Vyzkoušeli jsme nové Sony Ericssony

Na trh se dostanou až za několik měsíců. Je na co se těšit? Vyzkoušeli jsme nové Sony Ericssony a přinášíme první dojmy a živé fotografie!
Kapitoly článku

Měli jsme možnost prohlédnout si a krátce vyzkoušet šest nových telefonů Sony Ericssonu, které ještě nebyly uvedeny na trh. Přinášíme vám krátké první dojmy a především velké množství „živých“ fotografií. Telefony byly vybaveny nefinálními verzemi firmwaru a tak důkladné testování funkcí nebylo na místě, ale základní obrázek si o telefonech můžete udělat už nyní.

Klepněte pro větší obrázek  
Nadílka jako od Ježíška

Poznámka: uvedené ceny jsou jen orientační, od skutečných cen po uvedení se mohou mírně lišit

Sony Ericsson K850i

Konečně jsme měli možnost v klidu si prohlédnout nový top model fotomobilů značky Sony Ericsson. První seznámení na tiskové konferenci bylo totiž jen krátké a uspěchané. Dlouho očekávaný nástupce modelů K790i, K800i a K810i vzbuzuje rozporuplné reakce a první dojem není jednoznačný.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson K850i: nezdá se, ale je to docela macek

Na telefonu asi nejvíc zaujme výbava. Ta je výborná a pokud nejste příznivci smartphonů, asi vám nebude nic chybět. Po stránce designu však K850i žádná bomba není. Je to obyčejný telefon z obyčejných plastů. Ty plasty jsou navíc lesklé a především zadní strana bude neustále upatlaná od otisků prstů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Krytka objektivu je schovaná za sklíčkem • zadní lesklý kryt je magnetem pro otisky prstů

Na telefonu se mi dále nelíbí jeho tloušťka. Není nějak extrémní, ale dnešní trendy velí něco jiného. Navíc není nijak zvlášť maskovaná nějakými optickými triky. Telefon proto působí velmi robustně. K800i je sice papírově tlustší, ale pouze v oblasti krytky fotoaparátu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Speciální tlačítko fotoaparátu • spoušť je docela zapuštěná • a tady můžete snadno ovládat zoom

Ovládání bude chtít delší dobu na zvykání. Prstenec hlavní navigační klávesy je sice pohodlně ovladatelný, ale je zakomponovaný mezi tlačítka běžné klávesnice a chybí mu potvrzovací střed. Pro potvrzování voleb je nutné přehmátnout na tlačítka pod displejem. Ta jsou senzorová, stačí jen letmý dotyk. A to je někdy nepříjemné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Systémový konektor a "garáž" pro paměťovou kartu

Co se mi ale líbí, to je spojení mobilního telefonu a fotoaparátu. Fotoaparát totiž není zdaleka jen doplňkem, ale velmi významnou funkcí. A Sony Ericsson K850i má k běžnému fotoaparátu velmi blízko. Najdete zde samozřejmě dvoupolohové tlačítko spouště a co víc, je tu i posuvné tlačítko, kterým lze přepínat mezi režimy: fotoaparát, kamera a prohlížení snímků. Takové přepínací tlačítko známe z běžných fotoaparátů. Rovněž provedení krytky po vzoru běžných fotoaparátů je u mobilů nezvyklé. Ale zároveň trochu nepraktické. Stylová lamelová krytka schovaná za krycím sklíčkem je sice efektní, ale nechrání krycí sklíčko proti mechanickému poškození.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Podsvícení klávesnice je sladěno s grafickým tématem

Numerická klávesnice je celkem pohodlná. Tlačítka jsou sice velmi malá, ale dostatečně vystupují nad okolní povrch a tak je hmatem snadno rozeznáte. Jen vedle tlačítek 2 a 5 musíte být opatrní, abyste nestiskli některý ze směrů navigační klávesy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na tohle si budeme muset chvíli zvykat

Firmware v jediném testovacím kousku, které má nyní české zastoupení Sony Ericssonu k dispozici, byl značně nefinální. Nebylo proto možné udělat ukázkové snímky a poslat si je do počítače.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázka práce s fotoaparátem: běžný hledáček a volba funkcí

Tip: první ukázkové fotografie ze Sony Ericssonu K850i si prohlédněte zde

MobilMania hodnotí: Tento mobil má mnoho společného s běžným digitálním fotoaparátem. Zda jej dokáže plně nahradit ukáží až snímky pořízené s prodejní verzí telefonu, ale věříme, že ano. Na design a ovládání si bude muset uživatel delší dobu zvykat, ale výbava a uživatelské prostředí nezklame.

Sony Ericsson K850i ve zkratce:

 • sítě: GSM (900/1800/1900 MHz), UMTS (850/1900/2100 MHz)
 • datové přenosy: GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA
 • rozměry a hmotnost: 102 × 48 × 17 mm, 118 gramů
 • fotoaparát: rozlišení 5MPx, autofocus, xenonový blesk, 16× digitální zoom
 • paměť: interní paměť 40 MB, slot pro paměťové karty Memory Stick Micro (M2) kompatibilní s kartami microSD; 512MB memory stick v balení, podpora mass storage
 • displej: 2,2palcový, aktivní TFT, rozlišení 240 × 320 bodů, 262 tisíc barev
 • konektivita: Bluetooth 2.0 (A2DP), Fast Port,
 • multimédia: přehrávač hudby a videa, rádio s RDS
 • cena a dostupnost: 15 000 Kč, říjen 2007

Sony Ericsson W910i

Bude to jeden z nejlépe vybavených a také jeden z nejatraktivnějších Walkmanů. Zapůsobil na mě jako sportovní auto – je široký a placatý, navíc s atraktivním lakem. Nabízet se bude v černém a červeném provedení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Červená není jenom pro holky...

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jeden ze nejlepších Walkmanů a myslíme si, že i jeden z nejhezčích

Telefon zaujme svým obřím displejem. Na ploše se nešetřilo, rozlišení je ale standardní QVGA. Také klávesnice dostala dostatek prostoru, a tak může nabídnout velká a pohodlná tlačítka. Jenomže při ovládání jsem záhy narazil – kde je ale šipka zpět a co tu dělají klávesy se sluchátky? Toto řešení jsme mohli vidět jen u některých levných modelů. Zástupci výrobce toto řešení vysvětlili tak, že pro nezkušené uživatele mobilního telefonu jsou tlačítka se symboly sluchátek lépe pochopitelná a proto jim vyšli vstříc. Že by byl špičkový Walkman W910i určen začínajícím uživatelům se mi nechce věřit a tento počin výrobce mi není jasný. Ovládání Sony Ericssonů mi připadá logické a novoty zaváděné u modelu W910i budou zákazníky věrné Sony Ericssonům akorát mást.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pár zajímavých detialů

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Černá varianta 

V balení spolu s telefonem získáte miniaturní čtečku karet Memory Stick Micro do USB portu počítače. Čtečka je provedena ve stejné barvě jako telefon a díky praktickému poutku si jej můžete k telefonu připevnit jako ozdobu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Miniaturní čtečka paměťových karet bude součástí prodejního balení

MobilMania hodnotí: Telefon s rychlými daty, velmi bohatou výbavou a designem, který vystupuje z řady. Cena je vzhledem k výbavě a obsahu prodejního balení přiměřená.Je to povedený model, který si své zákazníky najde. Pokud bude jejich předchozí telefon jiný Sony Ericsson, budou si muset zvykat na ovládání.

Sony Ericsson W910i ve zkratce:

 • rozměry a hmotnost: 99 × 50 × 12,5 mm, 86 g
 • sítě: GSM 850/900/1800/1900 MHz, UMTS/HSDPA 2100 MHz
 • datové přenosy: EDGE, GPRS, UMTS, HSDPA
 • displej: rozlišení 240 × 320 bodů, 262 tisíc barev, úhlopříčka 2,4 palců
 • paměť: vnitřní 40 MB + paměťová karta Memory Stick Micro 1 GB
 • hudební funkce: Walkman 3.0, FM rádio s RDS, TrackID, SensMe, Shake Control, streamovaný přenos hudby i videa, Bluetooth A2DP
 • ostatní funkce: videohovory, 2Mpx fotoaparát, čtečka RSS, podpora blokování, videohovory, ActiveSync, internetový prohlížeč NetFront
 • cena a dostupnost: 13 000 Kč, listopad 2007

Témata článku: Sony, Smartphony, Ericsson, Sony Ericsson K850i, Sony Ericsson T250i, Sony Ericsson T650i, Sony Ericsson W910i, Sony Ericsson Z250i, Sony Ericsson Z320i, Stolní nabíječka, Letmý dotyk, Dnešní trend, Son, Působivý efekt, Mladý uživatel, Elitní model, Sportovní auto, Podobná cena, Očekávaný nástupce, Nov, Eri, Modrá verzeSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce brzy změnit Cubot Pocket

Martin Chroust
Kompaktní velikostAndroid
Toto jsou nejlepší levné telefony. Alespoň 90Hz displej je už téměř standard, 5G ani zdaleka ne

Toto jsou nejlepší levné telefony. Alespoň 90Hz displej je už téměř standard, 5G ani zdaleka ne

** Vybrali jsme ty nejlepší levné smartphony ** Nejlevnější startují na 2 000 Kč, nejdražší jsou téměř za 6 tisíc ** Většina nabídne alespoň 90Hz displej a některé i 5G konektivitu

Martin Miksa
Nižší třída
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Velký srovnávací test kamer do auta. Koupíte už za pár stovek, ale vyplatí se připlatit

Velký srovnávací test kamer do auta. Koupíte už za pár stovek, ale vyplatí se připlatit

Za čelními skly mnoha vozidel lze v posledních letech čím dál častěji kromě očí samotného řidiče spatřit i jedno oko navíc. Patří autokameře, která slouží jako svědek při případných nehodách. Otestovali jsme osm z nich v oblíbené cenové relaci mezi dvěma a čtyřmi tisíci korun.

Jan Spěšný
SrovnáníKamera
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

** Značka Blackview uvedla na trh dvě nová odolná monstra ** Pyšní se maximální odolností, obří baterií i podporou 5G sítí ** Jeden telefon vsadil na noční vidění, druhý zase na termovizi

Martin Chroust
TermokameraMIL-STD 810BlackView
Elektromobily s dojezdem aspoň 1000 km. Většinou jen slibují, některé už se dají koupit a jeden míří výrazně dál

Elektromobily s dojezdem aspoň 1000 km. Většinou jen slibují, některé už se dají koupit a jeden míří výrazně dál

** Primární nedostatek elektromobilů známe – dojezd. ** Mercedes ujel v běžném provozu přes 1000 kilometrů na jedno nabití. ** Seznam elektromobilů, které se této metě blíží, nebo to slibují.

Michal Dokoupil
ElektromobilitaAkumulátoryAutomobily