Vyzkoušejte aplikaci OldOS, která na moderní iPhony vrací prostředí iOS 4

  • Teprve 18letý vývojář vydal v uplynulém týdnu aplikaci OldOS
  • Jedná se o téměř zcela funkční emulátor stařičkého iOS 4
  • V App Storu se bohužel patrně nikdy neobjeví

Modernizace uživatelského rozhraní operačních systémů a aplikací se zpravidla setkávají s kontroverzním přijetím. Zatímco jedna skupina kvituje posun vpřed, druhá si stěžuje, že starší verze vypadala a fungovala lépe. Teprve 18letý vývojář Zane Kleinberg vyšel vstříc všem „starým konzervám“, jež nostalgicky vzpomínají na dobu, kdy telefonům s nakousnutým jablkem ve znaku vládl iOS 4.

Zatímco většina fanoušků Applu se soustředí na novinky nedávno oznámeného iOS 15, teenager Zane Kleinberg oznámil na Twitteru vydání aplikace OldOS. Jak vyplývá z názvu, má přinést staré grafické prostředí, které v iPhonech fungovalo v roce 2010, do těch nejnovějších zařízení značky Apple.

OldOS přináší iOS 4

Autor pro server Cult of Mac uvedl: „Aplikace je v podstatě něco jako emulátor nebo druhý operační systém, který žije uvnitř aplikace ve vašem telefonu. Je skutečně koncipována jako téměř funkční, skoro dokonalá rekonstrukce iOS 4.“

Čtvrtá generace mobilního operačního systému společnosti Apple – a první, která se místo „iPhone OS“ jmenovala „iOS“ – přinesla v roce 2010 významné aktualizace. Zavedla například složky na domovské obrazovce, přidala podporu vlastních tapet, celosystémovou kontrolu pravopisu a mnoho dalších funkcí.

Protože přišla ještě před zploštělými ikonami, které implementoval Jony Ive v kontroverzním redesignu iOS 7, vypadá dnes poněkud zastarale a připomíná, jak daleko iOS za posledních deset let pokročil. Proč osmnáctiletý vývojář zvolil právě tuto verzi? Protože v jeho sedmi letech byl iPhone s iOS 4 jeho první zkušeností s chytrým telefonem. I přes jeho nízký věk je tak pro něj důvodem k určité nostalgii.

Již ve čtvrté třídě vytvořil Kleinberg svou první aplikaci, která se dostala do obchodu App Store. Jednalo se o nástroj pro sledování domácích úkolů, který již bohužel není k dispozici. Jistě není překvapením, že jako obor svého dalšího vzdělávání si později zvolil informatiku.

Závan starých časů

Kleinberg vytvořil OldOS v prostředí SwiftUI kombinací starých prostředků, jako jsou ikony, a dalších přídavků, které si musel navrhnout sám. Podařilo se mu tak znovu vytvořit většinu aplikací z doby iOS 4. Jak sám přiznává, několik z nich – například Mail, Kalendář, YouTube a Zprávy – má „velké problémy“, na jejichž vyřešení stále pracuje.

„Celé měsíce jsem měl na stole iPhone 4 s iOS 4, procházel jsem jednu aplikaci po druhé a snažil se zjistit, jak je Apple navrhl,“ řekl Kleinberg. „Protože jsem zběhlý v reverzním inženýrství, dekompiloval jsem binární soubory aplikací a snažil se z technického hlediska podívat, jak je Apple vytvářel. Podařilo se mi také najít sady uživatelského rozhraní, které jsem dokázal otevřít ve Photoshopu.

OldOS lze označit spíše jako interaktivní muzejní exponát než skutečný, plně funkční operační systém. Některé aplikace v něm fungují zcela, jiné však jen částečně. I přesto však OldOS nenajdete v App Storu – vývojář (asi celkem správně) předpokládá, že by ho Apple nepřijal kvůli liberálnímu využití jím vlastněných prostředků.

Pokud si chcete OldOS vyzkoušet, můžete si ho stáhnout z TestFlight – vývojářské služby společnosti Apple pro beta testování aplikací. Aktuálně však narazíte na hlášení „This beta is full“. Autor také publikoval celý projekt na Githubu, kde jsou k dispozici i jeho zdrojové kódy.

Diskuze (11) Další článek: Ulefone Armor 11T 5G: obrněný chytrý telefon s termokamerou a podporou 5G

Témata článku: iPhone, Mobilní aplikace, iOS, Aplikace, Retro, AppStore, Obchod s aplikacemi, Twitter, emulátor, Kalendář, YouTube, Jon Ivo, Uživatelské rozhraní, Mail, GitHub, Operační systém, IPhone OS, Cult of Mac, App Store, VývojářBronzový šermíř Alexander Choupenitch jako osmibitový Prince of Czechia

Bronzový šermíř Alexander Choupenitch jako osmibitový Prince of Czechia

Nečekaný český medailový úspěch ve spojení s perským princem

Doupě
LOH21
Windows 365 s počítačem v cloudu stojí až 3800 Kč měsíčně
Lukáš Václavík
Windows 365Operační systémyMicrosoft
Americký tryskový dron Coyote vyřídíl hejno dronů protivníka

Americký tryskový dron Coyote vyřídíl hejno dronů protivníka

** Americká armáda poprvé úspěšně otestovala likvidaci hejna dronů vzdušným prostředkem, který nezahrnoval kinetický útok ** Proti hejnu 10 dronů byly použity malé tryskové drony Coyote Block 3 společnosti Raytheon ** Ty byly vybaveny systémem pro elektronický boj nebo nějakou energetickou zbraní

Stanislav Mihulka
ArmádaUSADrony
Ode dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment
Vybíráme 13 nejlepších levných smartphonů s cenovkou do 6 tisíc

Vybíráme 13 nejlepších levných smartphonů s cenovkou do 6 tisíc

** I když je cena limitem, dá se vybrat rozumný model ** Levný smartphone umí víc než tlačítkový mobil ** Připravte si alespoň 2 tisíce korun

Martin Miksa
LowendNižší třídaNákup a ceny
O remake hororu Dead Space se postará vedoucí vývoje AC: Valhalla

O remake hororu Dead Space se postará vedoucí vývoje AC: Valhalla

Návrat do vesmíru, kde vás nikdo neuslyší křičet, bude v rukou schopných vývojářů.

Michal Maliarov
Horor