Vyšla nová verze eRoušky. Zpřísňuje vyhodnocení rizika kontaktu kvůli nakažlivějším mutacím koronaviru

Tvůrci Chytré karantény dnes vypustili do marketů novou verzi aplikace eRouška. Pozměněný algoritmus vyhodnocování rizika kontaktu s nakaženým se přizpůsobuje agresivnějším mutacím koronaviru, jako je například ta britská nebo jihoafrická. Pro potenciální přenos viru z člověka na člověka je nadále považována za rizikovou vzdálenost menší než 2 metry, ale doba kontaktu s nakaženým se zkracuje z 15 na zhruba 7 minut. Aktualizaci můžete stahovat zdarma pro Android (verze 2.3.738) a iOS (verze 2.3.0).

Díky spolupráci tvůrců eRoušky se zahraničními partnery v ostatních evropských zemích bude aplikace stejně jako v tuzemsku fungovat také na území těchto států Evropské unie: Belgie, Dánsko, Finsko, Chorvatsko, Itálie, Irsko, Kypr, Lotyšsko, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Rakousko a Španělsko.

Jak se vyhodnocuje rizikový kontakt

Aplikace eRouška 2.3 vysílá s využitím API Apple/Google Exposure Notification šifrované klíče pomocí technologie Bluetooth Low Energy (LE). Pomocí stejné technologie periodicky skenuje okolí a ukládá si detekované klíče vysílané aplikací eRouška z jiných zařízení. K naskenovaným klíčům ukládá několik parametrů – sílu jejich signálu, dobu, po kterou kontakt s daným klíčem trval, a datum, kdy ke kontaktu došlo.

Pokud se uživatel aplikace nakazí koronavirem, může po obdržení autorizačního kódu od hygienické služby odeslat náhodné klíče své aplikace na server, ze kterého si je následně stáhnou všechna ostatní zařízení, na kterých je eRouška nainstalovaná. Následně aplikace na těchto zařízeních porovná, jestli jsou klíče zařízení nakaženého uložené mezi klíči, které v minulosti naskenovala. Pokud ano, algoritmus aplikace (nastavený na příslušnou citlivost) vyhodnotí, jestli setkání s nakaženým bylo rizikové.

Za rizikové setkání aplikace eRouška považuje setkání s nakaženým uživatelem na vzdálenost kratší než 2 metry po dobu delší než 7 minut. Za účelem tohoto vyhodnocení aplikace zkoumá zejména sílu signálu a dobu trvání setkání. Síla signálu se používá pro odhad vzdálenosti zařízení. Apple a Google průběžně pracují s tvůrci jednotlivých národních aplikací na trasování koronaviru včetně české eRoušky na maximalizaci přesnosti vyhodnocení.

Video ve zjednodušené podobě ukazuje, jak funguje eRouška:

Diskuze (20) Další článek: iPhony dostanou 120Hz LTPO displeje. Samsung se pustil do úprav výrobní linky

Témata článku: Android, Mobilní aplikace, iOS, Koronavirus, Bluetooth, Měření, eRouška, Chytrá karanténa, Kontakt, Zařízení, Nová verze, Vyhodnocení, Verze, Aplikace, Mutace, Bluetooth Low Energy, Klíč, Telefony s Androidem na Heureka.czVybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

** Mobilní výrobci přestali Dxomarku posílat telefony na testování ** Výsledky DXO se stále používají, tak v čem je problém? ** Pokud nemá telefon šanci na první místo, testování se nevyplatí

Martin Chroust
FotomobilyDxOMarkFocení mobilem
Tohle Garminu dosud chybělo. Chytrý měřič krevního tlaku odesílá výsledky do mobilní aplikace

Tohle Garminu dosud chybělo. Chytrý měřič krevního tlaku odesílá výsledky do mobilní aplikace

** Garmin uvedl na trch zajímavý produkt... ** ...chytrý měřič krevního tlaku a srdečního tepu ** Naměřená data zasílá do mobilní aplikace Garmin Connect

Martin Chroust
Měření tlakuWi-FiGarmin
Herní filosofie: hraní napříč časem aneb z gaučů do online světa

Herní filosofie: hraní napříč časem aneb z gaučů do online světa

Od diskety po Game Passy, aneb jak se mění obraz herní scény.

Ladislav Novák
Téma
Seriálový Sonic z Netflixu láká na ztřeštěné pobíhání v novém traileru
Michal Maliarov
NetflixSonic
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Iron Man dostane vlastní akční adventuru. Pracuje na ní studio Motive spadající pod Electronic Arts

Iron Man dostane vlastní akční adventuru. Pracuje na ní studio Motive spadající pod Electronic Arts

Marvel propůjčuje licenci na jednoho ze svých hrdinů dalšímu studiu.

Martin Nahodil
OznámeníMarvel