WAP a MMS: služby budoucnosti?

Po nástupu WAPu hýbou trhem multimediální zprávy MMS. Bylo zavedení těchto standardů mezníkem v mobilní komunikaci? Jak hodnotíte jejich přínos pro uživatele? Používáte některou z těchto služeb?
WAP a MMS: služby budoucnosti?

Výrobci mobilních telefonů nás s pozoruhodnou pravidelností zásobují novými funkcemi mobilních telefonů. Poté, co z pultů obchodů zmizely první GSM telefony, se kterými se dalo „jen“ volat, objevily se na nich telefony nové, zvládající převratnou věc - posílání textových zpráv SMS. I když nástup SMS zpráv nebyl tak rychlý, jak by se možná z dnešního pohledu zdálo, přece jen kvůli nim vyměnilo mnoho uživatelů svůj starý telefon za novější. Ale sotva to udělali, výrobci pro ně připravovali stále další a další důvody k uvažování o koupi novějšího přístroje s širšími možnostmi.

Telefony byly stále menší a krásnější a začaly se v nich pozvolna objevovat zajímavé funkce jako třeba hodiny s budíkem, kalendář, hry, ale i jinak zajímavé věci, jako například hardwarový modem. Když už se pak zdálo, že překotný vývoj GSM telefonů dospěl dost brzy k nejmenšímu, nejhezčímu a navždy dokonalému přístroji Nokia 8110, jeho výrobce vynalezl a za nadšené pomoci mobilních operátorů představil opravdovou bombu, kterou jsme prostě museli mít – obrázkové esemesky!

Obrázky si později společně s vyzváněcími melodiemi našly cestu i na displeje (a do reproduktorů) telefonů jiných značek v podobě nového formátu EMS. To bylo ale až v době, kdy se už mobilní telefony dávno učily přístupu na WAP, tedy Internet Wireless Application Protocol. Ten jistě netřeba představovat. Takzvané wapování bylo ve svých začátcích možné jen prostřednictvím vytáčeného datového spojení CSD, což bylo z důvodu účtování pro dychtivé uživatele poněkud utrpením. Pro mobilní operátory pak naopak radostí.

Wapujícím, ale i ostatním datujícím však přispěchala na pomoc skutečně převratná technologie přenosu dat GSM sítí – rychlá data GPRS. Pokud chcete svůj telefon používat nejen k hovorům, ale i k tzv. datování, je pro vás GPRS, coby jasný milník v mobilním přístupu k datům, opravdovou nutností. Posledními vylepšeními nových mobilů jsou barevné displeje a podpora multimediálních zpráv MMS. S trochou střízlivosti však musím prohlásit, že MMS není nic víc než text, obrázek a zvuk přicházející přes GPRS - avšak s odlišným účtováním. Jestliže WAP označíme za „ořezaný web“, MMS bych si dovolil nazvat „ořezaným multimediálním e-mailem“.

Zkusme se společně zamyslet nad budoucností a především smyslem těchto dvou standardů.

WAP? Ano, WAP!

Po mobilních telefonech nemůžeme a ani nebudeme moci nikdy chtít plnohodnotný přístup k internetu. WAP se tedy možná bude dlouho a spokojeně vyvíjet s novými možnostmi telefonů, zejména s přibývající pamětí, rychlejšími procesory, celkově většími datovými objemy a rozšiřujícími se multimediálními možnostmi malých mobilních přístrojů. Ale bude respektovat i jejich neměnná specifika – především malý displej a omezenou klávesnici. WAP má proto podle mě světlou budoucnost.

MMS? Ano, ale e-mail!

Naproti tomu multimediálním zprávám MMS odhaduji jepičí život. Předpokládám, že se již nyní výrobci telefonů soustřeďují na maximální využití e-mailu v budoucích mobilech, aby se zanedlouho stala vaše e-mailová adresa takříkajíc vaším druhým telefonním číslem. Cílem by měla být pohodlná práce s e-maily (včetně multimédií), což by mohlo nahradit funkci dnešních SMS i MMS.

Závěr

Má tedy smysl při koupi telefonu připlácet za podporu MMS? Myslím, že určitě ano. Mobilní e-mailování dnes ještě zdaleka není na takové úrovni, aby mohlo jednoduchým a uživatelsky příjemným MMS zprávám konkurovat. A určitě tomu ještě dlouhou dobu jinak nebude. MMS mají oproti e-mailům tu vlastnost, že se doručují na telefonní číslo, což je v dnešní době nutností a jejich obrovskou výhodou.

S žádným telefonem na trhu dnes také elektronicky neodešlete fotografii nebo zvuk tak rychle a snadno jako prostřednictvím MMS. I když jsou dnes e-mailoví klienti v mnoha mobilech, jejich užívání je z dlouhodobé perspektivy spíše v plenkách. Každému je ale asi jasné, že MMS mají, podobně jako SMS, velice značná omezení a tedy samé nevýhody oproti klasickému e-mailu, jehož masivnímu používání v budoucích mobilech nic nebrání.

Diskuse: jak se díváte na použití e-mailu, WAPu a MMS v mobilních telefonech? Používáte některou z těchto služeb? Nebojte se a diskutujte!

Diskuze (69) Další článek: Posílejte MMS zprávy i z kapesního počítače (Palm OS)

Témata článku: Operátoři, Ostatní, MMS, WAP, Překotný vývoj, Budoucnost, Pohodlná práceVybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
V menších komunitách je Wikipedia zranitelná. V některých zemích roznáší dezinformace

V menších komunitách je Wikipedia zranitelná. V některých zemích roznáší dezinformace

** Některé neanglické Wikipedie šíří nepravdivé informace o globálním oteplování. ** Dle Wikimedia Foundation je potřeba rozšířit komunitu. ** Západní filozofie Wikipedie v některých kulturách nemusí být chápána.

Petr Urban
DezinformaceWikipedia
Nekonečný projekt Star Citizen vydělal už přes 400 milionů dolarů

Nekonečný projekt Star Citizen vydělal už přes 400 milionů dolarů

Skončí někdy tato finanční výprava fanoušků?

Michal Maliarov
ByznysSimulátory
Jak zkrotit běžící procesy ve Windows? Našli jsme 7 nejlepších bezplatných nástrojů

Jak zkrotit běžící procesy ve Windows? Našli jsme 7 nejlepších bezplatných nástrojů

** V operačním systému Windows běží desítky procesů ** Pomocí k tomu určených nástrojů je můžete dostat pod kontrolu ** Našli jsme 7 nejlepších bezplatných aplikací

Karel Kilián
TipyNejlepší programyWindows
Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Pod stromečkem udělají radost

Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Pod stromečkem udělají radost

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 15 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až třináct tisíc korun

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

** Levné smartphony se už dávno staly spotřebním zbožím ** Použitelný telefon se dá koupit už za dva tisíce korun ** Vůbec poprvé se do výběru dostaly telefony s 5G

Martin Miksa
Nižší třída