Sdílení fotek z mobilu je dnes naprosto samozřejmou kratochvílí, velká část obsahu se už rovnou se záměrem sdílení vytváří. Mnoho z nás by si mohlo myslet, že sdílení přivedly k životu až sociální sítě, historie ale ukazuje, že je tato činnost mnohem starší.
Phillipe Kahn, programátor a bastlíř z Kalifornie, před 27 lety odeslal přátelům fotku své čerstvě narozené dcery. Na tom by samozřejmě nebylo nic zvláštního, magazín IEEE Spectrum však připomíná, že k tomu použil tehdejší digitální fotoaparát Casio QV, notebook Toshiba 430CDT a mobilní telefon Motorola StarTAC.

Fotka z 11. června 1997 a odeslaná přímo z nemocničního pokoje pomocí mobilu (Autor: Philippe Kahn)
Tyto tři věci zbastlil dohromady, takže stačilo stisknout spoušť na fotoaparátu, načež se fotografie stáhla do počítače, následně přenesla skrze mobilní síť na webový server a poté se odeslal automatický e-mail s odkazem rodině a přátelům.
Kahn byl tedy v podstatě průkopníkem sdílení fotek z mobilu, což sice nyní považujeme za samozřejmou a banální věc, v roce 1997 to však byl vrchol techniky a programátorského umu.
Průkopnický počin zachytil krátký dokument:
I proto je dnes Kahn odbornou komunitou vnímaný jako průkopník mobilní digitální fotografie. Trvalo totiž ještě hromadu let, než se na mobilech objevily integrované fotoaparáty a dalších deset let, než programátoři vyvinuli webové služby a mobilní aplikace, které dokázaly fotku z mobilu vystavit třeba na Facebooku.