Windows Mobile 2003: nový systém pro kapesní počítače

Nástupce operačního systému Pocket PC pod názvem Windows Mobile 2003 pro kapesní počítače a přenosná zařízení přináší několik zásadních vylepšení oproti předchůdci. Podívejme se na ty nejpodstatnější.
Windows Mobile 2003: nový systém pro kapesní počítače

Pokračovatel platformy Pocket PC 2002 dostal do vínku nové jméno: Windows Mobile 2003. Zda-li jde o změnu k lepšímu či horšímu, nechť uváží každý sám. Jedno je jisté: nová platforma přináší několik podstatných i méně podstatných vylepšení.

  • Nejdůležitější je plná podpora technologií Bluetooth a Wi-Fi. Konfigurace bude snazší díky novému Connection Manageru.
  • Pocket Internet Explorer podporuje IPv6, XHTML, CSS, SSL, WHML verze 2.0 a konečně Java script 5.5. Podpora nových protokolů a standardů je určitě prospěšná věc, Windows Mobile však zřejmě přehlíží základní a nanejvýš praktické funkce: uložení obrázku, současné otevření více oken či uložení stránky pro off-line čtení. Tyto funkce lze dodat placeným softwarem, je však s podivem, že je Microsoft neintegroval do nové verze prohlížeče. Velkým krokem vpřed je podpora OWA (Outlook Web Access), která dle prvních zkušeností funguje chvalitebně.

  • Windows Media Player verze 9 přináší vylepšení stávajících a podporu nových formátů a kodeků. Přesvědčí mne, abych smazal Pocket DivX a Pocket Music? Kombinace Windows Movie Maker a Windows Media Player představuje zřejmě nejjednodušší cestu, jak dostat video z PC či analogové/digitální kamery do formátu kapesního počítače.
  • Standardní program Pictures pro jednoduchou úpravu obrázků. Na internetu je spousta dobrých freewarových programů, uvidíme, jak si program Pictures povede v tvrdé konkurenci.
  • Vylepšená podpora VNP. Zatímco na Pocket PC 2002 nebyla podpora VNP nijak valná (dá se říct, že VNP fungovalo jen málokomu), dle prvních testů obstála nová platforma chvalitebně.
  • Personifikace vyzvánění u Pocket PC Phone Edition.
  • Rychlejší vyhledávání v kontaktech, vylepšené zobrazení e-mailů.
  • Nová hra Jawbreaker

Windows Mobile zřejmě nepřináší jednu velmi očekávanou a uživateli požadovanou funkci, a to podporu landscape módu, alespoň v aplikacích jako Microsoft Reader či Internet Explorer, což je velká škoda. Čtení internetových stránek by bylo mnohem pohodlnější.

Platforma Windows Mobile bude nabízena ve dvou variantách: Professional a Premium. Vyšší verze Premium navíc obsahuje aplikace Pocket Reader, Pictures a Terminal Services Client. Jde o dobrý krok. České eknihy pro Pocket Reader bychom spočítali na prstech obou rukou a programů pro úpravu fotografií existuje hromada. Verze Professional si údajně vystačí s 16 MB ROM, vyšší verze Premium potřebuje dvojnásobek. O upgrade operačního systému se musí postarat sami výrobci (zatím zareagovalo HP a Toshiba), kteří si i stanoví svou cenu.

Nové kapesní počítače

S uvedením nové platformy se svezlo i několik výrobců, kteří doposud na trhu s kapesními počítači nepůsobili jako Panasonic, JVS, Gateway či Legend Group LTD. A co ostřílení výrobci? HP připravuje novou řadu iPAQů: 2210, 5150, 1914. Viewsonic představil model V36 s integrovanou kamerou, Toshiba přestavuje nový e350 a upgraduje starší řadu e740. 

Diskuze (9) Další článek: T-Mobile bude mít po celé prázdniny MMS za dvě koruny!

Témata článku: Smartphony, Windows, Software pro mobily, Počítače, Windows!, Systém, Nový systém, Wind, MOBI, Windows Mobile, System, Mobil, Kapesní počítač, Nov, Vylepšená podpora, Win, PočítačVybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Valve představilo vlastní přenosnou konzoli Steam Deck. Vyjde už na konci roku

Valve představilo vlastní přenosnou konzoli Steam Deck. Vyjde už na konci roku

Spekulace, které pobíhaly po internetu před pár měsíci, se potvrdily a Valve představilo vlastní konzoli připomínající Nintendo Switch.

Martin Nahodil
OznámeníKonzole
Ode dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment
Nejlepší aplikace pro tento týden: Atlas mraků, skener dokumentů a úžasná místa Česka

Nejlepší aplikace pro tento týden: Atlas mraků, skener dokumentů a úžasná místa Česka

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikaceMobilní aplikace