Vývojáři přelstili Apple. Přišli na to, jak obejít zákaz sledování uživatelů v aplikacích

Už je to zhruba rok, kdy Apple s příchodem systému iOS 14.5 a jeho funkcí App Tracking Transparency pořádně zatopil velkým firmám závislým na příjmu z reklamy. Funkce totiž dovolila uživatelům u aplikace zakázat sdílení dat, takže je pak tyto aplikace nemohly využít k cílení reklamy. Podle analýzy společnosti Lotame firmy kvůli této funkci mohou letos přijít o tržby ve výši až 16 miliard dolarů. Jejím největším kritikem je například společnost Meta.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Funkce App Transparency Tracking hlídá, ke kterým datům aplikace přistupuje a dovolí uživateli zakázat sledování.

Jak se ale ukazuje, ani tento nástroj od Applu není dokonalý a jak to vypadá, existují způsoby, jak jej lze obejít. Tématem se zabývá nová studie Oxfordské univerzity. Ta objevila případy aplikací, které umí klíčové informace o uživateli zjistit i v případě, kdy tuto možnost v rámci systému iOS zamítne.

9 aplikací přelstilo Apple

Umožňují to určité díry ve frameworku služby, kterých začali někteří vývojáři využívat. Výzkumníci z Oxfordu objevili celkem 9 takových aplikací. Ty totiž na svých serverech mají implementovaný kód, který generuje identifikátor pro inzerenty. Ten velmi zjednodušeně funguje podobně jako cookies a dovolí reklamním agenturám zjistit, jak interagujete s obsahem.

Apple iPhone 13 Pro 128GB Apple iPhone 13 Pro 128GB
nabízí 7 obchodů za ceny od 22 890 Kč
Srovnat ceny na Živě

Přestože tedy uživatel u těchto aplikací sdílení zablokuje, provozovatelé si začnou vytvářet vlastní identifikátor na svém serveru. Zajímavý je i jeho autor. Stojí za ním totiž dceřiná společnost čínské firmy Alibaba. Studie také přišla se znepokojujícím zjištěním, kdy při kontrole téměř 1800 aplikací, které tvrdily, že nesbírají žádná data ukázala, že tyto aplikace používají minimálně jednu trackovací knihovnu.

Přesto uživatelé citlivý na soukromí nemusí mít strach. Autoři studie tvrdí, že i přestože některé firmy skutečně přišly na to, jak bezpečnostní funkci iOS obejít, tak stále nejsou schopny o uživateli získat taková data, která by získala povolením sdílení údajů. Navíc je pravděpodobné, že Apple časem tyto díry opraví a toto obcházení už bude neúčinné.

App Transparency Tracking:

Via: PocketNow

Diskuze (13) Další článek: Realme má další „limitku“. Model střední třídy obléklo do designu oblíbené mobilní hry

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Apple, iPhone, Mobilní aplikace, Smartphony, iOS, Apple App Store, Reklama, Obchod s aplikacemi, Meta, Alibaba, Uživatelé, Aplikace, Oxford, Sledování uživatelů, Vývojář, Sdílení, Funkce, Sledování, Inzerent, Arxiv, Data, Apple iPhone na Heureka.cz