Windows Mobile: DOS, Gameboy i Sega v jednom

Máte rádi hry na Gameboy nebo jiné starší herní konzole? Díky množství emulátorů si je nyní můžete zahrát i na kapesních počítačích s Windows Mobile. A nejen ty, na PocketPC zdarma spustíte i legendární počítačové hry pro DOS.
Kapitoly článku

DOSBox – 386 z vašeho MDA

Počítačové hry z osmdesátých a raných devadesátých let nejsou pro mnoho hráčů jen nostalgií, díky programu DOSBox je mohou hrát i na nejnovějších mašinách, které by pro ně jinak byly příliš rychlé. DOSBox ale existuje i ve verzi pro kapesní počítače, a tak můžete hrát původní verze většiny her starších roku 1993 i na nich.

Stačí program zdarma stáhnout z autorových stránek. Stažené soubory přesunete přes kabel do paměti kapesního počítače a pak už jen stačí v průzkumníkovi spustit soubor dosbox.exe. Objeví se známé DOSovské prostředí, ale jedná se jen o emulátor, takže je třeba provést několik kroků ke správnému chodu. Na úvod je nutné nadefinovat disk C:, ve kterém se v DOSu budete pohybovat.

Ve vašem zařízení musíte zvolit úvodní kmenovou složku, která pevný disk bude představovat. Je tedy vhodné předem vytvořit takovou složku v průzkumníkovi a vložit do ní všechny DOSové hry a programy, které budete chtít spouštět. Po spuštění DOSBoxu pak napíšete do příkazového řádku příkaz ve tvaru mount c “/cesta ke složce“. V mém případě to bylo mount c “/storage card/doshry“.

Pokud jste zadali správnou cestu k existující složce, emulátor vypíše, že disk C: byl zaveden a pak už stačí do příkazového řádku napsat jen C: pro přesun na vytvořený disk. V něm se již pohybujete starými známými příkazy: dir pro vypsání obsahu aktuální složky, cd název_složky pro přesun o úroveň výš, cd.. pro přesun o úroveň níž.

Při dalším spuštění programu se ale ukáže, že program si vytvořený disk nepamatuje a tak to vypadá, že je nutné ho vytvořit pokaždé znovu. Naštěstí ale mezi staženými soubory najdete i textový dosbox.conf, ve kterém je možné provádět rozličná nastavení včetně toho, aby se předešlá procedura provedla při každém startu programu automaticky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Civilization • Supaplex • Sim City

Soubor stačí editovat třeba v Notepadu, úplně na konci se nachází sekce autoexec. Do té můžete napsat všechny příkazy, které se mají na začátku automaticky provést. Kromě zavedení disku je tedy možné třeba zařídit, aby se vám při každém startu programu rovnou spustila jedna z aplikací. Sám jsem tuto možnost využil, pro pohyb v DOSovském prostředí používám jeden z pokročilejších DOSových průzkumníků – Volkov Commander.

Spolu s ostatními programy jsem ho umístil do zvolené kmenové složky a do sekce autoexec pak stačilo jen zadat příkazy, díky kterým se prohlížeč automaticky spustí (viz obrázek). Konfigurační soubor nabízí ještě spoustu dalších důležitých možností nastavení, mezi jinými „frameskip“. Čím nižší má hodnotu, tím je hra plynulejší, zároveň může být ale také pomalá. Pro většinu her se doporučuje se hodnota 3.

Dále můžete v sekci key binds na jednotlivá funkční tlačítka namapovat klávesy, kterými se na počítači hry ovládají. Každou klávesu zastupuje dvojmístné číslo, jejichž seznam najdete zde. Chcete-li třeba, aby jedno z tlačítek vašeho přístroje mělo funkci pravého Ctrl, musí se v sekci key binds objevit např. hwkey3=56. Pro snazší ovládání doporučuji v sekci mouse emulation nastavit hodnotu dpadmouse i tpadmouse na false. Další tipy najdete na stránkách programu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Úvodní obrazovka • Volkov Commander

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nastavení kláves • autoexec

Nová verze programu, která je na stránkách nyní ke stažení, přináší sice několik vylepšení a na většině přístrojů je rychlejší a stabilnější, na některých ale naopak při hraní většiny her po chvíli celý program spadne. Starší „build“ fungoval správně, věřme, že jej autor brzy zpřístupní.

Download (Verze 0.63, build 16.2.2006)

Gnuboy - Gameboy Color

Hry na starší verzi Gameboye od společnosti Nintendo se vyznačují nevalnou kvalitou grafiky s nejvýše 256 barvami, zároveň ale skvělou hratelností. Na zvuky si udělejte vlastní názor, mnozí na jednoduché melodie nedají dopustit. Program Gnuboy se zřejmě dále nevyvíjí, nová stránka původních autorů nefunguje a tým WAC, který otevřený projekt ještě vylepšil, vlastní web nemá.

Nejnovější verze emulátoru ale zahrnuje všechny možnosti, které bychom čekali, a tak už zřejmě není co vylepšovat. Jen mi trochu vadí, že není možné natočit displej tak, aby bylo možné ovládat tlačítka levou rukou – pouze na druhou stranu. Hry se ale dají pohodlně hrát i na výšku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Super Mario Land II • Wario Land • Pokémon Crystal

Emulátor si poradí jak s formáty GB pro starší černobílou verzi, tak i s novějšími barevnými GBC. Hry mohou být dokonce zabalené i v ZIPu. U černobílých her je pozadí zbarvené dožluta, se stejným problémem jsem se ale v kapesních počítačích setkal i u ostatních GB emulátorů.

Gnuboy dokáže emulovat i zvuk, a to dokonce ve stereu. Hry můžete ovládat softwarovými tlačítky, které se objeví na displeji, pohodlnější je to ale běžnými funkčními klávesami. Každá tak odpovídá jednomu tlačítku u Gameboye, jejich funkce je možné v nastavení změnit. Samozřejmostí je možnost save/load.

Download (Verze 1.0.3-0.4)

Smutnit tentokrát nemusí ani ti, kteří mají WM ve verzi pro Smartphony, i pro ně byl Gnuboy vytvořen.


Ve druhé kapitole se podíváme na emulátory pro Gameboy Advance, Segu Genesis a Super Nintendo

Témata článku: Smartphony, Windows, Pokémon GO, Software pro mobily, Gameboy, NHL, MOBI, Genesis, Celý program, Mobil, Mortal Kombat, Sonic the Hedgehog, Windows Mobile, Wind, Win, Civilization, DOS, Final fantasy, DPA, Game, Sega, Windows!, NotepadKonec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Hry zadarmo, nebo se slevou: balík legendárních RPG a dvojice akčních plošinovek zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: balík legendárních RPG a dvojice akčních plošinovek zdarma

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Jak na Snapseed. Je to neuvěřitelné, ale nejlepší aplikace na úpravu fotek v mobilu je stále zdarma

Jak na Snapseed. Je to neuvěřitelné, ale nejlepší aplikace na úpravu fotek v mobilu je stále zdarma

Mobilní telefony mají tu výhodu, že jsou neustále při ruce a snadno s nimi vyfotografujete jakýkoli moment. Nevýhodou je, že pak máte telefon plný fotek.

Adam Kos
FotkyMobilní aplikace
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Crew-5: Sledujte připojení kosmické lodi Crew Dragon k Mezinárodní vesmírné stanici
Jiří Černý
Crew DragonMezinárodní vesmírná stanice
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Pixel 7. Telefony od Googlu mají vyhlazenější design, vylepšený foťák a vestavěnou VPN

Pixel 7. Telefony od Googlu mají vyhlazenější design, vylepšený foťák a vestavěnou VPN

** Nová generace vylepšuje loni nastolený design ** Vylepšily se foťáky, hlavně u modelu Pro ** Google nabídne 5 let funkčních i bezpečnostních aktualizací

Jan Láska
Vlajková loďPixel
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace říjen 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace říjen 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět