Vyzkoušeli jsme nové Sony Ericssony

Na trh se dostanou až za několik měsíců. Je na co se těšit? Vyzkoušeli jsme nové Sony Ericssony a přinášíme první dojmy a živé fotografie!
Kapitoly článku

Měli jsme možnost prohlédnout si a krátce vyzkoušet šest nových telefonů Sony Ericssonu, které ještě nebyly uvedeny na trh. Přinášíme vám krátké první dojmy a především velké množství „živých“ fotografií. Telefony byly vybaveny nefinálními verzemi firmwaru a tak důkladné testování funkcí nebylo na místě, ale základní obrázek si o telefonech můžete udělat už nyní.

SE_61.jpg  
Nadílka jako od Ježíška

Poznámka: uvedené ceny jsou jen orientační, od skutečných cen po uvedení se mohou mírně lišit

Sony Ericsson K850i

Konečně jsme měli možnost v klidu si prohlédnout nový top model fotomobilů značky Sony Ericsson. První seznámení na tiskové konferenci bylo totiž jen krátké a uspěchané. Dlouho očekávaný nástupce modelů K790i, K800i a K810i vzbuzuje rozporuplné reakce a první dojem není jednoznačný.

SE_32.jpg SE_33.jpg SE_35.jpg SE_36.jpg
SE_37.jpg SE_38.jpg SE_39.jpg SE_56.jpg
Sony Ericsson K850i: nezdá se, ale je to docela macek

Na telefonu asi nejvíc zaujme výbava. Ta je výborná a pokud nejste příznivci smartphonů, asi vám nebude nic chybět. Po stránce designu však K850i žádná bomba není. Je to obyčejný telefon z obyčejných plastů. Ty plasty jsou navíc lesklé a především zadní strana bude neustále upatlaná od otisků prstů.

SE_45.jpg SE_46.jpg SE_47.jpg SE_48.jpg
Krytka objektivu je schovaná za sklíčkem • zadní lesklý kryt je magnetem pro otisky prstů

Na telefonu se mi dále nelíbí jeho tloušťka. Není nějak extrémní, ale dnešní trendy velí něco jiného. Navíc není nijak zvlášť maskovaná nějakými optickými triky. Telefon proto působí velmi robustně. K800i je sice papírově tlustší, ale pouze v oblasti krytky fotoaparátu.

SE_50.jpg SE_51.jpg SE_52.jpg
Speciální tlačítko fotoaparátu • spoušť je docela zapuštěná • a tady můžete snadno ovládat zoom

Ovládání bude chtít delší dobu na zvykání. Prstenec hlavní navigační klávesy je sice pohodlně ovladatelný, ale je zakomponovaný mezi tlačítka běžné klávesnice a chybí mu potvrzovací střed. Pro potvrzování voleb je nutné přehmátnout na tlačítka pod displejem. Ta jsou senzorová, stačí jen letmý dotyk. A to je někdy nepříjemné.

SE_49.jpg SE_53.jpg SE_54.jpg 
Systémový konektor a "garáž" pro paměťovou kartu

Co se mi ale líbí, to je spojení mobilního telefonu a fotoaparátu. Fotoaparát totiž není zdaleka jen doplňkem, ale velmi významnou funkcí. A Sony Ericsson K850i má k běžnému fotoaparátu velmi blízko. Najdete zde samozřejmě dvoupolohové tlačítko spouště a co víc, je tu i posuvné tlačítko, kterým lze přepínat mezi režimy: fotoaparát, kamera a prohlížení snímků. Takové přepínací tlačítko známe z běžných fotoaparátů. Rovněž provedení krytky po vzoru běžných fotoaparátů je u mobilů nezvyklé. Ale zároveň trochu nepraktické. Stylová lamelová krytka schovaná za krycím sklíčkem je sice efektní, ale nechrání krycí sklíčko proti mechanickému poškození.

SE_55.jpg SE_57.jpg 
Podsvícení klávesnice je sladěno s grafickým tématem

Numerická klávesnice je celkem pohodlná. Tlačítka jsou sice velmi malá, ale dostatečně vystupují nad okolní povrch a tak je hmatem snadno rozeznáte. Jen vedle tlačítek 2 a 5 musíte být opatrní, abyste nestiskli některý ze směrů navigační klávesy.

SE_40.jpg SE_42.jpg SE_43.jpg SE_41.jpg
Na tohle si budeme muset chvíli zvykat

Firmware v jediném testovacím kousku, které má nyní české zastoupení Sony Ericssonu k dispozici, byl značně nefinální. Nebylo proto možné udělat ukázkové snímky a poslat si je do počítače.

SE_59.jpg SE_58.jpg SE_60.jpg
Ukázka práce s fotoaparátem: běžný hledáček a volba funkcí

Tip: první ukázkové fotografie ze Sony Ericssonu K850i si prohlédněte zde

MobilMania hodnotí: Tento mobil má mnoho společného s běžným digitálním fotoaparátem. Zda jej dokáže plně nahradit ukáží až snímky pořízené s prodejní verzí telefonu, ale věříme, že ano. Na design a ovládání si bude muset uživatel delší dobu zvykat, ale výbava a uživatelské prostředí nezklame.

Sony Ericsson K850i ve zkratce:

 • sítě: GSM (900/1800/1900 MHz), UMTS (850/1900/2100 MHz)
 • datové přenosy: GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA
 • rozměry a hmotnost: 102 × 48 × 17 mm, 118 gramů
 • fotoaparát: rozlišení 5MPx, autofocus, xenonový blesk, 16× digitální zoom
 • paměť: interní paměť 40 MB, slot pro paměťové karty Memory Stick Micro (M2) kompatibilní s kartami microSD; 512MB memory stick v balení, podpora mass storage
 • displej: 2,2palcový, aktivní TFT, rozlišení 240 × 320 bodů, 262 tisíc barev
 • konektivita: Bluetooth 2.0 (A2DP), Fast Port,
 • multimédia: přehrávač hudby a videa, rádio s RDS
 • cena a dostupnost: 15 000 Kč, říjen 2007

Sony Ericsson W910i

Bude to jeden z nejlépe vybavených a také jeden z nejatraktivnějších Walkmanů. Zapůsobil na mě jako sportovní auto – je široký a placatý, navíc s atraktivním lakem. Nabízet se bude v černém a červeném provedení.

SE_01.jpg SE_02.jpg SE_03.jpg SE_04.jpg
Červená není jenom pro holky...

SE_09.jpg SE_10.jpg SE_13.jpg SE_14.jpg SE_15.jpg SE_23.jpg SE_24.jpg SE_31.jpg
Jeden ze nejlepších Walkmanů a myslíme si, že i jeden z nejhezčích

Telefon zaujme svým obřím displejem. Na ploše se nešetřilo, rozlišení je ale standardní QVGA. Také klávesnice dostala dostatek prostoru, a tak může nabídnout velká a pohodlná tlačítka. Jenomže při ovládání jsem záhy narazil – kde je ale šipka zpět a co tu dělají klávesy se sluchátky? Toto řešení jsme mohli vidět jen u některých levných modelů. Zástupci výrobce toto řešení vysvětlili tak, že pro nezkušené uživatele mobilního telefonu jsou tlačítka se symboly sluchátek lépe pochopitelná a proto jim vyšli vstříc. Že by byl špičkový Walkman W910i určen začínajícím uživatelům se mi nechce věřit a tento počin výrobce mi není jasný. Ovládání Sony Ericssonů mi připadá logické a novoty zaváděné u modelu W910i budou zákazníky věrné Sony Ericssonům akorát mást.

SE_16.jpg SE_17.jpg SE_18.jpg SE_19.jpg SE_20.jpg SE_71.jpg SE_21.jpg SE_22.jpg
Pár zajímavých detialů

SE_26.jpg SE_27.jpg SE_28.jpg SE_29.jpg 
Černá varianta 

V balení spolu s telefonem získáte miniaturní čtečku karet Memory Stick Micro do USB portu počítače. Čtečka je provedena ve stejné barvě jako telefon a díky praktickému poutku si jej můžete k telefonu připevnit jako ozdobu.

SE_05.jpg SE_06.jpg SE_07.jpg SE_08.jpg
Miniaturní čtečka paměťových karet bude součástí prodejního balení

MobilMania hodnotí: Telefon s rychlými daty, velmi bohatou výbavou a designem, který vystupuje z řady. Cena je vzhledem k výbavě a obsahu prodejního balení přiměřená.Je to povedený model, který si své zákazníky najde. Pokud bude jejich předchozí telefon jiný Sony Ericsson, budou si muset zvykat na ovládání.

Sony Ericsson W910i ve zkratce:

 • rozměry a hmotnost: 99 × 50 × 12,5 mm, 86 g
 • sítě: GSM 850/900/1800/1900 MHz, UMTS/HSDPA 2100 MHz
 • datové přenosy: EDGE, GPRS, UMTS, HSDPA
 • displej: rozlišení 240 × 320 bodů, 262 tisíc barev, úhlopříčka 2,4 palců
 • paměť: vnitřní 40 MB + paměťová karta Memory Stick Micro 1 GB
 • hudební funkce: Walkman 3.0, FM rádio s RDS, TrackID, SensMe, Shake Control, streamovaný přenos hudby i videa, Bluetooth A2DP
 • ostatní funkce: videohovory, 2Mpx fotoaparát, čtečka RSS, podpora blokování, videohovory, ActiveSync, internetový prohlížeč NetFront
 • cena a dostupnost: 13 000 Kč, listopad 2007

Témata článku: Sony, Smartphony, Ericsson, Sony Ericsson K850i, Sony Ericsson T250i, Sony Ericsson T650i, Sony Ericsson W910i, Sony Ericsson Z250i, Sony Ericsson Z320i, Modrá verze, Podobná cena, Působivý efekt, Očekávaný nástupce, Letmý dotyk, Eri, Mladý uživatel, Sportovní auto, Son, Stolní nabíječka, Dnešní trend, Nov, Elitní model