Windows Mobile 5 oficiálně představen: na co se těšit?

Dlouho očekávaný operační systém doposud známý jako „Magneto“ byl včera oficiálně představen. Musíme zvyknout na název Windows Mobile 5. Zároveň byla uvedena i jeho odnož pro chytré telefony. Přečtěte si, co nový systém přináší.
Windows Mobile 5 oficiálně představen: na co se těšit?

Konference Microsoft Mobile & Embedded Developers Conference 2005 v Las Vegas byla včera svědkem oficiálního představení operačního systému Windows Mobile 5. Kódové označení Magneto a očekávaný název Windows Mobile 2005 ustoupily jednoduššímu jménu, které ruší pomyslnou souvislost mezi operačním systémem a rokem jeho uvedení.

Nového operačního systému se dočkají nejen uživatelé kapesních počítačů a z nich vycházejících komunikátorů, ale také uživatelé chytrých mobilních telefonů. Oba operační systémy doznaly jistých pokroků, jak je patrné z okolních oficiálních obrázků.

Změny pro kapesní počítače

Verze Windows Mobile 5 pro Pocket PC se dočkala několika zásadních změn. Tou první a nejdůležitější inovací je balík kancelářských aplikací Word Mobile, Excel Mobile a PowerPoint Mobile Viewer. Rozšířila se paleta možností a schopností jednotlivých aplikací: Word si konečně rozumí s tabulkami a v Excelu můžete vytvářet grafy. Aplikace PowerPoint pak umožňuje prohlížení prezentací. Již stávající verze kancelářských aplikací mají poměrně solidní funkčnost a kompatibilitu, absence nyní představených vylepšení však pociťují i nenároční uživatelé. Bylo by skvělé, kdyby Microsoft představil samostatný update těchto aplikací pro své starší operační systémy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Základním neduhem kapesních počítačů třídy Windows Mobile je energetická závislost. Pokud dojde hlavní i záložní baterie, přijdete o všechna data umístěná v paměti RAM. Tento problém řeší nový operační systém velmi svérázným způsobem: zakazuje instalaci aplikací do paměti RAM. Výrobci tak budou muset zvětšit paměť Flash ROM, která je ale dražší.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Další novinkou je multimediální přehrávač Windows Media Player 10 Mobile. Každá nová verze je opěvována a propagována. Pravdou však je, že každá nová verze přináší jen minimum zlepšení a i mírně zkušenější uživatel si pro přehrávání hudby a videa stáhne lepší programy. S multimédii souvisí také podpora pevných disků a hlavně rychlého rozhraní USB verze 2.0. Kapesní počítač by se tak mohl stát ještě lepším osobním multimediálním centrem. Microsoft také přidal nové funkce API, například pro ovládání vestavěného fotoaparátu. Tvůrci softwaru tak mohou rozšířit své pole působnosti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Další změny se týkají především vzhledu některých rozhraní a aplikací. Velké změny k lepšímu se dočkal především správce kontaktů. Ten je nyní hezčí, barevnější a hlavně přehlednější. V podobném duchu je přepracováno i rozhraní telefonu a aplikace Pocket Outlook.

Mírných inovací se dočkal také vestavěný Internet Explorer, na více oken si však musíme opět nechat zajít chuť (anebo si pořídit konkurenční prohlížeč). Jsem zvědav, jakých změn se dočká vestavěný MSN Messenger. Stolní verze 7 přinesla několik velmi zajímavých a užitečných fines, které by v kapesním počítači určitě našly uplatnění (ručně psané zprávy, šťouchnutí, mobilní videokonference apod.).

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek 

Drobných vylepšení se má dočkat také rozhraní pro správu technologie Bluetooth. Z obrázků je ale vidět, že velké změny se nekonají a každý uživatel asi nakonec zatouží po náhradě v podobě rozhraní od BroadCommu. Doufám, že Microsoft zapracoval na prostředí pro správu datové komunikace. Ta je v současné době pro začínajícího uživatele poměrně složitá a matoucí. Naprostou nutností je pak aktualizace, zjednodušení a oprava chyb v rozhraní pro správu Wi-Fi karty. Windows Mobile 5 také vyžaduje novou verzi synchronizačního programu ActiveSync 4.0.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Největším překvapením byl pro mne obsah následujícího obrázku. Microsoft vycítil velký nárůst obliby satelitní navigace ve spojení s kapesním počítačem a přidal podporu přímo do operačního systému. Skvělé je, že operační systém umožní komunikaci GPS přijímače hned s několika navigačními programy najednou! Dosud bylo možné aktivně provozovat jen jednu navigační aplikaci. (Řešením byl a pro starší kapesní počítače stále je výtečný program GPS Gate, který umí simulovat virtuální porty pro jednotlivé navigační aplikace.) Uvidíme, jak bude navigace ve spolupráci s operačním systémem fungovat.

Klepněte pro větší obrázek 

A co chytré telefony?

Informací o novinkách v operačním systému Windows Mobile 5 for Smartphone není mnoho. Potvrzena je podpora Wi-Fi karet, které by se v chytrých telefonech mohly již brzy objevit. Další změny jsou pak spíše kosmetického rázu: zpřehlednění správce kontaktů, zjednodušení nastavení a podobně. V novém operačním systému bych osobně uvítal zejména nějaký správce programů pro rychlejší přepínání a hlavně ukončování běžících aplikací.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

První vlaštovky

První dojmy z nového operačního systému jsou celkem dobré. Kancelářské aplikace potřebovaly vylepšení jako sůl. Osobně jsem velmi zvědav na podporu navigačního systému a také na to, do jaké míry vylepšíl Microsoft tolik vyčítané ovládání jednou rukou.

První kapesní počítače a chytré mobilní telefony s novým operačním systémem by se mohly na trhu objevit již začátkem druhého pololetí. Stejně jako v minulých letech i nyní platí, že dostupnost update pro stávající kapesní počítače bude záviset na přístupu jednotlivých výrobců. Právě ti si totiž upravují operační systém pro svá zařízení a stanovují ceny za případný upgrade na nový operační systém.

Diskuze (61) Další článek: Symbian + Skype: volejte zdarma

Témata článku: Smartphony, Windows, Software pro mobily, Win, Windows!, Pře, Mobil, Wind, MOBI, Očekávaný název, Velký nárust, Windows Mobile


Určitě si přečtěte