Vyzkoušeli jsme Android 4.0 pro mobily Sony Ericsson

Otestovali jsme nejnovější Android 4.0 pro loňské modely Sony Ericsson. Update přináší řadu vylepšení, které se projevily napříč celým systémem.
Vyzkoušeli jsme Android 4.0 pro mobily Sony Ericsson

Společnost Sony v těchto dnech uvolňuje aktualizaci na nejnovější verzi operačního systému Android s označením 4.0.4 Ice Cream Sandwich pro většinu loňských modelů. Update by měl být dostupný pro smartphony Xperia Arc, Neo, Pro, Mini, Mini Pro a také hudební Live Walkman. Už dříve se aktualizace dostala k majitelům Xperie Ray, Arc S a Neo V. Naopak letošní novinky (už pod samostatnou značkou Sony) musí ještě chvíli vydržet.

V první vlně aktualizací modelů Neo V, Ray a Arc S šlo o verzi Androidu s číselným označením 4.0.3, která obsahovala množství chyb. Ty způsobily v komunitě velmi negativní odezvu (čtěte Android 4.0 pro Sony Ericsson: majitelé hlásí pokles výkonu). Výrobce proto začal urychleně pracovat na novější verzi. Výsledkem je lépe vyladěný Android 4.0.4, který přichází i na ostatní smartphony výrobce. Výjimkou zůstane jen herní smartphone Xperia Play, který update neobdrží a zůstane na původním Gingerbreadu. Důvodem je podle vyjádření výrobce nekompatibilita většiny herních titulů, které jsou speciálně upraveny pro herní smartphone Sony Ericsson Xperia Play.

Omlazený Timescape a přehlednější menu

Samotnou aktualizaci na Ice Cream Sandwich je možné provést pouze pomocí počítače a softwaru PC Companion. V případě, že z aplikace vyskakují chybové hlášky, je tu ještě další alternativa v podobě servisního softwaru Sony Update Service. Nový Android 4.0.4 přináší na smartphony Xperia množství pozitivních vylepšení. V první řadě je třeba zmínit omlazenou grafickou nadstavbu Timescape, kterou provázejí rychlé reakce bez jakéhokoliv zaváhání.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pohotovostní plocha, hlavní nabídka a seznam spuštěných aplikací

Změny registrujeme i v hlavní nabídce, kde jsou mírně přeskupené ikony aplikací. To však není na škodu, protože menu je lépe rozděleno. Také se v něm mnohem rychleji dají najít položky, které v dané chvíli potřebujeme. Kromě dalších, spíše drobných vychytávek stojí za zmínku i nový správce spuštěných aplikací, který je pěkně graficky zpracovaný. Příjemným bonusem je i možnost pracovat se správcem v režimu na široko. Změnami prošel i vestavěný internetový prohlížeč.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zamykací obrazovka, číselník s náhledem kontaktů, nastavitelná velikost písma

Jako vítané vylepšení se může jevit také upravený číselník a telefonní seznam, díky kterým se dají snadněji vyhledávat uložené kontakty z jedné obrazovky. Podobně jako u předchozí verze, i v novém Androidu 4.0.4 je dostupná možnost synchronizace kontaktů z Facebooku a dalších sociálních sítí.

Screenshoty dvojhmatem

Změnami prošla i zamykací obrazovka. Nově je v rámci její plochy dostupná možnost rychlého spuštění fotoaparátu, a to tažením prstu zprava doleva. Jen si připomeňme, že ve verzi Android 2.3 Gingerbread se tímto způsobem dal (de)aktivovat tichý režim. Samotné odemykání zařízení funguje stejně, tažením prstu zleva doprava. Uživatelé smartphonů Sony Ericsson se však mohou těšit i na další praktickou funkci - ovládání hudebního přehrávače přímo ze zamykací obrazovky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Počitadlo přenesených dat, vypínací obrazovka, internetový prohlížeč a klient Gmailu

Co se týče dalších vylepšení, uživatel si jistě všimne změny, kterou prošlo vypínací menu. V něm se nyní nacházejí položky pro samotné vypnutí zařízení či možnost aktivace leteckého režimu. Také pomocí tohoto menu lze zapnout či vypnout tichý režim. Zmizela odsud praktická položka, která sloužila na tvorbu screenshotů. Ty se však nově dají pořizovat při současném stisku vypínacího tlačítka a tlačítka pro snížení hlasitosti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Změnami prošlo také nastavení

Zbytek změn tvoří například vylepšená nabídka nastavení, v jejímž rámci se dá změnit i velikost písma. Dostupné jsou tři velikosti - malé, normální a velké písmo. Nechybí doplňkové funkce známé z čisté verze systému. Konkrétně je to možnost odemykání obrazovky pomocí obličeje, či praktický měřič objemu přenesených dat. Některé vestavěné aplikace jako Gmail, mají nové grafické prostředí. Potěší také zachování plné verze kancelářského balíku Office Suite.

Aktualizovat se vyplatí

Pokud ještě nejste rozhodnuti, zda svůj Sony Ericsson aktualizovat, nebo se obáváte špatné zkušenosti na základě prvních upgradů, zde už se nemusíte dlouho rozmýšlet. Aktuální update je dotažený do konce a přináší řadu praktických vylepšení, která se projevují napříč celým prostředím. Mouchy z předchozí verze 4.0.3 se podařilo snad beze zbytku vychytat.

Klepněte pro větší obrázek
Aktualizaci provedete pomocí desktopového softwaru PC Companion, nainstalovat jej do PC můžete přímo z telefonu

Během letních měsíců by se potom aktualizace měly dočkat i nejnovější modely výrobce. Jedná se o všechny modely z linie NXT, dále smartphone Xperia Sola a zbrusu nové voděodolné novinky Xperia Go a Xperia Acro S, které byly představeny teprve před několika dny. Je možné, že poslední dva jmenované modely obdrží upgrade ještě před uvedením na český trh, a tak si majitelé nebudou muset dělat s aktualizací starosti.

Diskuze (38) Další článek: Galaxy S III rozebrán, prodává se jako iPhone 4S

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Android, Ericsson, Software pro mobily, Sony Ericsson Xperia Play, Sony Xperia acro S, Sony Xperia go, Sony Xperia sola, MOBI, Velké písmo, Eri, #Android, Son, Dostupná možnost, Nový správce, Mobil, Vypínací obrazovka, Herní smartphone


Určitě si přečtěte

Na práci i pro zábavu. Vybíráme 12 nejzajímavějších tabletů pod stromeček

Na práci i pro zábavu. Vybíráme 12 nejzajímavějších tabletů pod stromeček

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 12 nejlepších modelů ze všech cenových kategorií ** Cena použitelných tabletů začíná na dvou tisících korunách

Martin Miksa | 40

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

**144Hz displej je skvělý, ale klidně může používat jen 90 Hz **5G začíná být zajímavé i u nás a telefon tyto sítě umí **MIUI je dvousečná zbraň a nemusí vyhovovat každému

Jakub Michlovský | 40