Vysněné Sony Ericssony, které nikdy nepřijdou na trh

Fanoušci Sony Ericssonu tvoří vlastní koncepty a jejich fantazie nezná mezí. Co by asi uměl hybrid Walkmanu a Cybershotu pojatý jako iPhone?

Je to jen pár týdnů, co Sony Ericsson naposledy představil nové modely, ale jeho skalní fanoušci se už začali nudit. Aby si čekání na další novinky zkrátili, vytvořili vlastní představy o budoucích telefonech své oblíbené značky a obzvlášť v posledních dnech se takových konceptů vyrojila celá řada. U některých je na první pohled zřejmá jen drobná úprava ve Photoshopu, u jiných ale skoro váháme, zda nejde o únik nějaké skutečné novinky. Často litujeme, že tomu tak není, a doufáme, že se třeba jednou Sony Ericsson svými zručnými fandy inspiruje.

Chceme Hybrid!

Sony Ericsson si vypůjčil od japonské části firmy dvě značky, které využívá ve svých telefonech, a nejeden fajnšmekr jistě zatoužil mít funkce obou dvou v jednom modelu. Právě takový dvojtvárný koncept vytvořil uživatel Xajel a nazval ho H1i. Zezadu je to sedmimegapixelový Cybershot s xenonovým bleskem, zepředu Walkman s ovládacími prvky pro přehrávání hudby. Klávesnice není složená s běžných tlačítek, vše obstará velký dotykový displej s rozlišením 480 × 270, který s úhlopříčkou 3'' zabírá celou přední plochu. V praxi se s podobnou kombinací Walkman+Cybershot asi jen tak nesetkáme, strategií Sony Ericssonu je obě znčky spíše odlišovat než sbližovat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Sony Ericsson H1i

Koncepty W650 a W990i vynikají na pohled především nízkou tloušťkou a jak už to tak u vysněných představ bývá, mají také bezvadnou výbavu. W650 je model klasické konstrukce s QVGA displejem, solidní podporou dat a dvoumegapixelovým fotoaparátem, který odpovídá tomu z K750i. W990i je nástupce komunikátorů se Symbianem UIQ, má displej s rozlišením 480 × 320 a třímegapixelový foťák. Vyniká i pamětí 8 GB, chybí snad jen HSDPA a GPS. Těžko říct, jak by si s tím vším poradila baterie o kapacitě pouhých 900 mAh. Autor Alexandra ale zřejmě myslel na všechno a dospěl k závěru, že nízká tloušťka by vyšší kapacitu nedovolila. Celková věrohodnost modelů je celkem vysoká, něco podobného pravděpodobně Sony Ericsson jednou skutečně představí

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Sony Ericsson W650

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson W990i

Z dílny českého autora J. Havrlanta vzešla vize vylepšené verze nového komunikátoru P1i s názvem P3i. Hlavní změna je v konstrukci - koncept počítá s vysouváním QWERTY klávesnice, která je jinak stejná jako u P1i. Druhou změnou je displej, který by u konceptu měl mít rozlišení pravděpodobně WQVGA, tedy 480 × 240. Při dané výšce telefonu mi nepřipadá ideální vysouvací konstrukce, telefon by při psaní mohl snadno přepadávat. Pohodlnější by jistě bylo řešení pomocí flipu, jako u starších komunikátorů řady P, byť to možná na pohled nepůsobí tak příjemně. Vůbec nejlepší by bylo podlouhlý displej orientovat na šířku a klávesnici vysouvat ve stylu komunikátorů s Windows Mobile, nebo přístroj otevírat jako u Nokie E90.

Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson P3i

Výbava Sony Ericssonu X750Smart zní jistě lákavě, ale nedá se věřit, že se něčeho takového v brzké době dočkáme. Vyzdvihněme uživatelskou paměť 32 GB, gigahertzový procesor, 256 MB RAM a smyšlený grafický čip nVidia nMobile. Celý mobil by běžel na Linuxu. Po stránce designu je nápad povedený, ale trochu plýtvá místem. Numerická klávesnice využívá zbytečně moc místa a buď by z něj měla část uvolnit displeji, nebo by měla být nahrazena klávesnicí QWERTY.

Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson X750Smart

Bláznivé nebo k zamyšlení?

Čistě kvádrovitý vzhled modelů Sony Ericsson CS1i a WM1i mini, který měl možná autorovi chefzx usnadnit práci s designem, paradoxně vůbec nepůsobí špatně. V kombinaci s lesklým povrchem, který je na obrázcích názorně předveden, jde o velmi atraktivní přístroje, jimž podobné třeba jednou skutečně uvidíme. Model CS1i je Cybershot nové generace s sedmimegapixelovým fotoaparátema a dotykovým displejem s rozlišením 416 × 240, model WM1i mini obdobně Walkman v oranžovém kabátu, jehož hranatý vzhleď narušují jen tlačítka na bocích a konektor 3,5mm jack.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson CS1i a WM1i mini

Konceptů SE je celá řada, a tak zmiňme jen ty nejpovedenější. Možná jste se s nimi setkali již dříve. Trochu opomíjenou řadu S by rád doplnil uživatel Beta-tester, a to o svůj nápad S900i. Příslušník této řady by si ale jistě zasloužil trochu nápaditější design. Možná takový jako přírůstek od jiného autora - S800i. Dvojici konceptů K990i a W990i vytvořil opět J. Havrant. Oba modely vynikají originální konstrukcí, se kterou jsme se sice v praxi nikdy nesetkali, ale přitom není vůbec k zahození. Jde o posuvnou část klávesnice, která může zakrývat buď část displeje nebo numerické klávesy. Zakrývá-li část displeje, ten je pak aktivní jen ve viditelné části - podobně fungoval třeba displej u P910i.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson S800i • S900i • K990i • W990i

Model W960i sice již existuje, ale uvedený koncept byl jen odhadem. Se svým vzhledem by se vedle skutečného W960i vůbec nemusel stydět. Sony Ericsson Unique je mimořádně povedený kousek od německé designérky Karsten Willmann. Snad jen displeji je věnováno trochu málo místa. Koncept J1 vzhlíží velice luxusně a snadno by zaplnil malou díru ve současné nabídce Sony Ericssonu, ve které od dob S700i nějaký podobně exkluzívní telefon chybí. Walkman s kruhovou klávesnicí sází na originalitu a ovládání ve stylu iPod. Netradiční poloha čísel numerické klávesnice však u mobilů nikdy neslavila úspěch, a tak je dobře, že jde jen o koncept.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
W960i • Unique • J1 • kruhová klávesnice

Setkáme se s uvedenými koncepty třeba za tři roky? Leccos může napovědět designérská soutěž, kterou Sony Ericsson právě před třemi lety vyhlásil v Číně. Jen málokterý z tehdejších konceptů má svou obdobu mezi dnešními skutečnými mobily, a tak je možné, že ani většina dnešních nápadů se nedostane na pulty prodejen v blízké době. Za to ale nával konceptů může donutit profesionální designéry k ještě originálnějšímu pojetí, a třeba pak skutečnými novinkami budeme o to více překvapeni.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 Sony Ericsson Iphone • GX-1 • Z2005 • P960i • T700 • F208

Diskuze (12) Další článek: Motorola představila šest nových telefonů

Témata článku: Sony, Smartphony, Ericsson, Apple iPhone 4GB, Drobná úprava, Trh, Kter, Eri, Část firmy, Son


Určitě si přečtěte

RECENZE: Redmi Note 9 Pro – impérium vrací úder

RECENZE: Redmi Note 9 Pro – impérium vrací úder

** Redmi Note 9 Pro se chlubí čtveřicí snímačů s až 64Mpx rozlišením ** 5 020mAh baterie zajistí dobrou výdrž a podporuje až 30W dobíjení ** Snapdragon 720G ve spolupráci s 6GB RAM zajistí dostatek výkonu

Milan Měchura | 21

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Lite – 5G je ještě dostupnější a má sexy design

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Lite – 5G je ještě dostupnější a má sexy design

** Xiaomi dostává 5G konektivitu do telefonu pod 8 000 Kč ** Líbit se bude i skvělý poměr cena/výbava a dlouhá výdrž ** Benefitem je 120Hz displej s funkcí Adaptive Sync

Martin Miksa | 15

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

** Oficiální podpora Samsung Pay v Česku je zatím nedohlednu ** Ukážeme vám postup, které vám umožní již nyní platit hodinkami od Samsungu bezkontaktně i v ČR! ** Budete muset sáhnout po kartě Curve a upravit software hodinek

Martin Chroust | 196

Samsung Galaxy S21 Ultra: Klenot vyšperkovaný dvěma teleobjektivy

Samsung Galaxy S21 Ultra: Klenot vyšperkovaný dvěma teleobjektivy

** Pokud chcete to nej, chcete Galaxy S21 Ultra ** Špičkový foťák doplňují dva teleobjektivy a 100× Space Zoom ** Překvapivým bonusem je dotykové pero S Pen

Martin Chroust | 95