Vyzkoušeli jsme ohebný Huawei Mate X. Rozevírání a skládání je silně návykové

Ještě před zářijovým uvedením na trh jsme dostali možnost vyzkoušet si ohebný smartphone Huawei Mate X. Jde o pozoruhodné zařízení nové generace, které využívá flexibilního OLED panelu (v podstatě displejové fólie) nataženého na dvoukřídlé rozevírací konstrukci. Na rozdíl od Samsungu Galaxy Fold se displej nachází z vnější strany a v zavřeném stavu tak není třeba používat žádný sekundární panel.

Mate X se ve složeném stavu velikostně nijak zásadně neliší od současných klasických smartphonů s protáhlým displejem. Rohy jsou hranaté a okraje displeje naprosto minimální. Druhá strana už je hodně specifická. Část šířky panelu ukrajuje brada, v níž se nachází trojitý fotoaparát Leica a další nezbytný hardware.

Pokročilý kloubní mechanismus

Všimněte si, že displej se rozsvítí vždy na té straně, kterou telefon směřuje k vašemu obličeji. Zjištění správné orientace mají na starosti polohové senzory, které pracují spolehlivě a i když zařízení přetáčíte ze strany na stranu, vždy se rozsvítí ta správná polovina panelu.

Klepněte pro větší obrázek
Detail na kloub zvaný Falcon Wing. Díváme se na hroty kovových „špejlí“, které jsou pospojovány a tvoří tak řetěz, který se umí natahovat a smršťovat. Přes něj se pak ohýbá flexibilní OLED displej

Hmotnost zařízení je o hodně vyšší, než jsme u současných smartphonů zvyklí a dosahuje téměř 300 gramů. Otevírací mechanismus má na starosti výrazné mechanické tlačítko umístěné v bradě zařízení. Stačí jej stisknout a ze zámečků se uvolní jedno křídlo displeje, které drží na pružině. K narovnání do zcela rozloženého stavu už je pak potřeba postupovat ručně přes kloub nazvaný Falcon Wing – tedy sokolí křídlo.

V kloubu je instalováno několik členů zhruba válcovitého tvaru. Přes tyto tyčinky se ohýbá flexibilní OLED panel. V místě kloubu je v rozloženém stavu patrná mírně vzedmutá vlna. Nejde o chybu, ale vlastnost. Materiál zde musí mít nějakou rezervu, podobně jako třeba lidská kůže na lokti, aby se při ohnutí nepotrhal.

Čtečka v tlačítku a chybějící jack

V rozloženém stavu má displej téměř čtvercový poměr stran a osmipalcovou úhlopříčku. Tento mód je ideální pro čtení delších textů. Pokud telefon zase složíte, stránka v internetovém prohlížeči se přizpůsobí a ve čtení můžete pokračovat na jedné z užších stran.

Na boční hraně tvořící okraj brady nalezneme zapínací tlačítko kombinované se čtečkou otisků. Jde o velmi praktické řešení, se kterým už kdysi přišly smartphony Sony. Pro konstrukci Mate X to je prakticky jediná možnost umístění.

Klepněte pro větší obrázek
Průhledový render naznačuje, kde jsou v zařízení umístěny součástky. Modře vyznačené jsou antény pro příjem 5G

Trojitý fotoaparát má stejné rozmístění i parametry čoček jako foťák modelu Huawei P30. Vzhledem k častějšímu manipulování v dlaních si jen musíte dát pozor, abyste objektivy neměli umazané.

Na spodní hraně brady vidíme místo tak akorát pro USB-C konektor, na 3,5mm už prostor nezbývá. Pod mřížkou s kruhovými otvory se skrývá hlasitý reproduktor. Na opačné straně pak v tenkém průřezu menšího levého křídla leží hybridní slot pro dvě nanoSIM karty, případně paměťovou NM Card.

Velký displej pro psaní všemi deseti

Výhodou tohoto typu ohebné konstrukce je, že můžete zařízení rozložit do různých úhlů a část displeje vždy bude aktivní. Snadno tak můžete kratší křídlo použít jako podstavec a na zbylé části sledovat video.

Zadní, nebo lépe řečeno vnitřní strana zařízení není tolik zajímavá. Odhaluje ale trojici zámečků, díky kterým telefon i přes tlak pružiny drží v zavřeném stavu u sebe. Odpor pružiny je poměrně velký, takže telefon vždy bezpečně rozevřete do polohy, do které potřebujete.

Displej s větší úhlopříčkou přímo vybízí k tomu, abyste na něm mohli pohodlněji psát na virtuální klávesnici. Po rozložení se dá dokonce psát téměř všemi deseti prsty. Po napsání textu zase zařízení složíte a normálně pokračujete v práci.

Hlavní i selfie foťák v jednom

Aktivní plocha levého křídla displeje je zmenšená nejen o plochu brady s foťáky, ale také o spodní oblast, kde je pouze ikona k aktivaci selfie režimu na fotoaparátu. Žádná separátní selfie kamera v Matu X není, pro portréty se používá hlavní fotoaparát a zmenšená plocha displeje slouží jako náhledové okénko.

Klepněte pro větší obrázek
Baterii bylo nutno rozdělit na dva články a ty umístit do obou křídel zařízení

Do režimu hlavního fotoaparátu se poté dostanete pouhým otočením zařízení. Zde už najdete všechny klasické režimy známé z telefonů Huawei. Fotit můžete i v rozloženém stavu, ale není to příliš praktické pro udržení dostatečně stabilizovaného záběru a kvůli riziku zastínění objektivů prsty. Také ve fotoaparátu je aplikace spuštěná tak dlouho dokud ji nevypnete a skládání nebo rozevírání telefonu nemá na její běh vliv.

Huawei Mate X
rozměry a hmotnost: 161 × 146 × 11,0 mm, 295 g
displej: 8,0", kapacitní OLED, 2 200 × 2 480, 414 PPI
sítě: GSM, 3G, LTE (1400|600 Mb/s), 5G
konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS
paměť: 512 GB, NM Card (256 GB), RAM: 8 GB, baterie: 4 500 mAh
procesor: Hisilicon Kirin 980 (8× Cortex-A76, 3 GHz, 7nm)
operační systém: Google Android 9 (Pie)
fotoaparát: 40MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk
65 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Diskuze (11) Další článek: Největší chyba Microsoftu? Že prohrál boj o mobily, říká dnes Bill Gates

Témata článku: Huawei, Fotoaparát, Video, Týden mobilně, Leica, Skládací konstrukce, Ohebný displej, Selfie, Huawei Mate X, Wing, Křídlo, Displej, Skládání, Síl, Oled panel, Huawei Mate, Podstavec, Rozložený stav, Orientace, Pružina, Falcon Wing, NM Card, Sklad, Mat X, Huawei Mást X