Vyzkoušeno: Měření aktivit s Jawbone Up24

Váleli jste se nebo uběhli půlmaraton? S náramkem na ruce budete mít všechna data při ruce. Dnes vyzkoušíme Jawbone UP24.

Jawbone je firma, která stejně jako Fitbit sídlí v San Franciscu. Na rozdíl od svého známějšího konkurenta nevyrábí pouze fitness doplňky, ale také audio techniku, konkrétně bluetooth sluchátka a přenosné reproduktory Jambox. První měřící náramek UP vydala v listopadu 2011 a právě testovaný UP24 je už evoluční následovník z loňského roku.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Jawbone UP24 a iPod Touch s iOS. Stejně se bude hodit i k iPhonu nebo telefonu s Androidem

Kroky automaticky, spánek jen na půl

Vzhled a provedení je v konkurenci jiných fitness náramků unikátní. Do oválu vytvarovaná, pogumovaná a flexibilní „tyčinka“ obepne zápěstí a příjemně se podle něj vytvaruje. Nemá žádné nastavitelné zapínání a proto je již při nákupu nutné dobře vybrat velikost. Na tento problém Jawbone myslel při návrhu balení, jehož součástí je měřidlo obvodu zápěstí. Nasazování a sundávání náramku je bezproblémové a neměl jsem pocit, že by náramek měl prasknout nebo se jinak opotřebit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Rafinované balení s nenápadnou mírkou na velikost • uvnitř najdete náramek a kabel k napájení z libovolného USB zdroje

Jeden konec náramku má v sobě ukryté tlačítko na přepínání mezi denním a nočním režimem a zapnutí funkce stopek. Na druhém konci je 2,5 mm jack sloužící k nabíjení, chrání jej pevně připevněný kryt. K nabíjení, které je nutné každých 5 dnů, budete potřebovat dodávaný adaptér, USB port a 80 minut času. Z mého osobního pohledu je provedení náramku jedno z nejlepších v kategorii nositelné elektroniky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Připojení napájecího kabelu se provádí přes malý 2,5mm jack

Jawbone UP24, podobně jako konkurenti, používá k analýze pohybu tříosý akcelerometr. Ten je hlavním mozkem náramku a určuje kolik bylo provedeno kroků. Z toho už se pak přepočítává, jakou vzdálenost člověk urazil, kolik kalorií spálil, kolik minut byl aktivní a kolik minut v klidu. V noci pak pozná, jak klidný byl jeho spánek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Na konci pásku je tlačítko, kterým se aktivuje a deaktivuje noční režim. Funkci krátce indikuje svítící symbol.

Měření denní aktivity probíhá automaticky, když je náramek na zápěstí. Výjimkou je režim spánku, který musí být uživatelem aktivován a po probuzení zase deaktivován. Všechny aktivity se pravidelně synchronizují s mobilními zařízeními se systémy iOS a Android, pro které vydal Jawbone svoji aplikaci UP. U Androidu nejsou podporované všechny smartphony a tablety, ale ty hlavní ano.

Žádný web, jen aplikace

Nastavení náramku je velice jednoduché, provádí se v aplikaci. Ve svém profilu si nastavíte pohlaví, výšku, váhu a věk, připojíte k profilu náramek a měření může začít. Vše je vysvětleno krok po kroku. Analyzovat pohyb je možné pouze přes mobilní aplikace.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Bez spárovaného chytrého telefonu nemá Jawbone smysl

Oficiální webové rozhraní, jako má Fitbit, Garmin nebo Nike, neexistuje. Komunita uživatelů vytvořila velice omezenou neoficiální internetovou stránku (www.upinterface), která ale nemá žádnou přidanou hodnotu oproti mobilním aplikacím.

Klepněte pro větší obrázek¨Klepněte pro větší obrázek
Jawbone UP24 a aplikace na iPod Touch • Aplikace pro Android je identická – takto vypadá úvodní obrazovka

Aplikace UP je velice povedená, jak z uživatelského pohledu, tak z grafického. Dominantním prvkem je aktuální stav plnění cíle. Hlavním cílem je vždy počet kroků. Pokud měříte spánek a přísun potravin, tak se tyto údaje také objeví hned po spuštění aplikace. Detailnější denní, týdenní a měsíční informace o pohybu, spánku a jídle jsou také k dispozici.

Manuálně můžete k aktivitám přidat konkrétní činnost (například jóga nebo tenis) a pokud chcete mít přehled o snězeném jídle a vypitých tekutinách, můžete to ručně zadávat. Databáze aktivit a potravin je mnohem menší než u Fitbitu, ale zato je celý proces jednodušší a nezabere tolik času. Nemusíte přemýšlet kolik procent tuku měl právě snězený jogurt, stačí zvolit „jogurt“. Měření sice není tak přesné, ale uživatelsky je to příjemnější řešení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Nastavení profilu a cílů • sledování statistik (v iOS a na Androidu)

Náramek neošálíte máváním rukou

Jawbone UP měří chůzi a běh s podobnou přesností jako konkurent Fitbit Flex. Vzdálenosti jsou měřeny s přesností +/- 10% a citlivost na počítání kroků je velmi dobrá. Při jízdě tramvají, autem či na kole se počet kroků nenavyšuje, a to ani když je povrch nerovný a zápěstní není v klidu.

Velmi motivačním ukazatelem jsou aktivní a pasivní minuty. Zde je velmi dobře vidět, kolik času je uživatel na nohou a v pohybu, a kolik minut sedí u počítače nebo před televizí. Když pak večer vidí, že byl v pohybu jen jednu hodinu za celý den, tak ho to zarazí. Problémem zůstávají aktivity, kde chůze a běh nehrají hlavní roli. Nike Fuelband pro tyto případy vyvinul Fuel body. Tato jednotka podávala mnohem přesnější zprávy o skutečně vynaložené aktivitě, protože zaznamenávala i švihy rukou. Tenis, golf, baseball nebo házení frisbee bylo započítáno.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Vývoj lehkého a tvrdého spánku • nastavení vibračního alarmu • záznam jídla a tekutin

Zhodnocení jak přesný je záznam spánku je dost složité na posouzení. Bohužel se ukázalo, že každé měřidlo hlásí odlišné časy lehkého a tvrdého spánku, a určit, které je správné, je v běžných podmínkách skoro nemožné. Na analýzu spánku je navázaná také funkce optimálního probuzení pomocí vibrací v pásku. Subjektivně bych řekl, že s tímto alarmem se mi ráno vstávalo lépe, ale je otázkou, nakolik je to vsugerovaný pocit a jak by se vyvíjel v delším období.

Jawbone U24P se hodně snaží motivovat k aktivitě. Pokud k cíli chybí pár set kroků, dostanete na mobil notifikaci. Můžete si nastavit vibraci náramku po hodině neaktivity nebo porovnávat výkony s kamarády. Také je možné náramek integrovat do jiných aplikací, jako je RunKeeper, Strava nebo MyFitnessPal. Vše je nastaveno tak, abyste náramek používali co nejvíce, a aby neomrzel.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pěkné, ale drahé

Měřících náramků je mnoho a Jawbone UP24 mezi nimi vyčnívá dobře provedeným designem a krásnou aplikací. Prostředí je intuitivní, rychlé a jednoduché. Pro někoho bude možná jednoduché až moc. Databáze sportovních aktivit a potravin je v porovnání s Fitbit dost omezená. Chybějící webové rozhraní také fitness nadšence nepotěší. Opačný pól uživatelů, kteří chtějí náramek nasadit a dále se o něj nestarat, zase nepotěší pouhá týdenní výdrž baterie a chybějící voděodolnost. Popularita fitness náramků je však důkazem toho, že svoje uživatele si vždy najde. A Jawbone UP24 nebude výjimkou, i když cena leckoho odradí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Jawbone UP24 mezi konkurencí

Jawbone UP24 aktuálně koupíte za 3 990 Kč, a to například u iSTYLE, odkud jsme si náramek půjčili k testu.

Porovnejte s konkurencí:

Diskuze (6) Další článek: Vodafone Instant Network Mini: mobilní síť v batohu

Témata článku: Příslušenství, Měření, Vyzkoušeno, Házení, UPI, MyFitnessPal, Opačný pól, Akt, Nastavení náramku, Týdenní výdrž, Napájecí kabel, Tříosý akcelerometr, Oficiální web, Tekutina, Dodávaný adaptér, Osobní pohled, Libovolné usb, Baseball, Jóga, Komunita uživatelů, Chybějící voděodolnost