Vyzkoušeno: Měření aktivit s Jawbone Up24

Váleli jste se nebo uběhli půlmaraton? S náramkem na ruce budete mít všechna data při ruce. Dnes vyzkoušíme Jawbone UP24.

Jawbone je firma, která stejně jako Fitbit sídlí v San Franciscu. Na rozdíl od svého známějšího konkurenta nevyrábí pouze fitness doplňky, ale také audio techniku, konkrétně bluetooth sluchátka a přenosné reproduktory Jambox. První měřící náramek UP vydala v listopadu 2011 a právě testovaný UP24 je už evoluční následovník z loňského roku.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Jawbone UP24 a iPod Touch s iOS. Stejně se bude hodit i k iPhonu nebo telefonu s Androidem

Kroky automaticky, spánek jen na půl

Vzhled a provedení je v konkurenci jiných fitness náramků unikátní. Do oválu vytvarovaná, pogumovaná a flexibilní „tyčinka“ obepne zápěstí a příjemně se podle něj vytvaruje. Nemá žádné nastavitelné zapínání a proto je již při nákupu nutné dobře vybrat velikost. Na tento problém Jawbone myslel při návrhu balení, jehož součástí je měřidlo obvodu zápěstí. Nasazování a sundávání náramku je bezproblémové a neměl jsem pocit, že by náramek měl prasknout nebo se jinak opotřebit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Rafinované balení s nenápadnou mírkou na velikost • uvnitř najdete náramek a kabel k napájení z libovolného USB zdroje

Jeden konec náramku má v sobě ukryté tlačítko na přepínání mezi denním a nočním režimem a zapnutí funkce stopek. Na druhém konci je 2,5 mm jack sloužící k nabíjení, chrání jej pevně připevněný kryt. K nabíjení, které je nutné každých 5 dnů, budete potřebovat dodávaný adaptér, USB port a 80 minut času. Z mého osobního pohledu je provedení náramku jedno z nejlepších v kategorii nositelné elektroniky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Připojení napájecího kabelu se provádí přes malý 2,5mm jack

Jawbone UP24, podobně jako konkurenti, používá k analýze pohybu tříosý akcelerometr. Ten je hlavním mozkem náramku a určuje kolik bylo provedeno kroků. Z toho už se pak přepočítává, jakou vzdálenost člověk urazil, kolik kalorií spálil, kolik minut byl aktivní a kolik minut v klidu. V noci pak pozná, jak klidný byl jeho spánek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Na konci pásku je tlačítko, kterým se aktivuje a deaktivuje noční režim. Funkci krátce indikuje svítící symbol.

Měření denní aktivity probíhá automaticky, když je náramek na zápěstí. Výjimkou je režim spánku, který musí být uživatelem aktivován a po probuzení zase deaktivován. Všechny aktivity se pravidelně synchronizují s mobilními zařízeními se systémy iOS a Android, pro které vydal Jawbone svoji aplikaci UP. U Androidu nejsou podporované všechny smartphony a tablety, ale ty hlavní ano.

Žádný web, jen aplikace

Nastavení náramku je velice jednoduché, provádí se v aplikaci. Ve svém profilu si nastavíte pohlaví, výšku, váhu a věk, připojíte k profilu náramek a měření může začít. Vše je vysvětleno krok po kroku. Analyzovat pohyb je možné pouze přes mobilní aplikace.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Bez spárovaného chytrého telefonu nemá Jawbone smysl

Oficiální webové rozhraní, jako má Fitbit, Garmin nebo Nike, neexistuje. Komunita uživatelů vytvořila velice omezenou neoficiální internetovou stránku (www.upinterface), která ale nemá žádnou přidanou hodnotu oproti mobilním aplikacím.

Klepněte pro větší obrázek¨Klepněte pro větší obrázek
Jawbone UP24 a aplikace na iPod Touch • Aplikace pro Android je identická – takto vypadá úvodní obrazovka

Aplikace UP je velice povedená, jak z uživatelského pohledu, tak z grafického. Dominantním prvkem je aktuální stav plnění cíle. Hlavním cílem je vždy počet kroků. Pokud měříte spánek a přísun potravin, tak se tyto údaje také objeví hned po spuštění aplikace. Detailnější denní, týdenní a měsíční informace o pohybu, spánku a jídle jsou také k dispozici.

Manuálně můžete k aktivitám přidat konkrétní činnost (například jóga nebo tenis) a pokud chcete mít přehled o snězeném jídle a vypitých tekutinách, můžete to ručně zadávat. Databáze aktivit a potravin je mnohem menší než u Fitbitu, ale zato je celý proces jednodušší a nezabere tolik času. Nemusíte přemýšlet kolik procent tuku měl právě snězený jogurt, stačí zvolit „jogurt“. Měření sice není tak přesné, ale uživatelsky je to příjemnější řešení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Nastavení profilu a cílů • sledování statistik (v iOS a na Androidu)

Náramek neošálíte máváním rukou

Jawbone UP měří chůzi a běh s podobnou přesností jako konkurent Fitbit Flex. Vzdálenosti jsou měřeny s přesností +/- 10% a citlivost na počítání kroků je velmi dobrá. Při jízdě tramvají, autem či na kole se počet kroků nenavyšuje, a to ani když je povrch nerovný a zápěstní není v klidu.

Velmi motivačním ukazatelem jsou aktivní a pasivní minuty. Zde je velmi dobře vidět, kolik času je uživatel na nohou a v pohybu, a kolik minut sedí u počítače nebo před televizí. Když pak večer vidí, že byl v pohybu jen jednu hodinu za celý den, tak ho to zarazí. Problémem zůstávají aktivity, kde chůze a běh nehrají hlavní roli. Nike Fuelband pro tyto případy vyvinul Fuel body. Tato jednotka podávala mnohem přesnější zprávy o skutečně vynaložené aktivitě, protože zaznamenávala i švihy rukou. Tenis, golf, baseball nebo házení frisbee bylo započítáno.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Vývoj lehkého a tvrdého spánku • nastavení vibračního alarmu • záznam jídla a tekutin

Zhodnocení jak přesný je záznam spánku je dost složité na posouzení. Bohužel se ukázalo, že každé měřidlo hlásí odlišné časy lehkého a tvrdého spánku, a určit, které je správné, je v běžných podmínkách skoro nemožné. Na analýzu spánku je navázaná také funkce optimálního probuzení pomocí vibrací v pásku. Subjektivně bych řekl, že s tímto alarmem se mi ráno vstávalo lépe, ale je otázkou, nakolik je to vsugerovaný pocit a jak by se vyvíjel v delším období.

Jawbone U24P se hodně snaží motivovat k aktivitě. Pokud k cíli chybí pár set kroků, dostanete na mobil notifikaci. Můžete si nastavit vibraci náramku po hodině neaktivity nebo porovnávat výkony s kamarády. Také je možné náramek integrovat do jiných aplikací, jako je RunKeeper, Strava nebo MyFitnessPal. Vše je nastaveno tak, abyste náramek používali co nejvíce, a aby neomrzel.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pěkné, ale drahé

Měřících náramků je mnoho a Jawbone UP24 mezi nimi vyčnívá dobře provedeným designem a krásnou aplikací. Prostředí je intuitivní, rychlé a jednoduché. Pro někoho bude možná jednoduché až moc. Databáze sportovních aktivit a potravin je v porovnání s Fitbit dost omezená. Chybějící webové rozhraní také fitness nadšence nepotěší. Opačný pól uživatelů, kteří chtějí náramek nasadit a dále se o něj nestarat, zase nepotěší pouhá týdenní výdrž baterie a chybějící voděodolnost. Popularita fitness náramků je však důkazem toho, že svoje uživatele si vždy najde. A Jawbone UP24 nebude výjimkou, i když cena leckoho odradí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Jawbone UP24 mezi konkurencí

Jawbone UP24 aktuálně koupíte za 3 990 Kč, a to například u iSTYLE, odkud jsme si náramek půjčili k testu.

hce counter

Porovnejte s konkurencí:

Diskuze (6) Další článek: Vodafone Instant Network Mini: mobilní síť v batohu

Témata článku: Příslušenství, Měření, Vyzkoušeno, Oficiální web, Nastavení náramku, Akt, Libovolné usb, Baseball, Tekutina, Komunita uživatelů, Týdenní výdrž, Dodávaný adaptér, MyFitnessPal, Jóga, Opačný pól, Osobní pohled, UPI, Tříosý akcelerometr, Napájecí kabel, Chybějící voděodolnostSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak číst na smartphonu a tabletu e-knihy? Čtečku sice plně nenahradí, zato knížky si můžete půjčit v knihovně

Jak číst na smartphonu a tabletu e-knihy? Čtečku sice plně nenahradí, zato knížky si můžete půjčit v knihovně

** Čtečky knih jsou ideálním společníkem na letní dovolené ** Pokud čtečku nemáte, zastoupí ji smartphone nebo tablet ** Budete ale potřebovat kvalitní displej a vhodnou aplikaci

Martin Chroust
Čtečka elektronických knihMobilní aplikace
18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

** WhatsApp je jedna z nejrozšířenějších komunikačních aplikací ** Obsahuje mnoho skrytých funkcí, které vylepší používání ** Zde najdete tipy na ty nejužitečnější

Adam Kos
WhatsAppTipy a triky
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Samsung ukazuje možnosti 200Mpx foťáku. S kvalitní optikou to jde samo, jak by ale vypadala vyfocená mobilem?

Samsung ukazuje možnosti 200Mpx foťáku. S kvalitní optikou to jde samo, jak by ale vypadala vyfocená mobilem?

** Samsung ukázal možnosti 200Mpx snímačů ** Fotočip umístil na základní desku a přidal obří kvalitní optiku ** Jak by asi fotka vypadala, pokud by ji pořídil smartphone?

Martin Chroust
200 MpxFotoaparát
Garmin se naučil volat. Recenze sportovních hodinek Garmin Venu 2 Plus

Garmin se naučil volat. Recenze sportovních hodinek Garmin Venu 2 Plus

Garmin Venu 2 prošly testem v Computeru 8/21, nyní přichází nástupce s označením Plus. Hlavní novinkou je integrace mikrofonu a reproduktoru pro možnost telefonování.

Jiří Kuruc
Hlasový asistentGarminHodinky
Chytrý prsten Oura ve speciální edici Gucci. Je doplněný zlatem a stojí jako smartphone

Chytrý prsten Oura ve speciální edici Gucci. Je doplněný zlatem a stojí jako smartphone

** Chytré dnes nemusí být jen hodinky, ale třeba i prstýnky ** A ještě lépe, když se celek spojí se světoznámou značkou ** Zlatý prsten Oura od Gucciho stojí jako špičkový smartphone

Martin Chroust
Chytrý prstenZlatoLimitovaná edice
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečná „díla“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý
DatacentraServery
S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

** Značka Blackview uvedla na trh dvě nová odolná monstra ** Pyšní se maximální odolností, obří baterií i podporou 5G sítí ** Jeden telefon vsadil na noční vidění, druhý zase na termovizi

Martin Chroust
TermokameraMIL-STD 810BlackView
Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace