Vyzkoušeli jsme nové iPhony 14. Skvěle fotí a jejich Dynamic Island je chytrá pilulka na úspěch

  • Do rukou se nám dostaly modely iPhone 14, 14 Pro a 14 Pro Max
  • Základní model je drobnou evolucí, kterou skoro nepoznáte
  • Pravé novinky odhaluje až model Pro s chytrým průstřelem

Do redakce nám doputovaly dlouho očekávané novinky od Applu - iPhone 14, iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max. Letos se nejedná o žádný dramatický posun, ale o drobné sympatické inovace. Nejvíce jsou vidět hlavně na „pročkových” modelech.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Designově se telefony od loňské generace prakticky nezměnily. Liší se jen barvy, větší moduly fotoaparátu a v případě modelů Pro průstřelem v displeji

Vizuálně se telefony proti loňsku prakticky nezměnily. Stále mají skleněná záda a kovový rám. Základní model zůstal na první pohled dokonce úplně stejný, a to včetně výřezu v 6,1" OLED displeji. Zachována zde byla také 60Hz obnovovací frekvence obrazovky, která bude trnem v oku mnoha uživatelům.

Základní model zůstal i u loňského čipu Apple A15 Bionic, ač u jeho výkonnější verze z iPhonů 13 Pro s pětijádrovým GPU. Podědil od něj také vylepšené 12Mpx fotoaparáty, ač jsou zde stále jenom dva, rozmístěné diagonálně. Potěšit proti třináctkám alespoň může navýšení operační paměti, která letos činí 6 GB jako u modelů Pro. Tím ale změny víceméně končí a jedna se o opravdu velmi lehkou evoluci.

Apple iPhone 14 Pro 128GB Apple iPhone 14 Pro 128GB
nabízí 12 obchodů za ceny od 33 489 Kč
Srovnat ceny na Živě

Daleko zajímavější jsou modely Pro. Zachovány u nich byly velikosti OLED displejů (6,1", resp. 6,7" u iPhonu 14 Pro Max), chybět nemůže ani 120Hz frekvence, kterou Apple označuje jako ProMotion. Displeje jsou tentokrát na první pohled výrazně jasnější při maximálním jasu, a to díky vyššímu maximálnímu jasu až 2000 nitů.

Dynamic Island jako návyková vychytávka

Příjemnou změnou  konečně podpora funkce Always On, kterou si Apple udělal tak trošku po své. Jen ztlumí jas a sníží obnovovací frekvenci displeje na 1 Hz, a to je vše. Na první pohled je tak Always On displej na iPhonu jasnější, než u zhasnutých Androidů, ale s tím jde samozřejmě ruku v ruce i spotřeba energie.

Hlavní vizuální změnou je však pilulkovitý průstřel displeje, který značka přetavila ve výhodu. Apple jej nazývá Dynamic Island, jelikož se softwarově opticky rozšiřuje podle potřeby aplikací. Celý průstřel je aktivní a reaguje na dotyk díky pixelům okolo. To je možné i díky tomu, že ve skuetčnosti nejde o jeden průstřel, ale dva, které Apple vypnutím pixelů mezi nimi softwarově slil do jednoho. Někdy ale prostor mezi fyzickými otvory vyplní puntík signalizace aktivní kamery či mikrofonu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ukázka toho, jak se Dynamic Island přizpůsobuje různým aplikacím a dokonce je možné jej rozdělit na dva. Výhodou je, že od samého začátku Dynamic Island podporují i aplikace třetích stran jako třeba Spotify.

Kromě zobrazení stavových informací z něj lze spouštět i aplikace. Dokonce je možné jej rozdělit na dva, kdy ten malý muže sloužit k rychlému spouštění některých akci jako je třeba časovač. Výhodou je, že díky univerzálnímu API už jej od začátku podporuji i aplikace třetích stran. Celkově je celá funkce Dynamic Island velice elegantně zpracovaná a také velmi intuitivní.

Člověk si musí zvyknout jen na to, že klepnutím na „ostrůvek“ se daná aplikace aplikace otevře, zatímco dlouhým podržením na Islandu se, například při přehrávání hudby, pole „ostrůvku“ jen rozšíří. Příjemnější by to možná bylo obráceně, ale to je jen otázkou zvyku.

Vítaných 48 megapixelů

Co je zde úplně nové, je fotoaparát. Celý modul je ještě vystouplejší než loni, což poznáte, jak na pohled, tak hlavně po položení smartphonu na stůl, kdy je celý našikmo. Také se zvětšily snímače, navíc po dlouhých letech Apple zvýšil rozlišení hlavní kamerky na 48 Mpx. Díky spojování 4 pixelů do jednoho (tzv. quad pixel) jsou výstupy samozřejmě dále v rozlišení 12 Mpx.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
NV nastavení fotoaparátu je nyní možné fotit v ProRAW s rozlišením 12 nebo 48 MPx. Klasické fotky jsou díky funkci quad-pixel vždy dvanáctimegapixelové

Vynutit však jde vynutit při zapnutí focení v ProRAW formátu. Vyšší rozlišení však dovolilo přidat do aplikace přepínač pro rychlé 2x přiblížení, které probíhá výřezem z vyššího rozlišení. Samozřejmě nechybí ani vylepšený 12 MPx teleobjektiv a širokáč. Fotky jsou skvěle ostré, mají věrné barvy a vynikající detaily. To je u iPhonu nepsané pravidlo, a potvrdilo se i tentokorát.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ukázkové snímky z Apple iPhonu 14.

Stran výbavy máme u obou Proček nový čip Apple A16 Bionic, u něhož jsme naměřili zhruba 15 - 20% nárůst výkonu proti A15 Bionic. Operační paměť zůstala na 6 GB a překvapivě zůstala stejná i velikost úložiště která startuje na 128 GB, přičemž dostupný je až 1TB varianta. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekUkázkové fotky z Apple iPhonu 14 Pro Max

Co se týče všech nových iPhonů, tak paradoxně mají i některé hlavní novinky, které bohužel nemáme jak ukázat. Jednou z nich je automatická detekce autonehody, kdy vám telefon dokáže sám zavolat pomoc. Druhým je pak nouzová komunikace přes satelit, která zatím funguje pouze v USA a Kanadě.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Dle benchmarku Geekbench 5 je nový čip Apple A16 Bionic cca o 15 - 20 % výkonnější než čip A15 Bionic v základním iPhonu 14

Celkově jsou všechny tři telefony příjemnou evolucí. Škoda jen, že jsou u nás telefony meziročně výrazně dražší. Apple iPhone 14 startuje na ceně 26 490 Kč, u řady Pro startujeme na 33 490 Kč respektive 36 990 Kč u modelu Pro Max. To navíc mluvíme vždy jen o základní konfiguraci se 128GB úložištěm. Posun oproti loňsku zde samozřejmě je, ale upgrade se podle nás, zejména vzhledem k cenám, vyplatí spíše až u starších modelů.

Za zapůjčení nových Apple iPhonů 14, 14 Pro (Max) děkujeme obchodu iWant.

Apple iPhone 14 128GB
rozměry a hmotnost: 147 × 72 × 7,8 mm, 172 g
displej: 6,1", kapacitní OLED, 1 170 × 2 532, 457 PPI
sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s), 5G
konektivita: Lightning, Wi-Fi 6, Bluetooth 5, GPS
paměť: 128 GB, RAM: 6 GB, baterie: 3 279 mAh
procesor: Apple A15 Bionic (5-core GPU) (6× Avalanche, 3 GHz, 5nm)
operační systém: Apple iOS 16
fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk
73 %
vybavenost
cena: 26 489 Kč

Apple iPhone 14 Pro 128GB
rozměry a hmotnost: 147 × 72 × 7,9 mm, 206 g
displej: 6,1", kapacitní OLED, 1 179 × 2 556, 461 PPI
sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s), 5G
konektivita: Lightning, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.3, GPS
paměť: 128 GB, RAM: 6 GB, baterie: 3 200 mAh
procesor: Apple A16 Bionic (6× A16 Performance, 4 GHz, 4nm)
operační systém: Apple iOS 16
fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk
76 %
vybavenost
cena: 33 489 Kč49 840 Kč

Apple iPhone 14 Pro Max 128GB
rozměry a hmotnost: 161 × 78 × 7,9 mm, 240 g
displej: 6,7", kapacitní OLED, 1 290 × 2 796, 460 PPI
sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s), 5G
konektivita: Lightning, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.3, GPS
paměť: 128 GB, RAM: 6 GB, baterie: 4 323 mAh
procesor: Apple A16 Bionic (6× A16 Performance, 4 GHz, 4nm)
operační systém: Apple iOS 16
fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk
77 %
vybavenost
cena: 36 990 Kč

Diskuze (107) Další článek: Ultralevný Redmi A1 osekal už tak dost osekaný Redmi 9A. Místo MIUI má ale čistý Android Go

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Apple, iPhone, Android, iOS, Video, Fotoaparát, IP68, USA, Vlajková loď, Spotify, Kanada, Always On, Trojitý fotoaparát, Dynamic island, Průstřel v displeji, Škoda, Preview, Apple iPhone 14, Apple iPhone 14 Pro, Apple iPhone 14 Pro Max, GPU, Always on displej, Model, Aplikace, Proček, Apple iPhone na Heureka.czKonec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Jako kapka v moři. Prodeje všech Pixelů za posledních šest let jsou jen zlomkem toho, co prodá Samsung za rok

Jako kapka v moři. Prodeje všech Pixelů za posledních šest let jsou jen zlomkem toho, co prodá Samsung za rok

** Google na poli Pixelů vyvíjí velkou míru snahy ** Ta se mu však v prodejích zatím nevrací ** Za 6 let prodal tolik telefonů, jako desetinu toho, co Samsung za rok

Martin Chroust
PixelKeynote
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Samsung vystavuje na Designbloku. Na unikátní expozici navazuje prostor k vyzkoušení novinek řady Galaxy

Samsung vystavuje na Designbloku. Na unikátní expozici navazuje prostor k vyzkoušení novinek řady Galaxy

** Samsung vystavuje na letošním Designbloku v Praze ** Expozice kombinuje kruhovou projekční plochu se třemi roboty ** Na místě dostanete 10% slevu nebo nakoupíte ve Flexomatu

Martin Chroust
Skládací konstrukceSkládací displej
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace říjen 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace říjen 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Ruský koronavirus dokáže nakazit člověka. Imunita proti covidu ně něj nezabírá

Ruský koronavirus dokáže nakazit člověka. Imunita proti covidu ně něj nezabírá

** Koronavirus Khosta-2 přenášejí netopýři v okolí černomořského střediska Soči ** Ruští virologové ho považovali za neškodného pro člověka ** Teď se američtí vědci postarali o radikální přehodnocení tohoto názoru

Jaroslav Petr
KoronavirusRusko
Crew-5: Sledujte připojení kosmické lodi Crew Dragon k Mezinárodní vesmírné stanici
Jiří Černý
Crew DragonMezinárodní vesmírná stanice
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle