Windows Mobile má nakročeno k zániku

Proč se Microsoft bratří s dosud konkurenční Nokií? Možná proto, že už s Windows Mobile do budoucna nepočítá...

Když minulý týden oznámil Microsoft dohodu s Nokií, že budou do Symbianu implementovat mobilní verzi kancelářské sady Office, mohli jsme se tomu divit. Vždyť aplikace pro editaci dokumentů Office je už nyní k dispozici v každé Nokii řady E a v ostatních smartphonech se Symbianem alespoň v demoverzi, kterou je možné za příplatek rozšířit na plnou. A proč se do toho pouští Microsoft, když tím posílí konkurenci pro svůj vlastní mobilní operační systém?

S odstupem několika dnů vydala agentura Reuters zprávu s vyjádřením několika odborníků, kteří situaci objasňují. Všechno se najednou zdá být jasné.

Windows Mobile ujíždí vlak

V telefonech s operačním systémem Symbian od Nokie nyní najdeme editor Office dokumentů zastoupený aplikací QuickOffice, kterou vyvíjí stejnojmenná firma z Texasu. Nokia plnou verzí vybavuje vyšší modely manažerské řady E, ostatní symbianové smartphony alespoň demoverzí. A kdo chce, ten si může koupit verzi plnou, ale za dvacet dolarů (cca 700 Kč), což není málo.

Pro QuickOffice je to výborný kšeft, pro Nokii zase výhoda, že může zákazníkům nabídnout tak důležitou funkci. Podpora dokumentů Office byla připisována především platfromě Windows Mobile, mobilnímu operačnímu systému stejného výrobce, tedy Microsoftu. Windows Mobile navíc nabízí i aplikaci, která je mobilním obrazem tolik rozšířeného Outlooku, a samozřejmě nechybí ani podpora Exchange serveru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
QuickOffice pro Symbian

Nokia má pro své symbianové smartphony samozřejmě také e-mailový klient, ale ne tak propracovaný. Podpora Exchange serveru se dá doinstalovat, ale jsou tu drobná omezení – tím největším je asi to, že se synchronizuje jen hlavní složka pošty. Windows Mobile jsou proto obecně brány jako mobilní kancelář pro nejnáročnější.

Jenomže i přes tuto pověst se samotný systém Microsoftu těžko prosazuje. Bez nadstaveb vyvinutých samotnými výrobci mobilních zařízení v čele s HTC by to byl archaický a nemoderní systém. Vývoj jde Microsoftu velmi pomalu a již několikrát odložené Windows Mobile 7 předstihly ještě vlažné mezikroky v podobě verzí 6.1 a 6.5.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ze současného Windows Mobile se snaží udělat moderní systém nadstavba TouchFLO od HTC • trochu změn přímo v systému přinese až verze 6.5

„Je možné, že si Microsoft připustil možný neúspěch v souboji mobilních operačních systémů, zejména nyní, kdy HTC a Samsung vypadají, že se přiklání spíše na stranu Androidu,“ řekl Tero Kuittinen analytik společnosti MKM Partners. Právě operační systém Google Android se velmi rozšiřuje a je oblíbený jak u zákazníků, tak u výrobců. Jeho vývoj je přitom „googlovsky“ rychlý a než se třeba Microsoft rozhoupal, aby zareagovat na úspěch Apple AppStore a spustil vlastní MarketPlace, Google rozběhl Android Market, který se začal plnit aplikacemi. Windows Mobile se sice chlubí největším počtem dostupných aplikací, který nabral díky dlouhé historii, ale to v dnešní době nestačí – aplikace musí být k dispozici v přehledné formě přímo v telefonu.

Ve stínu iPhonu, Blackberry a Androidu

Operační systém Android od Googlu se dobře rozjíždí a Windows Mobile je nejbližší soupeř z „velkých hráčů“ na tomto hřišti. Vládne zde Symbian s 50% podílem, dobře se také daří specifickým systémům pro mobilní zařízení Blackberry a iPhone. Windows Mobile je i se svou armádou zařízení HTC až za nimi s devítiprocentním podílem na trhu.

Microsoft se snaží nadvládu Symbianu srazit už několik let, ale nedaří se mu to navzdory nemalým investicím. Přitom úspěch iPhonu ukázal, že na trhu lze vyvolat změnu a dobře přijatý operační systém Android má slibný rozjezd. Blackberry přitom přebírá roli „mobilní kanceláře pro nejnáročnější“ a v aktuálním žebříčku nejrychleji rostoucích firem je jeho výrobce (RIM) na prvním místě! Windows Mobile se však nedaří a za poslední čtvrtletí se prodalo jen 3,8 milionu zařízení s Windows Mobile od všech výrobců. Za stejné období prodala Nokia 3,7 milionu dotykového modelu 5800 XpressMusic a celkově bylo prodáno 21 miliónů telefonů se Symbianem.

Když HTC, Samsung a další výrobci dají přednost Androidu před Windows Mobile, pro Microsoft to bude znamenat ztrátu zisků za prodej licencí, protože sám svoje mobilní zařízení nevyrábí. „Microsoft zřejmě spekuluje, že zisk plynoucí z dohody s Nokií ohledně Office, bude kompenzovat klesající prodeje licencí na Windows Mobile,“ řekl na toto téma agentuře Reuters Neil Mawston ze Strategy Analytics.

Na téma Windows Mobile přišla řeč i minulý týden, když probíhalo střídání na nejvyšším postu Sony Ericssonu. Jako jedna z klíčových chyb dnes již bývalého managementu bylo nasazení operačního systému Windows Mobile do stěžejního produktu, modelu Xperia X1.

Klepněte pro větší obrázek 
Premiéra Windows Mobile u Sony Ericssonu nebyla příliš úspěšná

Neveselé vyhlídky pro Windows Mobile

Tak to vypadá, že jsou karty rozdány. Nokia získá kvalitní kancelářský software pro své telefony bezvadně zabudovaný do systému a s podporou nadstandardních funkcí, jako je týmové sdílení na SharePointu nebo komunikace prostřednictvím Office Communicator Mobile. Když zapracuje ještě na e-mailovém klientu, zláká nejednoho příznivce Windows Mobile. Blackberry zatím převezme roli řešení pro profesionály a vedle Symbianu se rozšíří další operační systém pro masy – Android. Windows Mobile hned tak „neumře“, protože má velmi silnou základnu uživatelů, ale za stávající situace má k tomu dobře našlápnuto. Microsoft ale přesto nebude strádat, protože se jeho kancelářský balík rozšíří na desítky miliónů mobilů a vytěží z toho nakonec víc, než z celého operačního systému. A peníze jsou v tomto světě až na prvním místě…

Poznámka: Než začnete oplakávat Windows Mobile, nebo se nelichotivě vyjadřovat v diskuzi, uvědomte si, že se jedná jen o spekulace, byť nezávisle schvalované různými odborníky. Zda se začnou naplňovat uvidíme za rok – pokud se neuchytí Android a objeví se konečně Windows Mobile 7, může se situace zvrátit.

Diskuze (121) Další článek: EU dá 18 milionů eur na vylepšení technologie LTE

Témata článku: Nokia, Android, Smartphony, Windows, Symbian, Apple iPhone 4GB, Arm zařízení, Windows!, Kšeft, Mobil, Windows Mobile, Milión telefonů, Mobil m, Win, Nejvyšší post, Moderní systém, Ostatní smartphone, MOBI, Wind, Telefony s Androidem na Heureka.cz8 důvodů, proč uživatelé iPhonu nikdy nepřejdou na Android

8 důvodů, proč uživatelé iPhonu nikdy nepřejdou na Android

** Obě největší mobilní platformy mají svůj tábor skalních příznivců ** Ti mají jasno, proč je právě iOS nebo Android jediný správný systém ** Tady je několik důvodů, proč jablíčkáři nechtějí o robotech ani slyšet

Martin Miksa
SmartphonyiPhoneAndroid
Recenze systému Android 12. Největší skok správným směrem za poslední roky. Zatím ale jen pro někoho

Recenze systému Android 12. Největší skok správným směrem za poslední roky. Zatím ale jen pro někoho

** Android 12 je zatím graficky i funkčně nejjednotnější verze ** Vylepšuje zejména soukromí a práci s oprávněním aplikací ** Na jiných telefonech než Pixelech bude zážitek odlišný

Vladislav Kluska
Material YouAndroid 12Google
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

** Levné smartphony se už dávno staly spotřebním zbožím ** Použitelný telefon se dá koupit už za dva tisíce korun ** Vůbec poprvé se do výběru dostaly telefony s 5G

Martin Miksa
Nižší třída
Rychlá pomoc pro návrat do normálu. K čemu je Android Safe Mode, a jak jej aktivovat?

Rychlá pomoc pro návrat do normálu. K čemu je Android Safe Mode, a jak jej aktivovat?

** V případě problémů s Android telefonem si hned vzpomeňte na režim Safe Mode ** V tomto módu se vypnou všechny vámi stažené aplikace ** Systém se zrychlí a zbaví chyb, jeho využití ale bude omezené

Martin Chroust
Nouzový režimAndroid
Evropská komise to vidí jasně. Česko má jednoznačně nejdražší mobilní tarify v celé EU

Evropská komise to vidí jasně. Česko má jednoznačně nejdražší mobilní tarify v celé EU

** Česko „kraluje“ žebříčku zemí s nejdražšími mobilními službami ** Evropská komise srovnala ceny ve všech 27 zemích EU ** Když se nepočítají neomezené tarify, vychází nabídky našich operátorů katastrofálně

Jan Láska
Předražené službyEvropská komiseTarify a mobilní služby