VYZKOUŠENO: SmartGuide je průvodce v mobilu. Mapu a fotky ukáže na displeji, komentář pustí do sluchátek

Aplikace SmartGuide (Android/iOS) má ambice nahradit knižní i živé průvodce po městech, parcích, hradech a jiných památkách. Myšlenka je taková, že vás mapa přivede na zajímavé místo, aplikace vám do sluchátek přehraje komentář, na displeji ukáže historické obrázky či dokumenty, případně odkáže na video. A jde to i bez internetu – stačí doma stáhnout balíček dat pro cílové místo.

Projekt SmartGuide zaujal už na veletrhu CES:

Důležité je, že jde o fungující platformu, do které stačí nacpat data, které už provozovatelé beztak v nějaké podobě mají. Výsledkem je fungující průvodce s řádově nižšími náklady, než kdyby měl provozovatel aplikaci budovat od nuly a v následujících letech udržovat.

SmartGuide je český projekt, ale ambice jsou globální. Průvodce už najdete v Evropě, Jižní i Severní Americe, v Asii. S přibývajícími místy dává stále větší význam nechat si appku nainstalovanou, sama vás upozorní, když se octnete ve zpracované oblasti.

Terezín

My jsme SmartGuide vyzkoušeli u příležitosti spuštění virtuálního průvodce v Terezíně (jde o spolupráci s města Terezín a Památníku Terezín). K dispozici je na 50 bodů zájmu, které můžete procházet a proklikávat podle libosti, nebo se vydáte po dvou připravených trasách – v takovém případě můžete nechat mobil v kapse, automaticky vám do sluchátek přehraje komentář. Terezínský průvodce bude přes léto zdarma, později bude zpoplatněný.

Nechci tvrdit, že je aplikace všespásná a rázem nahradí živé průvodce po celém světě. Určitě nenahradí interakci, vtípky a pestré historky ostřílených „guidů“, ale rozhodně se jedná o zajímavou alternativu, která má své výhody. Je k dispozici kdykoli potřebujete, trasu i tempo určujete vy, potřebujete pouze smartphone (ideálně se sluchátky) a pandemie přidala další argument – vyhnete se styku s lidmi

Diskuze (4) Další článek: Za pět let bude k 5G síti připojena skoro třetina planety, odhaduje Ericsson

Témata článku: , , , , , , Asie, F +, ? Displej, Terezín, Úkaz, Evropa, Mobil, Severní Amerika, Fotka, Aplikace, Půst, Internet, Mapa, SmartGuide, Jih, Displej, SMA, Sluchátko, Průvodce,