watchOS 11 a iPadOS 18. Větší personalizace, sledování těhotenství a vysněná kalkulačka

 • iPadOS 18 integruje AI a dovolí si přizpůsobit plochu dle libosti
 • Po 14 letech konečně přichází s kalkulačkou a stojí za to
 • Hodinky se naučí sledovat těhotenství a zpřehlední vaše aktivity

Včera oznámený iPadOS 18 nabízí většinu novinek, které jsme vám představili už v rámci iOS 18. Zejména tak jde o integraci Apple Intelligence, vylepšení Siri i širšího přizpůsobení, kdy si můžete dokonce zvolit barvy ikon nebo widgetů. Nechybí ani šikovná možnost zamykání aplikací pomocí Face ID či bohatší možnosti reakcí v iMessage. Jsou zde ale i praktické novinky čistě pro iPad.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Apple iPadOS 18 nabízí po vzoru iOS 18 větší možnosti přizpůsobení. Lze měnit velikosti prvků ovládacího centra či barvy a velikosti ikon na ploše.

Zní to skoro neuvěřitelně, a zároveň až trochu komicky, ale po dlouhých 14 letech jsme se konečně dočkali první oficiální aplikace Kalkulačka pro iPad. Apple ale aplikaci vyladil pro podporu tužky Apple Pencil a integroval například i do poznámek, v nichž můžete psát různé rovnice a rovnou se vám u nich zobrazí výsledek nebo rovnou vykreslí graf. Samotná kalkulačka ale zvládá i klasické výpočty.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
S iPadOS 18 se dočkáte lepšího psaní tužkou s automatickou úpravou či převodem na psaný text. Překvapením je i příchod aplikace kalkulačka, která se na iPadu objevila poprvé po 14 letech.

Apple zapracoval také na lepším rozpoznávání psaní, kdy dokáže analyzovat vámi napsaný text a písmo trochu uhladit a sjednotit jeho vzhled, aby bylo čitelnější. Dokonce je nově možné i klasický text převést do podoby vašeho ručně psaného textu. Nově Apple u iPadu zapracoval i na hrách, pro které dokonce přinesl celý herní mód, který přinese stabilně vysoké fps. Velmi zajímavá je také funkce SharePlay na iPadu, která dovolí druhé straně sdílet obrazovku svého tabletu a dokonce v nich dělat rychlé poznámky tužkou, což se může hodit například při výuce.

Podporovaná zařízení

 • iPad Pro (M4)
 • iPad Pro 12,9" (3. generace nebo novější)
 • iPad Pro 11" (1. generace nebo novější)
 • iPad Air (M2)
 • iPad Air (3. generace nebo novější)
 • iPad (7. generace nebo novější)
 • iPad mini (5. generace nebo novější)

watchOS 11: přehled v aktivitách i těhotenství

Hlavní hodinkové novinky se točí převážně kolem zdravotních a sportovních funkcí. App le zde zpřehlednil sumarizaci výsledků vašich sportovních aktivit a nově přináší i nové místo pro přehledné zobrazení vitální aktivity při spánku včetně vývoje trendu v uplynulých dnech. Hodinky pak barevně odliší ty dny, kdy u vás zaznamenaly nějaký nestandardní výkyv, který může být vinou nové medikace, nemoci nebo i konzumaci alkoholu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Apple se ve watchOS 11 zaměřil na lepší cvičební plány a podrobnější zobrazení vitálních funkcí při spánku. Na nové ciferníky letos zapomeňte, ale systém umí doporučit vhodnou fotku na tapetu a dovolí přizpůsobit velikost textu.

Sportovcům naopak zobrazí, jak si vedou v jejich tréninkovém plánu, respektive jak má jejich cvičení vliv na jejich tělo v průběhu času. Šikovná je i možnost dát si pauzu uzavřením již ikonických kroužků aktivity, pokud zrovna ten den budete z nějakého důvodu potřebovat cvičení vynechat. Dámy pak ocení přidání možnosti sledování těhotenství.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Novinkou je také možnost trackování těhotenství

Letos jsme se překvapivě nedočkali nových widgetů, ale výrazně vylepšen byl ten fotografický. Systém nyní využívá strojového učení k vyhledání ideální fotky pro tapetu z vaší galerie. Vylepšeny byly i možnosti přizpůsobení ciferníků například o zvětšení písma. Widgety jsou pak nyní ještě chytřejší a umí se zobrazovat dle potřeby v závislosti na čase nebo poloze. 

Podporovaná zařízení:

 • Apple Watch SE (2. generace)
 • Apple Watch Series 6
 • Apple Watch Series 7
 • Apple Watch Series 8
 • Apple Watch Series 9
 • Apple Watch Ultra
 • Apple Watch Ultra 2

Představení aplikace Vitals pro watchOS 11:

Diskuze (1) Další článek: iOS 18 opisoval od Androidu. K výraznější personalizaci přidává umělou inteligenci a přepracované Fotky

Témata článku: Apple, , , , , , , , , , , , , , Aplikace, SharePlay, Air, Těhotenství, Generace, Personalizace, Watch Series, Intelligence,