

Snad se jednou dočkáme

Ve svém okolí sháňku po mobilních telefonech pro seniory pozoruji. A nevyužili by jej jen nejstarší – i mnohem mladší uživatelé mají s ergonomií dnešních telefonů problémy. Pokud nepřijde s tímto řešením nějaký významný výrobce, doufám, že se naplní pořekadlo o zlatých českých ručičkách a na trhu se nějaký „zlepšovák“ objeví.

Otázka do diskuse: Máte ve svém okolí někoho, kdo by upravený telefon pro seniory určitě využil? Myslíte si, že by se na (světovém) trhu takový přístroj ujal?

Diskuze (83) Další článek: Provoz v síti T-Mobilu vzrostl. Bojkot se nepovedl?

Témata článku: Post, Mobil, Významný výrobce, MOBIVybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

** Levné smartphony se už dávno staly spotřebním zbožím ** Použitelný telefon se dá koupit už za dva tisíce korun ** Vůbec poprvé se do výběru dostaly telefony s 5G

Martin Miksa
Nižší třída
Recenze systému Android 12. Největší skok správným směrem za poslední roky. Zatím ale jen pro někoho

Recenze systému Android 12. Největší skok správným směrem za poslední roky. Zatím ale jen pro někoho

** Android 12 je zatím graficky i funkčně nejjednotnější verze ** Vylepšuje zejména soukromí a práci s oprávněním aplikací ** Na jiných telefonech než Pixelech bude zážitek odlišný

Vladislav Kluska
Material YouAndroid 12Google
Evropská komise to vidí jasně. Česko má jednoznačně nejdražší mobilní tarify v celé EU

Evropská komise to vidí jasně. Česko má jednoznačně nejdražší mobilní tarify v celé EU

** Česko „kraluje“ žebříčku zemí s nejdražšími mobilními službami ** Evropská komise srovnala ceny ve všech 27 zemích EU ** Když se nepočítají neomezené tarify, vychází nabídky našich operátorů katastrofálně

Jan Láska
Předražené službyEvropská komiseTarify a mobilní služby
Rychlá pomoc pro návrat do normálu. K čemu je Android Safe Mode, a jak jej aktivovat?

Rychlá pomoc pro návrat do normálu. K čemu je Android Safe Mode, a jak jej aktivovat?

** V případě problémů s Android telefonem si hned vzpomeňte na režim Safe Mode ** V tomto módu se vypnou všechny vámi stažené aplikace ** Systém se zrychlí a zbaví chyb, jeho využití ale bude omezené

Martin Chroust
Nouzový režimAndroid
8 důvodů, proč uživatelé iPhonu nikdy nepřejdou na Android

8 důvodů, proč uživatelé iPhonu nikdy nepřejdou na Android

** Obě největší mobilní platformy mají svůj tábor skalních příznivců ** Ti mají jasno, proč je právě iOS nebo Android jediný správný systém ** Tady je několik důvodů, proč jablíčkáři nechtějí o robotech ani slyšet

Martin Miksa
SmartphonyiPhoneAndroid