Koncepce chytrých hodinek u Xiaomi dosud nebyla příliš ucelená. V roce 2019 po odluce se značkou Amazfit přišla čínská firma s vlastním modelem Xiaomi Mi Watch, který na pohled připomínal Apple Watch a běžel na platformě Wear OS, ovšem přeskinované vlastní nadstavbou MIUI. Ten se příliš neuchytil a o dva roky později Xiaomi představilo stejnojmenný model, ale tentokrát už s kruhovým ciferníkem a vlastní „bezejmennou“ proprietární platformou.
Loni nastartovaná série hodinek Xiaomi Watch S vsadila na vlastní víceméně uzavřenou platformu MIUI Watch, která se ale zase mohla pochlubit menší náročností na baterii a tím pádem slušnou výdrží jí osazených hodinek (např. Watch S1, Watch S1 Active, Watch S1 Pro). Letos se strategie znovu mění, přichází nový model Xiaomi Watch 2 Pro, který běží na Wear OS 3.5, tentokrát už naštěstí bez jakékoli vlastní nadstavby.
Xiaomi Watch 2 Pro
Xiaomi zůstává u osvědčeného kruhového tvaru. Hodinky mají pouzdro z nerezové oceli, jehož součástí je otočná/mačkací korunka a také dvojice tlačítek. Na výběr je sportovní edice s černým tělem a stejnobarevným fluorokaučukovým páskem, nebo klasická se stříbrným tělem a hnědým koženým řemínkem. Dosadit k hodinkám lze ale jakýkoli vlastní pásek o šířce 22 mm. Hodinky jsou odolné proti vodě podle standardu 5 ATM, což v praxi znamená namočení nebo plavání, ale nikoli potápění.
Hodinky používají 1,43palcový kruhový AMOLED s přepočteným rozlišením 466 × 466 bodů a podporou funkce Always on. Maximální hodnota jasu je 600 nitů. Zařízení pohání hodinková platforma Snapdragon W5 Gen 1, které dělají společnost 2 GB operační paměti a 32GB vnitřní úložiště. Hodinky lze zakoupit verzi buď pouze Bluetooth, nebo Bluetooth + LTE, která je vybavena eSIM. Tyto hodinky bude možné plnohodnotně používat i bez připojeného smartphonu. Zda půjde s hodinkami Xiaomi klonovat stejné telefonní číslo, záleží na operátorovi.
Je vidět, že v této fázi si Xiaomi hodně slibuje od platformy Wear OS od Googlu. Firma jako hlavní výhody uvádí možnost plateb přes NFC pomocí Peněženky Google, integrace Asistenta Google nebo Map Google. Kromě toho lze do hodinek instalovat další aplikace z „hodinkového“ marketu Google Play. Vestavěná baterie disponuje kapacitou 495 mAh a dobíjí se přes přibalenou magnetickou pinovou kolébku. Výdrž výrobce uvádí na 55 hodin u LTE (eSIM) verze nebo 65 hodin u Bluetooth verze. Praktická závisí na mnoha faktorech a liší se podle stylu používání hodinek.
Dalším segmentem hodinek jsou zdravotní a sportovní monitorovací funkce. Zde Xiaomi Watch 2 Pro nevyčnívají, ale ani nezaostávají. Obsahují dvoupásmovou GPS, senzor srdečního tepu a okysličení krve, více než 150 sportovních režimů s analýzou tréninku a statistikami výkonu. Poskytují také monitoring kvality spánku a měření teploty kůže. Hodinky se dostanou do prodeje během podzimu za 6300 Kč ve verzi s LTE a za 5600 Kč pouze s Bluetooth.
Xiaomi Smart Band 8
Vedle chytrých hodinek představilo Xiaomi na berlínské akci také další generaci oblíbeného chytrého náramku Xiaomi Smart Band 8, který byl dosud uveden pouze v Číně. Zajímavostí je jeho použití na běhání bez řemínku, kdy se modul náramku připevní přímo na botu a snímat tak ještě přesněji parametry a statistiky běhu.
Xiaomi Smart Band 8 můžete nosit na ruce, na krku nebo třeba na botě
Kromě běhání dokáže náramek monitorovat dalších zhruba 150 sportovních aktivit. Ze zdravotních funkcí obsahuje Smart Band 8 celodenní monitorování okysličení krve a srdečního tepu, monitorováním spánku, měřením krevního tlaku a menstruačního cyklu žen.
Náramek lze používat i k plavání, je vodotěsný podle stupně 5 ATM. Obsahuje dotykový AMOLED displej s úhlopříčkou 1,62 palce krytý sklem Gorilla Glass 3. Rám těla náramku je pokovený, vybírat lze mezi zlatou nebo grafitově černou barevnou variantou.
Náramek má příjemný design s podlouhlým oblázkovitým tělem a ve spojení s některými stylovými náramky může posloužit i jako zajímavý módní doplněk. Nový design řemínku s rychlým zapínáním nabízí různé materiály a provedení, včetně koženého opletení, kostkovaného textilu, dvojitého omotání a řetízku z nerezové oceli.
O výkon se stará čipová sada Apollo 4 Blue Lite. Náramek běží na uzavřeném proprietárním prostředí, do nějž není možné instalovat další aplikace. Vestavěná baterie s kapacitou 190 mAh má podle údajů výrobce vydržet až na 16 dní běžného používání na jedno nabití. Funkce rychlého nabíjení zajistí plné dobití náramku za méně než jednu hodinu. Náramek se začne na českém trhu prodávat v nejbližších týdnech za cenu 1100 Kč.