Windows Mobile: DOS, Gameboy i Sega v jednom

Máte rádi hry na Gameboy nebo jiné starší herní konzole? Díky množství emulátorů si je nyní můžete zahrát i na kapesních počítačích s Windows Mobile. A nejen ty, na PocketPC zdarma spustíte i legendární počítačové hry pro DOS.
Windows Mobile: DOS, Gameboy i Sega v jednom
Kapitoly článku

DOSBox – 386 z vašeho MDA

Počítačové hry z osmdesátých a raných devadesátých let nejsou pro mnoho hráčů jen nostalgií, díky programu DOSBox je mohou hrát i na nejnovějších mašinách, které by pro ně jinak byly příliš rychlé. DOSBox ale existuje i ve verzi pro kapesní počítače, a tak můžete hrát původní verze většiny her starších roku 1993 i na nich.

Stačí program zdarma stáhnout z autorových stránek. Stažené soubory přesunete přes kabel do paměti kapesního počítače a pak už jen stačí v průzkumníkovi spustit soubor dosbox.exe. Objeví se známé DOSovské prostředí, ale jedná se jen o emulátor, takže je třeba provést několik kroků ke správnému chodu. Na úvod je nutné nadefinovat disk C:, ve kterém se v DOSu budete pohybovat.

Ve vašem zařízení musíte zvolit úvodní kmenovou složku, která pevný disk bude představovat. Je tedy vhodné předem vytvořit takovou složku v průzkumníkovi a vložit do ní všechny DOSové hry a programy, které budete chtít spouštět. Po spuštění DOSBoxu pak napíšete do příkazového řádku příkaz ve tvaru mount c “/cesta ke složce“. V mém případě to bylo mount c “/storage card/doshry“.

Pokud jste zadali správnou cestu k existující složce, emulátor vypíše, že disk C: byl zaveden a pak už stačí do příkazového řádku napsat jen C: pro přesun na vytvořený disk. V něm se již pohybujete starými známými příkazy: dir pro vypsání obsahu aktuální složky, cd název_složky pro přesun o úroveň výš, cd.. pro přesun o úroveň níž.

Při dalším spuštění programu se ale ukáže, že program si vytvořený disk nepamatuje a tak to vypadá, že je nutné ho vytvořit pokaždé znovu. Naštěstí ale mezi staženými soubory najdete i textový dosbox.conf, ve kterém je možné provádět rozličná nastavení včetně toho, aby se předešlá procedura provedla při každém startu programu automaticky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Civilization • Supaplex • Sim City

Soubor stačí editovat třeba v Notepadu, úplně na konci se nachází sekce autoexec. Do té můžete napsat všechny příkazy, které se mají na začátku automaticky provést. Kromě zavedení disku je tedy možné třeba zařídit, aby se vám při každém startu programu rovnou spustila jedna z aplikací. Sám jsem tuto možnost využil, pro pohyb v DOSovském prostředí používám jeden z pokročilejších DOSových průzkumníků – Volkov Commander.

Spolu s ostatními programy jsem ho umístil do zvolené kmenové složky a do sekce autoexec pak stačilo jen zadat příkazy, díky kterým se prohlížeč automaticky spustí (viz obrázek). Konfigurační soubor nabízí ještě spoustu dalších důležitých možností nastavení, mezi jinými „frameskip“. Čím nižší má hodnotu, tím je hra plynulejší, zároveň může být ale také pomalá. Pro většinu her se doporučuje se hodnota 3.

Dále můžete v sekci key binds na jednotlivá funkční tlačítka namapovat klávesy, kterými se na počítači hry ovládají. Každou klávesu zastupuje dvojmístné číslo, jejichž seznam najdete zde. Chcete-li třeba, aby jedno z tlačítek vašeho přístroje mělo funkci pravého Ctrl, musí se v sekci key binds objevit např. hwkey3=56. Pro snazší ovládání doporučuji v sekci mouse emulation nastavit hodnotu dpadmouse i tpadmouse na false. Další tipy najdete na stránkách programu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Úvodní obrazovka • Volkov Commander

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nastavení kláves • autoexec

Nová verze programu, která je na stránkách nyní ke stažení, přináší sice několik vylepšení a na většině přístrojů je rychlejší a stabilnější, na některých ale naopak při hraní většiny her po chvíli celý program spadne. Starší „build“ fungoval správně, věřme, že jej autor brzy zpřístupní.

Download (Verze 0.63, build 16.2.2006)

Gnuboy - Gameboy Color

Hry na starší verzi Gameboye od společnosti Nintendo se vyznačují nevalnou kvalitou grafiky s nejvýše 256 barvami, zároveň ale skvělou hratelností. Na zvuky si udělejte vlastní názor, mnozí na jednoduché melodie nedají dopustit. Program Gnuboy se zřejmě dále nevyvíjí, nová stránka původních autorů nefunguje a tým WAC, který otevřený projekt ještě vylepšil, vlastní web nemá.

Nejnovější verze emulátoru ale zahrnuje všechny možnosti, které bychom čekali, a tak už zřejmě není co vylepšovat. Jen mi trochu vadí, že není možné natočit displej tak, aby bylo možné ovládat tlačítka levou rukou – pouze na druhou stranu. Hry se ale dají pohodlně hrát i na výšku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Super Mario Land II • Wario Land • Pokémon Crystal

Emulátor si poradí jak s formáty GB pro starší černobílou verzi, tak i s novějšími barevnými GBC. Hry mohou být dokonce zabalené i v ZIPu. U černobílých her je pozadí zbarvené dožluta, se stejným problémem jsem se ale v kapesních počítačích setkal i u ostatních GB emulátorů.

Gnuboy dokáže emulovat i zvuk, a to dokonce ve stereu. Hry můžete ovládat softwarovými tlačítky, které se objeví na displeji, pohodlnější je to ale běžnými funkčními klávesami. Každá tak odpovídá jednomu tlačítku u Gameboye, jejich funkce je možné v nastavení změnit. Samozřejmostí je možnost save/load.

Download (Verze 1.0.3-0.4)

Smutnit tentokrát nemusí ani ti, kteří mají WM ve verzi pro Smartphony, i pro ně byl Gnuboy vytvořen.


Ve druhé kapitole se podíváme na emulátory pro Gameboy Advance, Segu Genesis a Super Nintendo

Témata článku: Smartphony, Windows, Software pro mobily, Pokémon GO, Civilization, Windows!, MOBI, Sega, DPA, Sonic the Hedgehog, NHL, Final fantasy, Win, Celý program, Game, Mobil, Notepad, Genesis, Wind, Mortal Kombat, Windows Mobile


Určitě si přečtěte