Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

  • Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku
  • Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek
  • Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Není dokonalá, úplně nenahradí profesionální autodiagnostiku, přesto stojí za to mít ji. Řeč je o autodiagnostice, kterou si spustíte na smartphonu s Androidem. Mimo telefonu budete potřebovat jen Bluetooth diagnostickou jednotku pro OBD-II (v našem případě Mobilly ELM 327), z Google Play si zdarma stáhnete počeštěnou aplikaci. Využít však můžete i alternativy, které mohou mít více možností. Co čekat od mobilní autodiagnostiky pro Android, která vás vyjde i s poštovným na tři stovky?

Předně je třeba předeslat, že tato autodiagnostika neslouží pro servisy, ale pro „autodiagnostiky amatéry“. Potřebujete vymazat servisní interval či načíst paměť závad s co nejmenší investicí? Pak jste na správné adrese. Ani my nejsme na autodiagnostiku odborníci, takže od nás můžete čekat spíše praktické rady týkající se využití, smyslu pořízení a možností, které jsou pro každé auto tak trochu individuální záležitostí.

Připojení je trochu pomalejší

Diagnostiku jsme si pořídili pro starší vůz značky VW, u něhož nás zajímaly možnosti připojení, kódování a další užitečné doplňky. Samotná diagnostická jednotka Mobilly ELM 327 nám dorazila v blisteru, přičemž návod ke zprovoznění dorazil v e-mailu. V praxi stačí jednotku zapojit do OBD-II konektoru v autě, přepnout do druhé polohy klíčku (první odemkne imobilizér, druhá nastartuje žhavení), takže se nám modul rozzáří červenou diodou. Tímto je myšleno připojení jednotky v režimu ECU. Pokud chcete diagnostiku i při vypnutém zapalování, potřebuje připojení v režimu ELM.

Klepněte pro větší obrázek
Diagnostická jednotka ELM 327 stojí pár stovek a komunikuje přes Bluetooth a standardní konektor OBD-II

V mobilu je následně třeba najít Bluetooth zařízení s názvem OBD-II a spárovat se s ním heslem „1234“. Pro samotnou komunikaci však bude třeba samostatný software, který je v rámci výše zmíněné jednotky dodáván „zdarma“. Nejedná se však o nic jiného, než o využití bezplatného softwaru Car Scanner (ano, tato aplikace má i placenou verzi), který je pro české uživatele minimálně částečně přeložen. Aplikaci si můžete stáhnout z Google Play.

První krokem po spuštění aplikace je volba správného režimu připojení. U každé z podporovaných značek platí, že zde existuje hned několik možných připojení. A to, buď univerzální profil, nebo specifický profil, který je určen pro určitou motorizaci, typ převodovky, platformu či generaci vozu. Může se stát, že u některých profilů budete mít k dispozici více voleb, jindy zase méně. Musíte tedy vykoumat metodou „pokus-omyl“, který z profilů je pro váš vůz ten nejlepší. 

Rychlé načtení chyb

Hlavním účelem samotné aplikace je načtení chyb ze všech řídících jednotek. Můžete si buď ručně vybrat jednotky, které chcete proskenovat, nebo nechte zaškrtnuté všechny. Diagnostika projede všechny, ty, které v autě nejsou dostupné, jednoduše přeskočí. Musíte však počítat s tím, že rychlost odečítání není nijak závratná. Na načtení všech jednotek můžete čekat i několik minut. Zjištěné chyby lze v přiloženém manuálu dekódovat, takže zjistíte, v čem tkví problém. Paměť závad můžete také rovnou nechat vymazat. Pokud je chyba sporadická, v opětovně vytvořeném seznamu chyb se již neobjeví.

Klepněte pro větší obrázek
OBD-II konektor hledejte typicky pod volantem, někdy i ve velké blízkosti pedálů

Tím to však ale nekončí, protože v aplikaci máte spoustu možností, lze si zobrazit přístrojovou desku, za jízdy sledovat živá data, měřit výstupy senzorů v reálném čase či rovnou spustit nahrávání dat. Možností je celá spousta, jejich využití bychom nechali na profesionálech. To ostatní platí i o kódování (nejnovější funkce aplikace), což je možnost, jak si na autě „softwarově“ nastavit, co potřebujete. Jenže, tato funkce nemusí být dostupná pro všechny vozy, a rozhodně se doporučuje jen těm uživatelům, kteří ví, co dělají. Pokus o uvedení měněného EGR ventilu do úvodního nastavení se tedy nepoštěstil, protože kódování funguje až u, o pár let staršího, modelu.

Navíc v aplikaci fungují slušné importy a zálohy, a pokud je využíváte, můžete si případné nepovedené kódování rychle vrátit zpět. Navíc existují i specializovaná fóra, na kterých se můžete ohledně kódování radit s dalšími uživateli identických vozů. Pokud však u svého auta kódování nevidíte, je třeba nejprve v Nastavení zapnout Experimentální funkce.

V prémiové verzi zmizí reklamy, přibydou funkce a některá umělá omezení, např. skryté hodnoty nekontinuálních monitorů. Investice 120 korun pro celoživotní licenci rozhodně nevypadá na to, že byste peníze vyhodili z okna. Ještě když si aplikaci můžete vyzkoušet zdarma, a osahat si, co umí...

Výběr aplikací je nepřeberný

Pokud vás možnosti aplikace Car Scanner zrovna u vašeho auta příliš nenadchnou, máte možnost dalšího výběru. S OBD II jednotkou spolupracují i další mobilní aplikace, které mají opět své bezplatné a placené verze. A můžete narazit třeba na to, že kódování vašeho vozu zvládá úplně jiná aplikace, než Car Scanner. A chybějící češtinu u ní hravě překousnete.

Klepněte pro větší obrázek
K adaptéru za několik stokorun si můžete stáhnout bezplatnou aplikaci Car Scanner v češtině. Celoživotní licence prémiové verze aplikace stojí jen 120 Kč

Jako alternativa slouží aplikace Carista, která je možná vyladěnější, nabídne kódování i pro starší vozy, jenže pouze u premium verze. A ta vychází na 1 200 Kč na rok. Ale náš adaptér se s aplikací nedokázal propojit. V případě Caristy, která je náchylnější na kvalitu spojení, raději volte dražší adaptéry. Ale ani u ní nakonec nemusíte skončit, protože adaptér komunikuje i s dalšími aplikacemi, např. s OBD2 Torque, Olivia, apod. Mnohdy vám vhodnou aplikaci doporučí i sami uživatelé, kteří často v komentářích na Google Play či ve fórech potvrzují funkčnost s adaptéry či s modelovými roky aut.

Má smysl autodiagnostika pro Android za necelé tři stovky? Pro automechanika zřejmě ne, protože na trhu existují profesionálnější diagnostiky pro PC s daleko většími možnostmi a přehlednějším uživatelským rozhraním. Pokud však chcete u svého auta čas od času něco nakódovat, zjistit chyby, výstupy z čidel nebo promazat servisní interval, je zmíněný adaptér včetně aplikace Car Scanner s celoživotní licencí za 120 Kč investicí, kterou ani nepocítíte. A v případě trablů na cestách využijete krabičku třeba pro rychlou prvotní diagnostiku problému.

Diskuze (73) Další článek: Xiaomi nechce dělat úplně mrtvého brouka a pokusilo se vysvětlit, co stojí za omezováním výkonu telefonů

Témata článku: Android, Mobilní aplikace, Smartphony, Google Play, Chytré auto, Bluetooth, Připojení, Pro řidiče, Diagnostika, Adaptér, Aplikace, Nastavení, Kódování, Olivie, Jednotka, Čeština, ECU, Volkswagen, Telefony s Androidem na Heureka.czTohle nám na keynote neřekli. Nové verze systémů od Applu přináší nejen novinky, ale i omezení

Tohle nám na keynote neřekli. Nové verze systémů od Applu přináší nejen novinky, ale i omezení

** Apple předvedl na WWDC působivé novinky ** U některých ale neřekl úplně všechno ** Toto je pět zásadních detailů, které byste měli vědět

Martin Miksa
WWDCiOSSoftware pro mobily
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Recenze tabletu Samsung Galaxy Tab S8 Ultra. Tenhle „drobeček“ se vymyká snad všemu

Recenze tabletu Samsung Galaxy Tab S8 Ultra. Tenhle „drobeček“ se vymyká snad všemu

** Galaxy Tab S8 Ultra je největší tablet od Samsungu ** Je to také největší tablet, který jsme v redakci kdy měli ** Co vše umí tato multimediální bestie od Samsungu?

Martin Chroust
TabletyRecenze
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

** Vybrali jsme sedm nejlepších navigací pro Android a iOS ** Na své si přijdou řidiči, cyklisté i pěší ** Většinu aplikací lze používat zdarma

Karel Kilián
Pro turisty a cyklistyPro řidičeNavigace
Další vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

Další vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

** Útočníkům první vlna nestačila, na důvěřivé Čechy útočí dál ** Nalákají vás na údajně nezaplacené clo ** Odkaz neotvírejte a podvodníkům rozhodně nic neplaťte!

Martin Chroust
PodvodOchranaSMS
eSIM dostanete do každého smartphonu. Vypadá jako běžná nanoSIM, má však svou paměť i systém

eSIM dostanete do každého smartphonu. Vypadá jako běžná nanoSIM, má však svou paměť i systém

** Víte, že eSIM dnes může mít úplně každý telefon s Androidem ** Budete jen potřebovat kartičku eSIM.me, která vypadá jako nanoSIM ** Podle její ceny se odvíjí kapacita úložiště eSIM profilů

Martin Chroust
SIMeSIMAndroid
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Dochází prostor v úložišti? Může pomoct vymazání mezipaměti. Poradíme, jak na to

Dochází prostor v úložišti? Může pomoct vymazání mezipaměti. Poradíme, jak na to

** Dochází vám v Androidu volné místo? ** Je třeba šetřit, kde se dá ** Nejméně bolestivým krokem je odstranění dočasných souborů

Martin Chroust
PaměťJak...Android
Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

** Chytré hodinky dnes změří spoustu věcí, přeností ale někdy pokulhávají ** Studie se zaměřila na měření spálených kalorií ** Výsledky pro žádné z hodinek nedopadly dobře

Martin Miksa
MěřeníChytré hodinkyApple Watch
Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Tohle superodolné monstrum vás dostane vylepšenou termovizí, nočním viděním a laserovým ukazovátkem

Tohle superodolné monstrum vás dostane vylepšenou termovizí, nočním viděním a laserovým ukazovátkem

** Odolné smartphony s logem AGM vždy něčím překvapí ** Nový Glory G1S dostal do výbavy zatím nejlepší mobilní termovizi ** Za zmínku stojí špičková odolnost i integrovaný laser

Martin Chroust
TermokameraZvýšená odolnostSnapdragon