Vyšla nová verze eRoušky. Zpřísňuje vyhodnocení rizika kontaktu kvůli nakažlivějším mutacím koronaviru

Tvůrci Chytré karantény dnes vypustili do marketů novou verzi aplikace eRouška. Pozměněný algoritmus vyhodnocování rizika kontaktu s nakaženým se přizpůsobuje agresivnějším mutacím koronaviru, jako je například ta britská nebo jihoafrická. Pro potenciální přenos viru z člověka na člověka je nadále považována za rizikovou vzdálenost menší než 2 metry, ale doba kontaktu s nakaženým se zkracuje z 15 na zhruba 7 minut. Aktualizaci můžete stahovat zdarma pro Android (verze 2.3.738) a iOS (verze 2.3.0).

Díky spolupráci tvůrců eRoušky se zahraničními partnery v ostatních evropských zemích bude aplikace stejně jako v tuzemsku fungovat také na území těchto států Evropské unie: Belgie, Dánsko, Finsko, Chorvatsko, Itálie, Irsko, Kypr, Lotyšsko, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Rakousko a Španělsko.

Jak se vyhodnocuje rizikový kontakt

Aplikace eRouška 2.3 vysílá s využitím API Apple/Google Exposure Notification šifrované klíče pomocí technologie Bluetooth Low Energy (LE). Pomocí stejné technologie periodicky skenuje okolí a ukládá si detekované klíče vysílané aplikací eRouška z jiných zařízení. K naskenovaným klíčům ukládá několik parametrů – sílu jejich signálu, dobu, po kterou kontakt s daným klíčem trval, a datum, kdy ke kontaktu došlo.

Pokud se uživatel aplikace nakazí koronavirem, může po obdržení autorizačního kódu od hygienické služby odeslat náhodné klíče své aplikace na server, ze kterého si je následně stáhnou všechna ostatní zařízení, na kterých je eRouška nainstalovaná. Následně aplikace na těchto zařízeních porovná, jestli jsou klíče zařízení nakaženého uložené mezi klíči, které v minulosti naskenovala. Pokud ano, algoritmus aplikace (nastavený na příslušnou citlivost) vyhodnotí, jestli setkání s nakaženým bylo rizikové.

Za rizikové setkání aplikace eRouška považuje setkání s nakaženým uživatelem na vzdálenost kratší než 2 metry po dobu delší než 7 minut. Za účelem tohoto vyhodnocení aplikace zkoumá zejména sílu signálu a dobu trvání setkání. Síla signálu se používá pro odhad vzdálenosti zařízení. Apple a Google průběžně pracují s tvůrci jednotlivých národních aplikací na trasování koronaviru včetně české eRoušky na maximalizaci přesnosti vyhodnocení.

Video ve zjednodušené podobě ukazuje, jak funguje eRouška:

Diskuze (20) Další článek: iPhony dostanou 120Hz LTPO displeje. Samsung se pustil do úprav výrobní linky

Témata článku: Android, Mobilní aplikace, iOS, Bluetooth, Koronavirus, Měření, eRouška, Chytrá karanténa, Bluetooth Low Energy, Mutace, Verze, Aplikace, Nová verze, Klíč, Vyhodnocení, Zařízení, Kontakt, Telefony s Androidem na Heureka.cz