Wherigo: nová GPS hra od tvůrců geocachingu

Wherigo je nová navigační hra. Připomíná počítačové adventury, které ale převádí do reálného světa. Stačí PDA nebo podporovaná navigace, a můžete vyrazit.

Americká firma Groundspeak provozuje stránky geocaching.com a s vědomím určitého zjednodušení lze říct, že jde i o provozovatele této turisticko-navigační hry. Na nedávném veletrhu CES představila novou hru Wherigo. Stalo se tak současně s uvedením turistického navigačního přístroje Garmin Colorado, který zatím jako jediný Wherigo podporuje. Hrát lze ale i s vybranými kapesními počítači a komunikátory platformy Windows Mobile vybavenými přijímačem GPS.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zatím jediná navigace s podporou Wherigo: Garmin Colorado

Tip: Podívejte se na živé fotky a video Garminu Colorado 

Do Seattlu za tučňáky

U geocachingu někdo schová schránku, na webu zveřejní její souřadnice a ostatní ji hledají. Jak podobně zjednodušeně vysvětlit, co je smyslem Wherigo? Schránky zde nejsou, hráč místo toho postupuje podle připraveného scénáře. Připomíná to počítačovou hru typu adventura v reálném světě. Člověk se pohybuje podle zadání, plní úkoly, rozhoduje se o dalším postupu a hledá správnou cestu k cíli. Vše je svázáno s polohou na mapě, s časovým limitem, multimediálními prvky.


Přehled her nainstalovaných v přehrávači na PDA

Nejlepší bude podívat se na ukázku. Je ze hry Penguin Escape, kterou vytvořil přímo Groundspeak, a je situována do zoologické zahrady v americkém Seattlu. Já jsem si ji mohl zahrát díky emulátoru, který je vestavěn ve vývojovém prostředí pro nové cartridge. (Jako cartridge se označují hry pro Wherigo.)

Prvním úkolem je dostat se k bazénu s tučňáky, šipka na displeji navigace nebo kapesního počítače ukazuje směr a vzdálenost. Jakmile jste na místě, Wherigo to pozná a hned předloží další úkol. Ošetřovatel ale jen napoví, že bych měl s tučňáky něco dělat – na výběr je fotografování, krmení, mohu na ně křičet nebo si o nich něco přečíst. Vybral jsem krmení, a to bylo špatně. Tučňáky jsem naštval a rozutekli se mi po okolí. Musím je teď najít a sebrat. To však není jednoduché. Napřed musím za medvědem, který poradí, co dál. Nedá se však vzbudit, potřebuji budík od sovy, která mi ho dá jen po správné odpovědi na otázku. Následuje tygr s dalšími úkoly. Mezi tím člověk projde celou zoologickou zahradou.

Na následujících obrázcích jsou vybrané ukázky ze začátku této hry. Můžete si podle nich udělat obrázek, o co ve Wherigo jde: 

Když je hráč chytrý a volí správný postup, je jeho cesta krátká. Jindy si pořádně zajde, anebo se ocitne třeba i ve slepé uličce, odkud není návratu. Musí hrát znovu od začátku nebo od určité pozice.

Jak říkám: počítačová hra v reálném světě. Jakmile se hráč dostane na konec, hra mu sdělí tajný kód, který slouží jako doklad o splnění mise.

Zatím spíše jen ukázky

Herní cartridge a další informace k Wherigo najdete na oficiální stránce www.wherigo.com. Je na ní potřebná registrace, dají se ale použít přístupové údaje z webu geocaching.com. Cartridge jsou binární soubory s koncovkou GWC a velikostí v řádu stovek kilobajtů až jednotek megabajtů. Záleží zřejmě nejvíc na délce hry, na vložených obrázcích.

Her zatím není mnoho. V době přípravy tohoto článku jich bylo jen sedmadvacet. Vzhledem k tomu, že takřka všechny jsou určeny do konkrétní lokality, našinec si je zahraje nanejvýš v emulátoru. Každý si ale může vyzkoušet Wherigo Player Tutorial, který lze hrát kdekoli na volném prostranství. Lidé z Plzně si pak mohou stáhnou pokusnou cartridge – viz fórum.

Všechny zatím dostupné hry lze stáhnout a hrát zdarma. Groundspeak ale počítá i se zpoplatněním některých titulů.

Předpokládám, že zatím nikdo nemá možnost používat turistický Garmin Colorado. Hraní Wherigo tak zůstane na PDA nebo komunikátoru Windows Mobile s vestavěnou nebo připojenou GPS. Aplikaci Wherigo Player lze zdarma stáhnout ze stránek wherigo.com. Můj kapesní počítač potřeboval ještě doinstalovat jakýsi framework, ale u nových zařízení by Wherigo mělo hned fungovat.

Ovládání aplikace je velice jednoduché. Stačí číst, co je uvedeno na displeji, tisknout správná tlačítka, pohybovat se směrem, který hra vyžaduje.

Kdo tvoří hry? Programátoři

Stejně jako je geocaching komunitní hra, kterou vytváří hráči pro ostatní hráče, ani u Wherigo nelze čekat, až Groundspeak připraví cartridge pro Česko. Co si neuděláme sami, to nebudeme mít.

 
Hlavní stránka Builderu • nastavení nové cartridge

K tvorbě her pro Wherigo je určen program Wherigo Builder. Opět se dá zdarma stáhnout z webu. Práce s ním ale není tak jednoduchá jako třeba založení nové keše. Do jisté míry jde o programování. Tvůrce definuje tzv. zóny – tedy oblasti, ve kterých se má něco stát, až se do nich hráč dostane. Je třeba nastavit, co se přesně má stát. Jaké otázky se mají objevit, co má hra provést u jednotlivých odpovědí, kdy hráč dostane do inventáře nové předměty, kdy se ukážou nové lokality. Lze pracovat i s časovými intervaly – určitý úkol je potřeba stihnout v limitu.


Definice zón, předmětu a postav

Tvorba nové cartridge není jednoduchá. Navíc nestačí jen pochopit program Builder. Je třeba mít nápad, vymyslet děj, napsat scénář, doplnit ho grafikou. Zatím je ještě navíc bohužel nutné trochu bojovat s nestabilní aplikací Builder (tip: nastavte prostředí Windows na angličtinu).


Nastavení zón na mapě • volba podmínek • nastavení skriptu

Trochu počítačová hra

Wherigo nejspíš nikdy nedosáhne takového rozšíření, jako má dnes geocaching. Hlavně kvůli obtížnější přípravě her. Svoji roli ale bude hrát i vazba na konkrétní zařízení. Nestačí vzít libovolnou navigaci a vyrazit do lesa. Ani úzké spojení s technikou nemusí každému vyhovovat – zatímco geocaching je turistická hra, Wherigo se už svým pojetím blíží k počítačům. Záleží ale na tvůrcích, jak své cartridge pojmou. Dokážu si představit, jak by se s nimi daly skvěle doplnit některé současné turistické multi a mystery keše.

Diskuze (50) Další článek: LG KW838: stylový mobil na dvě SIM karty

Témata článku: GPS, Geocaching, Pro turisty a cyklisty, Nov, První úkol, Adventura, TV +, Správný postup, Tajný kód, Úzké spojení, Počítačová hra, HraTohle nejsou hodinky, nemají displej a chtějí vás od používání nositelností v první řadě odradit

Tohle nejsou hodinky, nemají displej a chtějí vás od používání nositelností v první řadě odradit

** Nowatch bojují proti hodinkám, přesto si je máte koupit ** Tomuto zařízení chybí displej, který nahrazuje drahý kámen ** Při pohledu na hodinky tedy čas nezjistíte...

Martin Chroust
HodinkyCESKuriozita
Jak na jednoduché sdílení souborů mezi telefonem a počítačem? Vyzkoušejte tuto aplikaci od českého vývojáře

Jak na jednoduché sdílení souborů mezi telefonem a počítačem? Vyzkoušejte tuto aplikaci od českého vývojáře

** Dnes pro vás máme tip na aplikaci od českého vývojáře ** Řeší jednoduchý přenos dat mezi telefonem a počítačem ** Funguje na Androidu, iPhonu, iPadu, MacOS, Windows,...

Martin Chroust
iOSMobilní aplikaceAndroid
Vybrali jsme 20 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Ty nejlevnější začínají už na tisícovce

Vybrali jsme 20 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Ty nejlevnější začínají už na tisícovce

** Chytré hodiny a náramky jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí ** Na výběr jsou náramky, sporttestery a komplexní chytré hodinky

Martin Chroust
Chytré náramkyChytré hodinky
Apple začíná v Evropě nabízet repasované iPhony 13. Vypadají jako nové, ušetříte i několik tisíc

Apple začíná v Evropě nabízet repasované iPhony 13. Vypadají jako nové, ušetříte i několik tisíc

** Apple začal v Evropě nabízet repasované iPhony 13 ** Chce tak získat část trhu s použitými iPhony zpátky ** Při pořízení „skoro jako nového“ iPhonu se dá ušetřit i několik tisíc

Martin Chroust
RepasiPhone
Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

** Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku ** Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek ** Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Martin Chroust
DiagnostikaPro řidiče
Těchto 15 levných telefonů stojí za to. Dáte za ně jen pár tisíc, a výbava často překvapí

Těchto 15 levných telefonů stojí za to. Dáte za ně jen pár tisíc, a výbava často překvapí

** Vybrali jsme ty nejlepší levné smartphony ** Nejlevnější startují na 2 000 Kč, nejdražší jsou téměř za 6 tisíc ** Většina nabídne alespoň 90Hz displej a některé i 5G konektivitu

Martin Miksa
Nižší třída
Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Za své peníze chtějte maximum

Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Za své peníze chtějte maximum

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 15 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si sedm až třináct tisíc korun

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v lednu 2023 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v lednu 2023 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Vodafone ohlásil zdražování. Týká se všech paušálních tarifů, cena naroste o 9 %

Vodafone ohlásil zdražování. Týká se všech paušálních tarifů, cena naroste o 9 %

** Období poklesu cen za mobilní služby končí ** Vodafone oznamuje plošné zdražení paušálů o 9 % ** Od konce února si připlatí noví i stávající zákazníci

Jan Láska
Tarify a mobilní službyNákup a cenyVodafone
Máte nový smartphone? Toto jsou první kroky, které je třeba udělat hned po rozbalení

Máte nový smartphone? Toto jsou první kroky, které je třeba udělat hned po rozbalení

** Dostali jste do ruky nový smartphone? ** V tomto článku si ukážeme, jak vypadá úvodní nastavení ** Připojíme užitečné tipy k tomu, abyste přechod zvládli bez problémů

Martin Chroust
Jak...Chytrý telefonSmartphony
Proč jsem přešel na iPhone? Protože ani Android mi nenabídne vše

Proč jsem přešel na iPhone? Protože ani Android mi nenabídne vše

** Nikdo už nedělá dobré kompaktní androidy ** Přechod trochu bolel, ale iPhone má i výhody ** A jeho nevýhody nejsou tak klíčové, jsem zvyklý na ledacos

Lukáš Václavík
iOSiPhone
Proč nikdy v životě nepřejdu na iPhone. Opravdu jsem to zkusil, ale „jabko“ prostě nezvládne vše

Proč nikdy v životě nepřejdu na iPhone. Opravdu jsem to zkusil, ale „jabko“ prostě nezvládne vše

** Na Androidu jsem vyrostl, a nadále u něj zůstanu ** iPhony vypadají zajímavě, ale nikdy bych si na ně nezvykl ** Jaké jsou největší zádrhele při přechodu na iPhone?

Martin Chroust
iOSSmartphonyiPhone
Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

** Bylo to jen otázkou času ** Už i WhatsApp nabízí prémiové předplatné ** Za poplatek dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Martin Chroust
předplatnéWhatsAppMobilní aplikace
Když energii měníte za pohodlí. Víte, kolik ukousne Always On displej z baterie každý den?

Když energii měníte za pohodlí. Víte, kolik ukousne Always On displej z baterie každý den?

** Dxomark provedl testování energetické náročnosti režimu Always On ** Telefon s aktivním režimem AOD se vybíjí až 4× rychleji ** Od optimalizací Applu by se mohli ostatní učit...

Martin Chroust
Always OnDxOMarkSrovnání
Jak využít čtečku otisků prstů k odemknutí počítače s Windows. Toto řešení funguje u každého Androidu

Jak využít čtečku otisků prstů k odemknutí počítače s Windows. Toto řešení funguje u každého Androidu

** Systém Windows můžete odemknout z jakéhokoliv Androidu ** Budete potřebovat jeden modul a mobilní aplikaci ** Pokud překousnete reklamy, bude vám bezplatná verze stačit

Martin Chroust
Jak...Čtečka otisků prstůWindows
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony pod 10 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony pod 10 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
Fotomobily