Výrobců mobilů jsou desítky, jen jeden ale umí získat polovinu všech příjmů pro sebe

Vánoční čtvrtletí 2020 se Applu mimořádně vydařilo. Firma si připsala historicky nejvyšší tržby za kvartál a prodala nejvíc iPhonů. Obrovská převaha na trhu chytrých telefonů je patrná ze studie Strategy Analytics, která ukazuje, jaký podíl na celkových tržbách ze všech prodaných smartphonů na světě náleží Applu.

Klepněte pro větší obrázek
Podíl na tržbách z prodeje smartphonů 4Q 2019 vs 4Q 2020 | Zdroj: Strategy Analytics

Na celém světě v současnosti podle Wikipedie působí zhruba dvě stovky výrobců. Jeden z nich se ale výrazně vymyká hodnotou a také efektivitou svého byznysu. Podle analytiků Apple podíl na celkových tržbách navýšil meziročně o necelou pětinu na 55 %. To znamená, že větší polovinu ze všech příjmů, které dohromady všichni výrobci na světě z prodeje smartphonů utržili, zkasíroval Apple. Je to způsobeno tím, že Apple neprodává žádné lowendové telefony – i jeho nejlevnější iPhone SE (2020) stojí 12 tisíc korun.

Zatímco ostatní výrobci mohou svoje objemy distribuce (počet dodaných kusů) nastřádat na spoustě prodaných kusů levných telefonů za tři tisíce, převaha Applu je patrná právě z pohledu tržeb. Druhý z pohledu hodnoty skončil s velkým odstupem Samsung, z koláče celkových tržeb si ukousnul 11,5 %. Hodnota prodejů dalších mobilních značek je ještě nižší a Strategy Analytics ji shrnuje už jen do kolonky „Ostatní“.

Diskuze (5) Další článek: TicWatch Pro 3: K čemu jsou v hodinkách dva displeje a proč to Google kazí [test]

Témata článku: Apple, Samsung, iPhone, Smartphony, Statistika, Hospodaření a finance, Byznys, Analýza, Zisky, Peníze, Strategy Analytics, Mobil, Pro +, Celková tržba, Tržby, Výrobce, Výrobce mobilů, Apple iPhone na Heureka.cz