WidSets: revoluční RSS čtečka je krásná a schopná

WidSets RSS čtečka přichází s revolučním řešením. Kombinuje možnosti webového a mobilního rozhraní. Výsledkem je rychlé, přehledné a pěkné prostředí s opravdu bohatými možnostmi nastavení. Dobrou zprávou je, že taková aplikace zná češtinu a je úplně zadarmo.
WidSets: revoluční RSS čtečka je krásná a schopná

Kdo navštěvuje pravidelně plné nebo i textové verze webových stránek prostřednictvím svého mobilního telefonu, ten ví, že jde o nákladnou záležitost. Za data se platí nemalé částky. Jako stvořené pro řešení takového problému jsou mobilní RSS čtečky. Datová náročnost u nich klesá na minimum, jsou rychlé a co je hlavní – pokud vás něco nezajímá, nemusíte o článek ani zavadit. Zbytečně neplatíte. Po stažení několika málo kilobajtů si prohlédnete obsah vámi vybraných webů, denní vydání a zpravodajství tak, jako by byl obsah ušit na míru jenom vám.

Brzy je hotovo

Minulý týden jsme v bleskovce informovali o spuštění nezávislé internetové RSS čtečky WidSets. WidSets dovoluje svým uživatelům vytvářet si vlastní knihovnu obsahů díky volnému výběru, počínaje RSS kanály, přes blogovou poštu až k on-line fotoalbům.

Mobilních RSS čteček je na internetu spousta. Odlišností WidSets je propojení mobilní aplikace s internetovým rozhraním. Nejprve se zaregistrujete na této stránce a program vám pošle na mobil zprávu, ze které si po kliknutí na unikátně vytvořený link stáhnete aplikaci do mobilu. Prostřednictvím e-mailové adresy aktivujete svůj účet a můžete WidSets začít používat. Za aplikaci se vývojářům neplatí ani koruna, platíte pouze za přenesená data.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Aplikace sama rozpozná, z jakého modelu mobilu ji stahujete • ikonka WidSets v nabídce

Internetové rozhraní je velmi názorné, intuitivní. S podobným se potkáte následně v mobilu. Na webu po přihlášení spravujete kompletně všechna nastavení chování WidSets v mobilu. Účet se automaticky synchronizuje při každém spuštění, nebo podle nastavení. Aktualizovat jej můžete samozřejmě kdykoli i ručně.

Klepněte pro větší obrázek
Hlavní stránka WidSets na webu, tady se přihlásíte

Buďto zadáte RSS kanál sami, anebo si můžete vybrat z nepřeberného množství předem připravených. Webové rozhraní WidSets skýtá bohaté možnosti nastavení, včetně detailních úprav stylů vykreslování, barev, ikon zadané RSS adresy apod. Hodí se vyhrát si s těmito položkami, výsledek stojí za to. Není problém nasdílet vaše oblíbené zdroje přátelům v rámci komunity, ti je pak mohou hodnotit a šířit dále mezi ostatní. Ještě upravíte pozici ikony v ploše čtečky a můžete se na kanály podívat do mobilu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Výběr z přednastavených RSS kanálů • editace stylu vlastního RSS kanálu

Klepněte pro větší obrázek
Na ploše čtečky můžete jednotlivé kanály libovolně rozmístit

Přehlednost, která není strohá

Čtečka WidSets funguje jak na smartphonech s operačním systémem, tak v běžném mobilu s Javou. Podmínkoi je však rozlišení displeje alespoň 128 × 128 obrazových bodů. Logicky je čtečka schopná pracovat na pozadí. Aplikaci jsem testoval na Nokii N73 a vypadala báječně. Po jednotlivých kanálech skáčete pohybem kurzoru jako jinde v nabídce telefonu, ať už máte joystick nebo jiný ovládací prvek. Posunete-li se o sloupec doleva či doprava, potěší vás nezdržující a pěkná animace na pozadí, která vytváří dojem plavání ve vodě či vznášení se ve vesmíru, jak chcete.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hlavní obrazovka WidSets po prvním spuštění • načítání vybraných RSS kanálů • prostředí bude vypadat vždy tak, jak si jej na webu upravite • aktualizace

I když je prostředí přehledné, rozhodně netrpí vizuální nezajímavostí, spíše naopak. Když si nastavíte styly vykreslování a zobrazování textu i ikonky podle svého gusta, bude vám WidSets dělat radost. Každou zprávu je možné rozkliknout do krátkého náhledu, ze kterého si uživatel snadno pošle záložku do nativního prohlížeče v mobilu a celý článek už si přečte tam. Odkaz se mu objeví i v internetovém rozhraní aplikace. Když je potřeba, může si odkaz snadno poslat na e-mail kliknutím o položku níže. Jednou přečtené zprávy jsou odlišeny jiným písmem, poznáte je. Zprávy i jejich náhledy se načítají takovou rychlostí, že vám budou připadat jako součást nabídky telefonu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Záložka byla přidána, informuje o tom vyskakovací bublina • odkaz na článek se objeví i v internetovém rozhraní

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přehled nových článků v RSS kanálu MobilMania.cz • náhled vybrané zprávy • přečtené články jsou jasně rozlišitelné • pomocí kanálů ve WidSets můžete sdílet i obrázky

Oznámení nové zprávy může být doprovázeno jedním z mnoha zvuků, popřípadě vibrací. Čtečka se umí po spuštění automaticky připojit do on-line režimu, anebo jí můžete nakázat, aby se nejprve zeptala. Čeština jí nedělá problémy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nastavení připojení • možnosti oznámení nové zprávy v kanálu

Užitečnou složkou webové části WidSets je sledování přenesených dat od vybraného dne (možnost resetu). Můžete si nastavit i limit, po jehož překročení vás bude aplikace informovat. Všechny kanály ve vaší čtečce pak mají vlastní ukazatel, podle kterého poznáte, který se na datových tocích podílel za dobu sledování nejvíce.

Klepněte pro větší obrázek
Přehledné sledování přenesených dat a podíl jednotlivých kanálů

Mobilní RSS čtečku WidSets hodnotíme velmi kladně. Je zdarma, je rychlá, přehledná, zná češtinu, pěkně vypadá a čiší z ní nápady. Nabízí skvělou správu jednotlivých kanálů a úspěšně kombinuje prostředí webu a mobilního telefonu.

Diskuze (11) Další článek: Vodafone byl vyhodnocen jako společensky nejzodpovědnější firma na světě

Témata článku: Ostatní, Čtečka, Pěkná animace, RSS


Určitě si přečtěte