watchOS 8: Hodinky od Applu se naučí rozpoznat nový trend a upozorní na problém

  • Apple představil nový operační systém watchOS 8
  • Hodinky Apple Watch díky němu získají řadu funkcí
  • Evidentní je například snaha o navození duševní rovnováhy

Apple na konferenci WWDC představil novou verzi operačního systému pro chytré hodinky, watchOS 8 přináší mnoho nových funkcí hlavně pro zdraví a fitness.

Díky této aktualizaci budou hodinky Apple Watch schopné nejen více dbát na zdraví svých nositelů, ale přinesou i řadu funkcí usnadňujících běžný život. Evidentní je snaha o navození duševní rovnováhy či širší podpora hledání ztracených zařízení.

Novinky ve watchOS 8

Apple Watch 6 budou schopné fungovat jako digitální klíče k vybraným automobilům. Díky podpoře Ultra Wideband s nimi bude možné auta nejen odemykat, ale také nastartovat. Bude je také možné použít k odemykání podporovaných zámků v domácnostech, kancelářích a dalších prostorách.

Kromě toho se na Apple Watch chystá také podpora ukládání reálných dokladů totožnosti, díky níž by mělo být například možné projít přes bezpečnostní kontrolu na letišti pouze s hodinkami na zápěstí. Od podzima to bude možné ve vybraných státech USA a nepředpokládáme, že bychom se v dohledné době dočkali i u nás.

V ekosystému Apple hraje stále větší roli chytrá domácnost. Promítne se to i ve watchOS 8, kde uživatele čeká přepracovaná aplikace Domácnost (Home). Nová verze bude umět ovládat spotřebiče v různých místnostech a přináší také možnost zobrazit obraz z kamer s podporou HomeKit přímo na hodinkách. Aplikace také přidá novou funkci Intercom, umožňující posílat hlasové zprávy do zařízení HomePod v domácnosti.

Zdraví a fitness

Nová verze watchOS přinese celou řadu vylepšení v oblasti fitness a zdraví. Začněme prvky zaměřenými na duševní zdraví a pohodu, konkrétně dechovými cvičeními, která dostanou plynulejší a uvolněnější animace, jež mají za cíl vyčistit mysl.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

K dispozici bude také nový druh zážitku nazvaný Reflect. Seance Reflect obsahují pokyny, které uživatelům pomáhají vracet se ke šťastným a uvolněným vzpomínkám. V této souvislosti Apple do watchOS 8 přidává dva nové typy cvičení: Tchaj-ťi a Pilates. Tyto tréninky jsou vhodné jak pro fyzickou kondici, tak pro duševní cvičení a pomáhají uživatelům se více uvolnit.

Další vylepšení se týká sledování spánku – hodinky s watchOS 8 budou nově měřit průměrnou dechovou frekvenci (tj. počet nádechů a výdechů za minutu) v době, kdy jejich nositel spí. Dýchání úzce souvisí s kvalitou spánku a uživatelé tak získají další metriku pro jeho vyhodnocení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Co se týče cvičení, zde Apple Fitness+ přidá ve watchOS 8 podporu režimu obrazu v obraze a také bude možné pozastavit a obnovit cvičení z jakéhokoli zařízení. Kromě toho budou k dispozici nové možnosti filtrování tréninků.

Zajímavá je kombinace funkcí Walking Steadines a Trends. Hodinky pomocí senzorů dlouhodobě sledují styl naší chůze, takže pak dokáží identifikovat změnu, nový trend, potenciální zdravotní problém. Upozorní uživatele, a ten se pak může pídit po řešení.

Možnosti přizpůsobení

Podle Applu je mezi uživateli nejoblíbenější ciferník s vlastní fotografií, proto přidává do hodinek nový ciferník Portrét (Portrait). Ten by měl nabídnou viditelný rozdíl v hloubce ostrosti mezi osobou v popředí a pozadím obrázku.

Apple také vylepšuje aplikaci Fotky o nový způsob prohlížení, kromě toho bude možné sdílet fotografie prostřednictvím aplikace Pošta nebo Zprávy. Když už mluvíme o aplikaci Zprávy, tak v té budou moci uživatelé v rámci jedné zprávy kombinovat text, emoji a čmárání.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Pokud používáte diktování hlasem, pak jistě využijete novou možnost dodatečně změnit zadaný text. A pokud vám slova nestačí, pak určitě oceníte, že Apple do aplikace Zprávy přidává také podporu GIFů z internetu. V hodinkách Apple Watch bude nově aplikace Kontakty, takže bude snazší zahájit novou konverzaci nebo někomu zavolat.

Další novinky

Mezi další nové funkce watchOS 8 patří Assistive Touch – dříve oznámené usnadnění přístupu, jež umožňuje pohyb v uživatelském rozhraní pomocí gest jednou rukou. Podporováno je také více časovačů, kterým lze pomocí Siri přidělit různé názvy.

V nabídce hodinek také přibudou dvě nové aplikace: Najít zařízení a Najít položky. Ty umožní uživatelům vyhledávat položky s AirTagem v síti Find My nebo najít ztracená zařízení, která mají stejné Apple ID.

Aplikace Počasí přidává podporu upozornění na nepříznivou meteorologickou situaci a upozornění na srážky v následující hodině. Konečně aplikace Hudba přinese podporu sdílení skladeb, alb a playlistů prostřednictvím programů Pošta a Zprávy.

Diskuze (13) Další článek: Žlutý závoďák míří do Evropy. Realme GT se Snapdragonem 888 bude stát jen...

Témata článku: Chytré hodinky, Apple Watch, Hodinky, Internet, USA, WWDC, Siri, Operační systémy, watchOS, Zdraví, HomePod, Pilates, Uživatelé, Duševní zdraví, Domácnost, Intercom, Zprávy, Finda My, CMA, Trends, Portrét, Aplikace, Pro +, Meteor, Portrait, Apple Watch na Heureka.cz