Vyzkoušeli jsme aplikaci Bookport. Online půjčovna e-knih poslouží studentům i občasným čtenářům

 • Bookport je online půjčovna elektronických knih
 • Přečtete si je na webu, v mobilu nebo v podporované čtečce
 • Půjčovna uspokojí studenty i běžné „volnočasové“ čtenáře

v našeho dřívějším článku jste se mohli dočíst, že v Česku existují knihovny, v nichž si můžete do telefonu nebo do specifické čtečky elektronických knih dočasně, a v rámci fyzického členství v knihovně, bezplatně zapůjčit ebooky. Tentokrát vám však ukážeme aplikaci, která nebazíruje na fyzických knihovnách. Pokud si platíte předplatné, můžete si přímo v aplikaci stáhnout a začít číst elektronické knížky dle svého výběru.

Aplikace Bookport je zřejmě největší online knihovnou, která nabízí předplatné elektronických knih. Služba, jejíž součástí je přes 8 800 knih, je dostupná, jak na Androidu a iOS, tak i ve webovém prohlížeči. Knihy si tak budete primárně číst ve smartphonu, půjde to i ve čtečce elektronických knih, ale jen za předpokladu, že v ní běží Android. Populární čtečky Kindle a PocketBook služba nepodporuje, jedinou možnost by bylo zasílání knížek na e-maily obou služeb, které slouží k doručování a synchronizaci knih, nic takového však zatím není možné.

Klepněte pro větší obrázek
Aplikace Bookport slouží na Androidu a iOS jako půjčovna elektronických knih

Pro čtení běžné literatury (beletrie, populárně naučná a dětská literatura) slouží předplatné za 199 Kč na měsíc, pokud využijete i odbornou literaturu (přes 3 800 knih), stojí předplatné o stovku více. V případě roční platby ušetříte zhruba dva měsíční poplatky. Součástí licence je samozřejmě čtení offline, dále pak vkládání poznámek, záložek a zvýraznění textu. Poté se už stačí jen na webu, popř. v mobilní aplikaci, přihlásit a můžete se pustit do čtení. Bookport je napojená i na některé knihovny, takže v těchto případech stačí zadat přihlášení přes eduID.cz

Čteme knihy na Androidu

Aplikaci Bookport jsme si vyzkoušeli na Androidu, kde vás uvítá základní obrazovka, ve které vidíte doporučované knihy, nejčtenější, novinky a „to nejlepší“ z každé tematické sekce. Škoda jen, že samotné hledání knížek není dvakrát přehledné. Filtr pro různé sekce se objevuje až poté, co rozkliknete nějakou knihu. Na výběr je celá řada kategorií: 

 • beletrie (se spoustou podkategorií)
 • dětská literatura
 • jazyky
 • kuchařky, gastronomie
 • osobní rozvoj a poznání
 • podnikání, ekonomie a finance
 • právo, daně a účetnictví 
 • psychologie a pedagogika
 • rodičovství
 • společenské vědy, historie
 • sport, zdraví a životní styl
 • stavebnictví a architektura
 • technika, auta, počítače
 • výtvarné techniky, umění
 • zahrada, zvířata, příroda
 • zdravotnická a lékařská literatura

Pokud hledáte konkrétní knihu, je nejjednodušší fulltextové vyhledávání, které pobere název knihy, jméno autora i ISBN knížky. Samozřejmě nemůžete čekat obdobnou nabídku knih, jako v knihkupectví. Seznam vydavatelů a nakladatelství je sice omezený, i tak je však výběr literatury velmi rozmanitý. Každý měsíc navíc do aplikace přibydou desítky nových knih. Jakmile si vyberete knihu, o kterou máte zájem, stačí stisknout tlačítko Číst off-line. Ve formátu ePUB se vám uloží do záložky Moje Knihovna.

Po stažení, které je jednorázové, stačí jen knihu otevřít, a můžete se pustit do čtení. Ve čtečce si můžete upravit barvu pozadí (bílé, žluté nebo černé), jas displeje, zarovnání a velikost fontu. Do knížky můžete jednoduše vložit záložku (škoda, že nelze záložku pojmenovat), delším podržením prstu můžete označovat texty, který můžete nechat podtrhnout nebo k němu přidat textovou poznámku. Čtečka dokáže rychle přeskakovat mezi stránkami, vždy také víte, kolik máte aktuálně přečteno, a z náhledu knihy se dozvíte i orientační časovou náročnost knihy.

Pro koho je služba určena?

Primárně je aplikace Bookport určena pro studenty, kteří se mohou vcelku snadno (a levně) dostat k odborné literatuře. Aplikace však cílí i na „řadové“ čtenáře, kteří upřednostňují české autory. Jedním dechem je však třeba dodat, že si můžete půjčit i elektronickou knížku zahraničních autorů či dokonce knihy napsané v jiných jazycích, než je čeština.

Představení aplikace Bookport:

Osobě bych si dokázal představit přehlednější zobrazení katalogu knih s použitelnějším vyhledáváním a filtrováním. Pokud však máte čtečku knih s Androidem, nebo chcete číst knihy třeba na Android tabletu nebo desktopu, máte za pár stovek měsíčně obří knihovnu, kterou jen tak nepřečtete. Na druhou stranu je to stále „knihovna“, a tak je třeba počítat s tím, že atraktivnější či novější literární díla mohou v aplikaci chybět.

Diskuze (2) Další článek: Pixely jsou zase o něco chytřejší. Červnový Feature Drop přidává hudebního skladatele a zesilovač zvuků

Témata článku: Android, Mobilní aplikace, iOS, Google Play, Apple App Store, Kindle, Čtečka elektronických knih, PocketBook, Služba, předplatné, Škoda, Kniha, Literatura, Česká republika, Půjčovna, Aplikace, Účetnictví, Knížka, Čtenáři, Čtečka, Knihovna, Elektronická kniha, Telefony s iOS na Heureka.cz