Vyzkoušejte Android na vlastní kůži

Android poodhalil roušku tajemství a první přístroje se chystají do prodeje. Vy si ale systém můžete vyzkoušet už dnes. V emulátoru.

Pokud jste už v mobilních telefonech někdy přecházeli na jinou platformu, pak jste to určitě zažili. Můžete si s novým telefonem sice pohrát u prodejce, ale nemůžete se s ním spřátelit natolik, abyste mohli objektivně posoudit, zda vám nové uživatelské rozhraní a nový styl ovládání vyhovuje více. Buď jej pak koupíte a nezbude vám, než si zvyknout, nebo nekoupíte, příp. vyměníte za novější, ale bez možnosti užívat si výhod, které konkurenční platforma nabízí a kvůli nimž jste se do ní zakoukali. 

Velkou výhodou Androidu proto byla již od začátku možnost „nakouknout pod pokličku“. Díky SDK vydanému hned po uvedení platformy se objevily emulátory simulující prostředí reálného telefonu. I běžný uživatel si tak mohl s uživatelským rozhraním pohrát. Podobným způsobem (i když spíše v podobě demoverze) můžete nyní na internetu nahlédnout i do nitra T-Mobile G1, prvního telefonu, který přinese Android v reálné podobě mezi uživatele.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ani my jsme neodolali a proklepli si uživatelské rozhraní telefonu, který je po iPhonu zatím pro většinu spíše zklamáním. Pokud o T-Mobile G1 alias Google Phonu přemýšlíte, přečtěte si některé následující postřehy. Možná vám v rozhodování pomohou.

Poznámka: Emulátor uživatelského rozhraní neobsahuje všechny funkce, s nimiž přijde T-Mobile G1. V některých částech nefunguje korektně, v některých částech nefunguje vůbec. Není tudíž možné hodnotit stabilitu a rychlost přístroje na základě této emulované verze.

Webovému emulátoru bohužel chybí to nejpodstatnější, co bude dělat T-Mobile G1 tím pravým Google Phonem. Možnost přihlášení se k uživatelskému účtu Google, které zpřístupní spoustu online funkcí, s nimiž G1 přichází. Nevyzkoušíte si tak sdílené kontakty, které se budou automaticky synchronizovat s kontakty v Gmailu, nevyzkoušíte si ani funkce kalendáře. I ten bude totiž svázán s webovou službou Google Kalendář.

Ještě než se pustíme do podrobnějšího zkoumání uživatelského prostředí, nemohu si odpustit jednu připomínku, která se mi při pohledu na G1 dere na mysl. Opravdu se na té klávesnici bude dát pohodlně psát oběma rukama, i když na pravé straně „překáží“ spodní část telefonu s funkčními tlačítky? Osobně jsem v tomto ohledu hodně skeptický, ale rád se nechám vyvést z omylu, až budu finální vzorek držet v rukou.

Dva maily, každý jiný

Pod posledním článkem, který jsme G1 věnovali, se vedly diskuse o tom, zda použije T-Mobile ve svém novém modelu opravdu dva různé klienty elektronické pošty – jeden pro Gmail a druhý pro ostatní poštovní schránky stahované přes rozhraní POP3/IMAP. Emulátor odpovídá jednoznačně – ano. S klientem pro běžnou poštu si bohužel na webu nepohrajete, na první pohled ale vypadá poměrně jednoduše.

Rozhodně jednodušeji než Gmail, který podle předpokladů nabídne co nejširší portfolio služeb včetně štítků, archivu či hvězdiček. Je škoda, že se klasickému e-mailu nedostalo větších možností. Na druhou stranu vám nic nebrání nechat si všechny e-maily přesměrovat na Gmail. Jde ale o to, jestli tohle není nakonec ten pravý záměr Googlu. Více e-mailů v elektronické schránce totiž znamená více zobrazené reklamy na displejích (zatím jen) počítačů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nahoře se objeví ikonka upozorňující na zmeškanou událost, prstem (v případě emulátoru stáhnete roletku a pak už je to jako v každém jiném e-mailovém klientu

Opravdu šikovné mapy

Poměrně podrobně jsou v emulátoru rozpracovány možnosti Google Maps. Vyzkoušet si tak můžete poměrně podrobnou práci s Google Mapami. Emulátor zároveň nabízí důkaz toho, že kromě standardní GPS pracuje G1 také se systémem asistovaného GPS (A-GPS).

Volbou My Location z kontextového menu aplikace Google Maps vás telefon přesune do okolí Seattlu. Kolem aktuálního umístění pak přitom vidíte modrý kruh, který označuje přibližnou polohu (s přesností 100 – 500 m) telefonu vypočítanou na základě signálu z mobilních stanic BTS. Asi po dvou minutách, když se G1 podaří sestavit spojení s družicemi GPS, přepne telefon do mapového módu řízeného satelitním navigačním systémem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ještě pár užitečných informací, které na emulátoru nenajdete. Možná jste si na desktopových Google Maps všimli novinky v podobě vzdáleností měřených při cestě pěšky. Vzdálenosti pěšky a související přepočty však T-Mobile G1 zatím obsahovat nebude. Vypočítat si tak budete moci jen cestu autem.

Další zajímavou informací je fakt, že digitální kompas, o němž už jsme se zmiňovali při samotném představení telefonu, bude propojen i s Google Street View. Pokud se budete nacházet ve městě, které Google nasnímkoval do Street View, stačí si vybrat místo, na něž se chcete ve Street View pohledu podívat, aktivovat digitální kompas a začít se otáčet kolem své osy. G1 se bude otáčet s vámi a ukáže vám pohled na místo z dalších úhlů pohledu. Hledět přitom můžete nejen do stran, ale i částečně nad sebe a pod sebe.

Cokoliv během okamžiku

Velmi šikovným pomocníkem, kterého najdete v nastavení systému, jsou klávesové zkratky. Určitě máte ve svém telefonu aplikace, které používáte stále dokola. Pokud k nim chcete mít během okamžiku přístup odkudkoliv nejen z pohotovostního displeje, stačí si k aplikaci přiřadit klávesovou zkratku, díky níž můžete tuto aplikaci spustit kdykoliv bez zbytečného listování v menu.

Dobrá zpráva pro všechny, kdo si libují v instant messagingu, ale jsou odkázání na jiný protokol než Jabber, přes nějž běží GTalk. Podle emulátoru, ale i vyjádření představitelů samotného T-Mobilu, bude G1 kromě Google Talk podporovat také komunikaci přes AIM (tedy i ICQ), Windows Live Messenger a u nás málo používaný Yahoo Messenger. Jak samotný klient pro komunikaci vypadá, to bohužel demoverze operačního systému na webu zatím neodhaluje.

V internetovém emulátoru si ale především můžete vyzkoušet celkovou koncepci práce s operačním systémem. Kromě dlouhého stisku displeje, který vyvolá kontextové menu příslušející k vybranému prvku, si tak vyzkoušíte možnosti tlačítka menu, možnosti zobrazení horní lišty, vícenásobnou plochu a další.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Domovská obrazovka/plocha • ta samá obrazovka po stisknutí tlačítka menu • ikonky aplikací na zprava vytažené roletce
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Adresář a ukázky nastavení

A vůbec. Prohlédněte si uživatelské rozhraní na výše odkazovaném serveru sami. Každý si jistě najde to, co ho na T-Mobile G1 nejvíc zajímá. Odkaz na emulátor najdete v pravém horním rohu webové stránky.

Diskuze (41) Další článek: T-Mobile Výprodej: čtyři telefony za výjimečné ceny

Témata článku: Software pro mobily, Software pro PC, T-Mobile G1, Nejširší portfolio, Konkurenční platforma, Standardní GPS, #Android