WiFi či Bluetooth? V PDA přece chceme obojí!

Moderní kapesní počítače se stále častěji honosí podporou bezdrátového přenosu dat, a to buď pomocí technologie Bluetooth či WiFi. Proč by byla nejlepší podpora obou technologií?
WiFi či Bluetooth? V PDA přece chceme obojí!

Bluetooth a WiFi: účelem obou technologií je přenést data mezi dvěma zařízeními bez přímé viditelnosti. Velmi často jsou srovnávány a stavěny do role soků. Vytlačí Bluetooth WiFi? Nebo to bude naopak? Věřím, že tato otázka nebude v blízké budoucnosti zodpovězena. Obě technologie mají svá specifika, které je nestaví proti, nýbrž vedle sebe. A nás, uživatele kapesních počítačů, by potěšila přítomnost obou těchto technologíí v kapesních počítačích blízké budoucnosti. Proč?

WiFi – na internet ve frontě

Hned z počátku si uveďme praktické využití WiFi v kapesním počítači. Jak známo, síť WiFi dokáže pokrýt relativně velký prostor. Již dnes jsou centra, atraktivní místa či celá města pokryta sítí WiFi a nabízí uživatelům placený či neplacený přístup na internet. Stačí mít jakékoli mobilní zařízení s podporou této technologie a můžete se připojit kdekoli. Rozbalovat notebook na náměstí však není nepraktičtější a ke kontrole pošty či nenáročnému surfování mnohem lépe poslouží kapesní počítač. Kdekoli si přečtete poštu, zkontrolujete novinky, zkrátka budete on-line. Ano – představa desítek lidí pobíhajících po městech s PDA v ruce je v dnešní době nereálná, uznejte však, že má možnost být neustále on-line něco do sebe. Navíc díky nízké pořizovací ceně hot-spotů se můžete na bezdrátovou síť těšit i v menších městech, případně se zasloužit o její vznik. Za ještě důležitější však považuji nasazení kapesních počítačů ve firemních bezdrátových sítích.

Technologie WiFi v kapesních počítačích umožňuje i vytvoření sítě peer to peer, bez přítomnosti access pointu či dalších zařízení. Tím WiFi přímo „fušuje“ do řemesla Bluetooth. Proč tedy modrozuba nezadupat a nevrhnout se na WiFi?

Modrozubá komunikace

Bluetooth má proti WiFi snad jedinou, o to podstatnější výhodu: nízkou spotřebu energie. Tato vlastnost předurčuje Bluetooth do mobilních zařízení s malou kapacitou baterie (typicky headset). Navíc se Bluetooth užívá tam, kde by WiFi působilo, díky svému velkému dosahu, jako „kulovnice na vrabce“. Ke komunikaci mezi mobilním telefonem a headsetem, notebookem či PDA si vystačíme s komunikací na několik metrů. Přítomnost Bluetooth je důležitá zejména v mobilních telefonech, a to v souvislosti s rozmachem datových přenosů GPRS. I GPRS nám umožní být neustále on-line – platíme přece za přenesená data, nikoli za čas. Mobilní telefon nám data jen zprostředkuje, logickým doplňkem je kapesní počítač. Tím pravým můstkem mezi mobilem a PDA je právě Bluetooth (infraport je opravdu nepraktický, kdo zkusil, dá mi zapravdu). GPRS nás připojí k internetu odkudkoli a dokonce i v zahraničí. Za tuto pravou mobilitu si však připlatíme.

Komunikace odkudkoli

Proč tedy chceme v kapesních počítačích WiFi a Bluetooth? WiFi využijeme v místech, kde je nabízeno připojení pomocí této technologie. Přístup na internet je podstatně levnější (popřípadě zdarma), než s využitím sítě mobilního operátora a GPRS. Druhá varianta má však ohromnou přednost v podobě absolutní volnosti pohybu. Na internet se připojíte odkudkoli a právě Bluetooth nám umožňuje pohodlné spojení mobilního telefonu a kapesního počítače.

Diskuze (12) Další článek: Gotive Q31 – Slovenský všeuměl

Témata článku: Software pro mobily, Bluetooth, Software pro PC, Pře, PDA, BLU, BluetootVybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Pod stromečkem udělají radost

Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Pod stromečkem udělají radost

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 15 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až třináct tisíc korun

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

** Levné smartphony se už dávno staly spotřebním zbožím ** Použitelný telefon se dá koupit už za dva tisíce korun ** Vůbec poprvé se do výběru dostaly telefony s 5G

Martin Miksa
Nižší třída
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Vybrali jsme 17 nejlepších chytrých hodinek a náramků pod stromeček. Začínají už na tisícovce

Vybrali jsme 17 nejlepších chytrých hodinek a náramků pod stromeček. Začínají už na tisícovce

** Nositelnosti jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí ** Vybírejte od jednoduchého náramku po našlapané sporttestery

Martin Chroust
Hodinky
8 důvodů, proč uživatelé iPhonu nikdy nepřejdou na Android

8 důvodů, proč uživatelé iPhonu nikdy nepřejdou na Android

** Obě největší mobilní platformy mají svůj tábor skalních příznivců ** Ti mají jasno, proč je právě iOS nebo Android jediný správný systém ** Tady je několik důvodů, proč jablíčkáři nechtějí o robotech ani slyšet

Martin Miksa
SmartphonyiPhoneAndroid
I Firefox „šmíruje“. Vznikl proto jeho čistší klon LibreWolf
Lukáš Václavík
ProhlížečeSoftwareFirefox
Herní divize studia Weta Workshop láká na novou hru z milované světové IP

Herní divize studia Weta Workshop láká na novou hru z milované světové IP

Studio, zodpovědné za efekty ve spoustě předních hollywoodských filmů, chystá něco velkého.

Michal Maliarov
Byznys