Windows Mobile: programy pro práci, zábavu a cestování

Ovládněte čas, předpovídejte počasí a vyčistěte si svoje mobilní Windows. Dále představujeme výborný editor fotografií a tři zábavné hry. Vybere si každý, jak majitelé zařízení na platformě PocketPC, tak se smartphony.
Windows Mobile: programy pro práci, zábavu a cestování

Fizz Weather 2.2

Chystáte se na cesty nebo dovolenou a zajímá vás dlouhodobá předpověď počasí? Pak by vašemu zraku neměla uniknout aplikace Fizz Weather, která se stane vaší kapesní rosničkou. Nejen že monitoruje stav počasí ve více než 58 000 městech po celém světě, ale dokáže zobrazovat předpověď až na 7 dní dopředu.

Fizz Weather umí také zakreslovat stav počasí na mapě, případně nabízí informace o zpoždění příletů letadel. Na zimní období se bude hodit sněžné zpravodajství z vyhlášených lyžařských středisek. Součástí programu je i plugin na pracovní plochu, který dokáže zobrazovat přesně ty informace o počasí, které si sami zvolíte. Aktualizace se provádějí automaticky přes internet z vašeho zařízení, je však možné provádět je přes ActiveSync a počítač připojený k internetu. Druhá možnost se může hodit zejména pokud nevyužíváte některý z neomezených datových tarifů našich operátorů.

 
Základní obrazovka • počasí na mapě

Program je určený pro Smartphone a PocketPC zařízení s Windows Mobile 2003/SE a 5.0. U PocketPC verze nechybí ani podpora VGA (i realVGA) rozlišení. Demoverze programu je plně funkční po dobu tří dnů.

 
Týdenní předpověď • sněhové zpravodajství

Výrobce: Fizz Software
Cena plné verze: 15 USD
Download demoverze: PocketPC, Smartphone


PocketClock 1.5

S tímto programem se stanete pánem času. Jedná se o komplexní nástroj, který kromě klasických multifunkčních hodin nabízí vlastní alarm, stopky a odpočet času. U hodin je možné zobrazovat domácí i světový čas, a to jak na analogových, tak i digitálních hodinách. K alarmu si můžete nastavit až dvacet na sobě nezávislých budíků, rozhodně se tedy nemusíte bát, že s PocketClockem zaspíte.

Funkce odpočtu umí například zobrazit, kolik času zbývá do nějaké vámi zadané události (Vánoce, narozeniny, dovolená). Zajímavou funkcí je určování východu slunce ve vašem městě nebo zobrazování jednotlivých fází měsíce. V případě potřeby si časové údaje můžete nastavit i jako spořič obrazovky. PocketClock je určený pro všechna PocketPC s Windows Mobile 2003/SE a 5.0.

 
Prostředí programu • fáze Měsíce

Výrobce: Megasoft2000
Cena plné verze: 15 USD
Download demoverze


Call To Contact

Pro všechna Phone edition PocketPC (tedy ty s integrovaným GSM/UMTS modulem) nabízí tato freeware aplikace jednoduché řešení, jak si snadno přidávat nová čísla do kontaktů. Pokud vám například bude volat někdo, koho ještě nemáte v telefonním seznamu, aplikace se vás automaticky po ukončení hovoru zeptá, zda chcete nové číslo uložit.

Číslo můžete do telefonu přidat jako zcela nové (nový kontakt) nebo jej doplnit k již existujícímu kontaktu. Aplikace se spouští automaticky po startu operačního systému, a nemusíte se bát, že by vám jeho chod zpomalovala, jelikož si v operační paměti ukousne pouze kolem 20kB. Program je určený pouze pro zařízení s Windows Mobile 5.0.

Pro spuštění programu je potřeba mít nainstalované rozhraní .NET Compact Framework 2.0, které je možné zdarma stáhnout na stránkách společnosti Microsoft.

Výrobce: The BHighlyMobile Group
Cena: zdarma
Download plné verze


Resco Photo Viewer

Před několika dny vydala slovenská společnost Resco novou verzi programu Photo Viewer pro smartphone telefony. Photo Viewer je velmi kvalitní správce fotografií, který podporuje všechny základní formáty obrázků. Fotografie si v něm můžete hromadně prohlížet pomocí malých náhledů, můžete si je ukládat jako fotoalba nebo je můžete prohlížet ve SlideShow režimu.

 
Možnosti programu • prohlížení náhledů

Tím ale výčet funkcí programu nekončí, Photo Viewer dále umí odesílat grafické soubory přes IrDA nebo Bluetooth, nastavit oblíbený obrázek jako pozadí pracovní plochy nebo přidávat zvukový komentář k fotografiím. Svou funkci zde má i jednoduchý editor, ve kterém můžete vyřezávat části fotografií, přidávat textové popisky a nebo měnit rozměry obrázků. Vítaným zpestřením je samostatná utilita Screen Capture, která umí zachycovat screenshoty z vašeho zařízení.

Resco Photo Viewer je dostupný také pro PocketPC a podporuje všechny verze operačního systému Windows Mobile (2002,2003/SE a 5.0). Smartphone verze má navíc plnou podporu QVGA displejů.

 
Práce s fotografií • editor obrázků

Výrobce: Resco
Cena plné verze: 25 USD (PocketPC), 20 USD (Smartphone)
Download demoverze: PocketPC, Smartphone


SkTools 2.3

U stolních Windows se při dlouhodobém používání setkáváme se spoustou zbytečných, odkládacích a dočasných souborů nebo také s nepoužívanými položkami v registrech. Tímto neduhem bohužel z části trpí i Windows Mobile, proto občas neškodí systém trochu pročistit a optimalizovat. A přesně to umí nástroj SkTools. Ten se, podobně jako jiné optimalizační nástroje, dělí na několik samostatných aplikací, které mají svůj specifický účel. Jejich seznam je opravdu rozsáhlý, proto si krátce povíme alespoň o těch nejužitečnějších.

Důležitou je například funkce Cleaning, neboli čištění. Program sám vyhledá zmíněné dočasné soubory, smaže historii a cache Internet Exploreru, špatné položky v registrech, odstraní již nefunkční zástupce, duplicitní soubory a další položky, které zbytečně zatěžují váš systém.

 
Nabídka programu • nastavení systému

Problémy mu nedělá ani zálohování. SkTools umí exportovat registry, u operačního systému Windows Mobile 2002 a 2003/SE nabízí kompletní zálohu celého systému včetně všech souborů. Zálohy je možné ochránit heslem, aby nedošlo k jejich případnému zneužití. Potěší i možnost plánovat automatické zálohování. Aplikace umí dále formátovat paměťovou kartu, funguje také jako Scandisk. Pokud vás zajímá, jaké programy právě běží na pozadí, pak se stačí podívat do Process listu, ve kterém vidíte i zatížení procesoru.

 
Čištění registrů a nevyžádaných souborů

Součástí SkTools je i několik tweaků, které přidají do vašeho zařízení nové funkce. Aplikace je určena pro všechna PocketPC s Windows Mobile 2002, 2003/SE a 5.0.

Výrobce: SK Software
Cena: 9 USD
Download demoverze


Logické hry na léto

Cavemen

Logických her není nikdy dost, a o těch kvalitních to platí dvojnásob. Titul Cavemen staví na úspěchu hry Lemmings, avšak doba vás zavede o několik tisíc let zpět, konkrétně do pravěku. Zde budete mít za úkol provést jeskynní človíčky rovnými 102 levely, které jsou zasazeny do několika odlišných prostředí. Stavba levelů je velmi pestrá, a podobně jako u Lemmings, i zde můžete človíčkům zadávat různé úkoly, díky kterým projdete připravené levely.

Na začátku hry vás bude čekat tutorial, ve kterém si perfektně osaháte jednotlivé pokyny. Kromě klasických příkazů typu Zastavit, Přeskočit nebo Seskočit zde nechybí ani možnost používat padák nebo nechat človíčky plachtit z prudkých kopců. Je jen na vás, jak se s levely vypořádáte a zda dovedete potřebný počet cavemenů na konec každého levelu.

 

Pro spuštění hry je potřeba mít nainstalované rozhraní .NET CF 1.0 (tato verze je již součástí Windows Mobile 2003/SE a 5.0).

Výrobce: Lightworks Games
Cena: 13 USD
Download demoverze
Download .NET CF 1.0

Scarabeus

V prostředí starodávného Egypta budete muset vyřešit faraónovu tajnou hádanku. Ta spočívá ve vyřešení celkem 65 levelů, ve kterých musíte směrovat kuličky stejné barvy do speciálních otočných otvorů. Vše ale není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát, jelikož přemísťování kuliček vám budou komplikovat všemožné pasti, do kterých vám mohou spadnout. A na každý level máte stanovený počet kuliček, které musíte použít k vyřešení hlavolamu. Pokud selžete, nezbude vám nic jiného, než si level znovu zopakovat.

Při hraní se setkáte s různými bonusy, kterými můžete zvyšovat své skóre. Grafika hry je excelentní, perfektně připomíná dobu egyptských panovníků a jistě vás vtáhne do děje. Hra podporuje Windows Mobile 2003/SE a 5.0, existuje jak v klasické QVGA, tak i VGA verzi. Scarabeus je trochu náročnější na paměť, vyžaduje minimálně 13MB volné RAM.

 
VGA displej poskytuje velkou hrací plochu

Výrobce: PD3A
Cena plné verze: 20 USD
Download demoverze pro QVGA, VGA

Obulis a Obulis: The second epoch

Série Obulis není na PocketPC žádnou novinkou, přesto si myslím, že si pozornost zaslouží. Hra má dva díly, které jsou na sobě nezávislé a každý přináší rovnou padesátku zapeklitých levelů. A co je úkolem? Opět kuličky, tentokrát je ale budete muset dostat do připravených nádob. I zde platí pravidlo, že kulička musí přijít do nádobky stejné barvy.

Kuličky jsou většinou zavěšeny na různých lankách a drátcích, přičemž ve hře hraje velkou roli reálná fyzika, kterou autoři hry zvládli perfektně. Vzájemné kolize kuliček jsou proto velmi realistické. Kuličky musíte dostat pomocí odrazů a vystřelování na svá místa, což je neskutečně zábavné. Engine obou titulů je optimalizovaný pro všechna PocketPC.

 

Výrobce: IonFx
Cena plné verze: 12 USD (za jeden díl)
Download demoverze: 1. díl, 2. díl

Diskuze (8) Další článek: Samsung i320: spousta rozumu v tenkém těle (megarecenze)

Témata článku: Smartphony, Windows, Software pro mobily, Počítač připojený, Slovenská společnost, Mobil, Program, Screen Capture, Cestování, Win, MOBI, Windows!, Případné zneužití, Stanovený počet, Windows Mobile, Dlouhodobá předpověď, Wind, Dlouhodobé používání, Kolize, Lemmings, Hlavolam


Určitě si přečtěte